SYBERYJSKI BARD EVGEN MALINOVSKIY W POEMA CAFE

 

SYBERYJSKI BARD EVGEN MALINOVSKIY W POEMA CAFE

 

SYBERYJSKI BARD EVGEN MALINOVSKIY W POEMA CAFE

20 lipca 2012 roku odbył się w Poema Cafe poetycki koncert syberyjskiego barda Evgena Malinovskiy'ego. W jego wykonaniu usłyszeliśmy piosenki poetyckie Włodzimierza Wysockiego, Bułata Okudżawy, Aleksandra Rozenbauma i Siergieja Jesienina.

Jak zwykle publiczność dopisała.  W drzwiach korytarza dostawiano krzesła.

Na koncert zaprosiłam moją przyjaciółkę Walę Wysoczyńską, rodowitą Moskwiankę, która w Polsce studiowała filologię rosyjską. Mieszka w Polsce 60 lat. Utwory bardów rosyjskich zna na pamięć. Po wysłuchaniu bohatera wieczoru stwierdziła, że Evgen Malinowskiy udoskonalił pieśni Wysockiego swoją niezwykłą barwą głosu, ekspresją wyrazu i kapitalną interpretacją.

Na sali absolutna cisza, zasłuchanie, łzy w oczach. Evgen Malinowskiy w sobie tylko znany sposób momentalnie zauracza widownię, która "czarodzieja" nagradza ogromnymi brawami. Chciało się wołać: SZTUKO (wyśpiewana niespotykaną koloraturą głosu), jakże potrzebna jesteś w codziennym naszym utrudzeniu. Trwaj w nieskończoność, wszak jesteś siłą przywracającą  człowiekowi RADOŚĆ I NADZIEJĘ.

W Poznaniu „Piękno z nogą w gipsie”!

Pieśniarz pomimo złamanej nogi przybył do PoemaCafe i śpiewał prawie trzy godziny.. Tego rodzaju przeżycia w dobie komercji i  gonitwy nie wiadomo dokąd, są nam potrzebne jak powietrze.

Niewielu jest wielkich, którzy potrafią z nieswojego zrobić swoje. Do tego w sposób wzruszający...

Repertuar trudny, wrażliwość wielka, efekt wiadomy, ale też wśród publiczności o określonym progu wrażliwości.

Za Kaliną Ziołą powtórzę:  "W repertuarze miał pieśni nostalgiczne, liryczne, piosenki satyryczne oraz tzw. uliczne. Tłumaczył też treść wykonywanych po rosyjsku utworów na język polski. A mówił pięknie, czystą polszczyzną z uroczym wschodnim akcentem. Był naturalny, przemiły i do tego bardzo przystojny!

Koncert Malinovskyi;ego, nazywanego Syberyjskim Bardem, był dla wszystkich naprawdę niezapomnianym przeżyciem."

Należy również wspomnieć, że dzisiejszy gość PoemaCafe jest założycielem Fundacji Na Rzecz Zbliżania Kultur OPEN ART. Fundacja została powołana przez Evgena Malinovskiego oraz Ewę Goc – managera artystycznego, jako kontynuacja wieloletniej współpracy polegającej na realizacji projektów artystycznych i społecznych.

Evgen MalinovskiyEvgen Malinovskiy - kilka słów z biografii:

- aktor filmowy i teatralny, muzyk, dyrygent orkiestry estradowej, rockman, wykonawca pieśni ballad. Urodził się w Biełowie, na Syberii. Wnuk polskiego poszukiwacza złota, którego rewolucja zastała na Syberii.

Ukończył Kiemierowską Państwową Wyższą Szkołę Sztuk i Kultury na Wydziale Dyrygentury Orkiestr Estradowych . Jest także absolwentem Wydziału Aktorskiego Wyższej Szkoły Komunikowania i Mediów Społecznych im. Jerzego Giedroycia  w Warszawie, gdzie aktualnie wykłada. Studiował także na wydziale aktorskim w Northeastern Illinois University w Chicago.

 

"Podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych, zadebiutował w roli scenarzysty i reżysera przygotowując spektakl „Na planecie WLADWYSOCKI”. Spektakl powstał dla uczczenia rocznicy śmierci Włodzimierza Wysockiego, został wysoko oceniony przez media i wystawiany był kilkakrotnie w Chicago." (http://www.evgen.pl/pl/bio)

 

Od dwudziestu lat mieszka w Polsce.

Przez szereg lat był gitarzystą basowym w zespole rockowym "Hippocampus" i projekcie „Sapo” Krzysztofa Wałeckiego. Współpracował z zespołem "Zdobywcy Pewnych Oskarów" a także z kanadyjskim gitarzystą i wokalistą bluesowym Lesterem Kidsonem.

Występował w wielu polskich produkcjach filmowych, m. in.:"Boża podszewka", "Bulionerzy", "Estradycja", "Fala zbrodni", "Kryminalni", "Lokatorzy", "Miasto prywatne", "Na koniec świata", "Na dobre i na złe", "Odwróceni", "Plebania", "Pensjonat pod różą", "Szczur" i "Quo vadis" oraz najnowsze role w filmach: .„Historia Roja” Jerzego Zalewskiego, „Księstwo” Andrzeja Baranskiego, „Bitwa Warszawska 1920” Jerzego Hoffmana.

Jako aktor teatralny zadebiutował na scenie teatru "Polonia" w reżyserowanym przez Krystynę Jandę spektaklu Raszyda Tuguszewa pt. "Rajskie jabłka".

Repertuar, który wybiera (klasyka rosyjskiej pieśni bardowskiej misternie połączona ze współczesną rosyjską piosenką poetycką) ze słowami wybitnych rosyjskich bardów oddaje jego własne spojrzenie, mówi o najważniejszych wartościach życia, o miłości, przyjaźni, o matce, dla której zastępuje odległość kilku tysięcy kilometrów rozmową na Skypie.

Nie są mu obce inne gatunki muzyczne począwszy od klasycznego rocka, poprzez jazz, fussion, art-rock aż po piosenkę poetycką. (www.evgen.pl)

Charakterystycznym głosem (chrapliwy baryton) - śpiewa tylko takie piosenki, które akceptuje jego empatia, wybierając to, co mu w duszy gra.

Perfekcja warsztatu dykcji i wokalistyki rosyjskiej, polskiej i amerykańskiej szkoły aktorskiej, niesamowita witalność, ekspresja  i umiejętność wczuwania się w tekst piosenki, sprawia, że interpretacja Evgena udoskonala oryginalne wykonania.

Evgen śpiewając po rosyjsku i po polsku, akompaniuje sobie na gitarze akustycznej. Nie boi się rozmowy z publicznością. Wprowadza tzw. didaskalia - wskazówki, objaśnienia i komentarze w języku polskim, poprzedzające każdy utwór. Najpierw mówi wiersz po polsku, a później śpiewa po rosyjsku  Jest to nieodłączny element jego koncertów.

"W repertuarze znajdują się utwory żartobliwe, satyryczne, liryczne, sentymentalne i nostalgiczne ale także głęboko dramatyczne, o dużym ładunku emocjonalnym, jak również piosenki o charakterze apaszowskim, niosące elementy folkloru ulicznego. Błyskotliwość a także charyzma wykonawcy pozwalają na stworzenie znakomitej atmosfery podczas koncertów i nawiązanie bliskiego kontaktu z publicznością."(przedruk:  http://openart.org.pl/).

Podczas występu odbyła się promocja książki "BAJKOWA MOZAIKA - Bajki z całego Świata" wydane przez National Geographic, opowiedziane przez osoby różnego pochodzenia mieszkające w Polsce m.in.: Halina Mlynkova, Evgen Malinovsky, Dziani, Michał Piróg, Weronika Marczuk, Conrado Moreno - znani z programu Moniki Richardson "Europa da się lubić".

Publikacja została wydana pod patronatem Fundacji Polskie Forum Migracyjne, Fundacji na rzecz zbliżania kultur Open Art, Towarzystwa Przyjaciół Ukrainy, Telewizji Polskiej – TVP Polonia oraz radiowej Trójki. Złotówka z każdego sprzedanego egzemplarza książki ma zostać przekazana na wsparcie działalności Polskiego Forum Migracyjnego. Pomysłodawczynią i współautorką książki jest Anna Kaszubska – pedagog, współautorka zbioru.

W sobotę, 20 lipca o godz. 12:00 w kawiarni PoemaCafe odbędzie się "CZYTANIE BAJEK", na którą  Evgen Malinowskiy i Gospodynie Kawiarni serdecznie zapraszają dzieci i ich rodziców.

Dwie wybrane ze zbioru bajki przeczytają Eva Goc (wspólzałożycielka fundacji Open Art) oraz Agata Wawrzyniak (animatorka i założycielka kawiarni artystycznej PoemaCafe).

Ponadto, 29 lipca w Teatrze Polonia w Warszawie można zobaczyć spektakl Raszyda Tuguszewa p.t. "Rajskie jabłka". Spektakl jest próbą spojrzenia oczami kobiet na pasje, życie, miłość i śmierć genialnego Vladimira Wysockiego. W głównych rolach Zanna Gierasimowa i Evgen Malinowskiy. (Z uwagi na złamaną nogę, spektakl chyba będzie odwołany).

Mam nadzieję, że podczas XXXV Międzynarodowego Listopada Poetyckiego w Poznaniu dojdzie do skutku koncert Evgena Malinowskiy"ego, na temat którego, bezpośrednio po spotkaniu rozmawiano z Panią Ewą Goc, menadżerem barda. Wstępnie usłyszeliśmy TAK.

Danuta Bartosz