Zerwany kolejny KWIAT POLSKIEJ POEZJI

 

Zerwany kolejny KWIAT POLSKIEJ POEZJI

 

11 lipca 2012 r. zmarł Andrzej Krzysztof Waśkiewicz,

poeta, publicysta, krytyk literacki, edytor, nasz Przyjaciel i Kolega.

Przez wiele lat był przewodniczącym Komisji Kwalifikacyjnej ZG ZLP.

Ostatnio pełnił funkcję Wiceprezesa Zarządu Głównego Związku

Literatów Polskich i Wiceprezesa Zarządu ZLP Oddział w Gdańsku.

Żył 71 lat.

Nawiązując do przemijania Andrzej Krzysztof Waśkiewicz

kilka lat wstecz napisał:

 

„to co cię może ocalić

to nie mieszka w tobie

niemy wśród niemych

pośród tylu rzeczy obcych

nie do pojęcia ruchome

centrum świata

krótka śmierć

w której istniejesz

naprawdę

i ta która się zdarzy

i której nie poznasz”

Andrzej Krzysztof Waśkiewicz urodził się 22 czerwca 1941 r., zmarł 11 lipca 2012 r.. Zadebiutował w latach 60. XX wieku wierszem w "Zarzewiu", jako krytyk we "Współczesności" w 1962 r. Pierwszy zbiór poetycki "Wstępowanie" wydał w 1963 r., pierwszą książkę krytyczną w 1973 r. ("Rygor i marzenie" oraz Szkice o poetach trzech awangard").

Autor prawie 40 książek, zbiorów wierszy:

- wybory: "Horyzont zdarzeń. Cztery poematy", "Widmowe światło wspólnoty (wiersze 1962-2001)","Sekwencje i inne doświadczenia dawne i nowe".

- zbiory prac krytycznych m.in. "Formy obecności «nieobecnego pokolenia»".

- szkice o młodej poezji lat sześćdziesiątych, "Ósma dekada.

- studia i szkice z dziejów krakowskiej Awangardy", 1983; "W kręgu futuryzmu i awangardy. Studia i   szkice", 2003; "Historia, poezja, los. O nowej poezji polskiej", 2005],

- prace bibliograficzne, publicystyczne, popularne szkice literackie. Znana jest rozprawa autorska Andrzeja Krzysztofa Waśkiewicza na temat "Wielkiego Testamentu" Françoisa Villona ( François de Montcorbier lub François des Loges) i przekładu Tadeusza Żeleńskiego (Boya) "Mały testament". Polemizując z Villonem, który odrzuca wizję życia po śmierci i zamyka je w ziemskiej perspektywie, Waśkiewicz ripostuje opracowaniem własnego, wielkiego testamentu: "Czasopisma studenckie 1971-1976".

Edytor wierszy Peipera, Sterna, Mili Elin, autor licznych wyborów i antologii, a także prac zbiorowych (m.in. poświęconych prasie studenckiej).

Wraz z Jerzym Leszinem-Koperskim był redaktorem serii poetyckich m.in. "Generacje", "Pokolenie, które wstępuje", "Antologia nowej poezji polskiej", antologii m.in. serii "Debiuty poetyckie" i wydawnictw dokumentacyjnych.

Związany z Orientacją Poetycką "Hybrydy", był autorem koncepcji poezji formulistycznej.

Pojedyncze wiersze tłumaczone na język arabski, białoruski, bułgarski, niemiecki, rosyjski, ukraiński, włoski i publikowane w czasopismach i antologiach.

Pracował w redakcjach "Gazety Chłopskiej", "Nadodrza" i w Młodzieżowej Agencji Wydawniczej. Członek kolegium redakcyjnego "Orientacji" i "Młodej Sztuki", zastępca red. naczelnego "Integracji", red. naczelny "Gdańskiego Rocznika Kulturalnego". Stały felietonista "Głosu Wybrzeża".

Inicjator i edytor dwumiesięcznika "Autograf".

Laureat nagród "Faktów", "Pióra", nagrody artystycznej Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki, prezydenta miasta Gdańska, Międzynarodowego Festiwalu Poetyckiego w Poznaniu, im. Ryszarda Milczewskiego-Bruno, im. Klemensa Janickiego, Międzynarodowego Dnia Poezji 2006. W 2007 roku otrzymał nagrodę im. Jarosława Iwaszkiewiczaza całokształt dorobku twórczego w dziedzinie poezji i krytyki literackiej.

Odznaczony Medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis".

Pasjonat filatelista, miłośnik znaczków - miniaturowych dzieł sztuki.

Wychowawca i Inspirator kilku pokoleń poetów.

Andrzej Krzysztof Waśkiewicz Wielki Pasjonat Oddany Literaturze. "Krajowy kosmopolita ":  urodził się w Warszawie, studiował polonistykę w Poznaniu, mieszkał i zmarł w Gdańsku.

Po Kajtochowej, Jerzynie, Gąsiorowskim, Szymborskiej i zmarłych w ub. roku członkach naszego Oddziału, zerwany kolejny KWIAT POLSKIEJ POEZJI.

Cześć ich pamięci!