ZAPISANE DŹWIĘKIEM



ZAPISANE DŹWIĘKIEM

"Zapisane dźwiękiem" to cykl spotkań organizowanych przez Radio Emaus i Muzeum Archidiecezjalne, w ramach którego wystawiono dotychczas "Pastorałkę" Schillera (2010), "Misterium Męki Pańskiej" (2011) oraz "Taniec śmierci, czyli rozmowa mistrza Polikarpa ze Śmiercią" (2011). Miejscem tych spotkań jest Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu przy ul.  Lubrańskiego 1, a reżyserem artystycznych widowisk Małgorzata Jańczak z Radia Emaus.

6 marca b.r. w budynku Muzeum zainscenizowano "Drogę Krzyżową". O obecności Drogi Krzyżowej w literaturze i sztuce mówił profesor Bogdan Walczak i Michał Błaszczyński (Muzeum Archidiecezjalne - Dział Opracowań i Edukacji), który ponadto zaprezentował muzealne eksponaty Drogi Krzyżowej wykonane przez ludowych mistrzów dłuta. 
Tekst Drogi Krzyżowej po raz drugi napisał Andrzej Sikorski. Tym razem autor przedstawił Mękę Pańską z punktu widzenia Maryi, Matki Jezusa. Ona od krzyża nie odeszła. Do końca była z Synem, wierząc w Jego posłannictwo Boże. Po stracie najbliższych długo nie możemy pogodzić się z ich śmiercią. Matka Jezusa także nie chciała uwierzyć w to, co się stało, mówiąc: Kochany Syneczku, pójdziemy do domu, olejkami wymyję Twoje Rany, zjemy kolację. Oczywiście jest to fikcja literacka opisana wyobraźnią autora. Nie mniej empatia odnosi swój cel: siedzący w Sali, utożsamiając się z cierpieniem Matki i Jej Syna, dyskretnie wycierają załzawione oczy. Wśród zasłuchanych widzów – liczne grono poetów skupionych w poznańskim oddziale ZLP.
Aleksander Machalica, przedstawiając kolejne stacje Drogi Krzyżowej, zagrał ciszą, kunsztem słowa i mistrzostwem narracji. Kolejno zapalane przez widzów świece, symbolizujące stacje Drogi Krzyżowej, zrobiły ogromne wrażenie. Pan Jezus na Krzyżu umiera. Dwunasta świeca pozostała nie zapalona. Wszak wtedy Światło zgasło, aby po trzech dniach zmartwychwstać, odkupując nasze winy.  
Bardzo dobrze się stało, że od pięciu lat budynek przy ul. J. Lubrańskiego 1, decyzją abpa Stanisława Gądeckiego, przeznaczono na Muzeum. Eksponowane tam skarby narodowe wabią. Wśród nich znajduje się miecz św. Piotra, krzywaśń pastorału z Limoges (bo  jedynie  ona  się  zachowała) , Monstrancja króla Jagiełły, Kielich biskupa Tolibowskiego i wiele innych. Wydarzenia mające miejsce w Muzeum potwierdzają motto, że w Muzeum wcale nie musi być nudno, a współpraca Muzeum z Radiem Emaus przynosi wymierne korzyści pobudzając widza do utożsamiającej się z niesieniem Dobra refleksji. 
.
Godziny otwarcia Muzeum: 
wtorek - piątek    10:00 - 17:00
sobota                   9:00 - 15:00
Radio Emaus - 89.8 FM Poznań

 

DB