Nagrodzone – Text, Pyzy z gzikiem i nasza 12

 

NAGRODZONE – TEXT, PYRY Z GZIKIEM i NASZA 12

VI MŁODE PIÓRA to szkolny konkurs gazetek, biuletynów, wydawnictw (redagowanych przez młodzież) oraz twórczości uczniowskiej, zorganizowany przez Klub Literacki „Dąbrówka” Piątkowskiego Centrum Kultury, skierowany do szkół ponadpodstawowych, którego celem jest wyróżnienie i nagrodzenie wydawnictw szkolnych oraz prób literackich, pisanych przez młodzież pod kierunkiem nuczycieli.

Tegoroczny konkurs zrealizowano w dwóch etapach. Dnia 17.04.2012roku młodzież i nauczyciele spotkali się na warsztatach, w czasie których teksty konsultowali członkowie Związku Literatów Polskich i Klubu Literackiego „Dąbrówka”: Kalina Izabela Zioła, Elżbieta Krasińska – Gałęzewska, Barbara Lempka, Zygmunt Dekiert, Marek Słomiak, Stanisław Adamkiewicz oraz Jolanta i Stanisław Szwarcowie. W czasie zajęć wybrano prace, które znalazły się w rękach jurorów.

Jury w składzie: 
Jolanta Szwarc – przewodnicząca
Kalina Izabela Zioła – sekretarz
Jerzy Grupiński – członek
wydało następujący werdykt:


BIULETYNY, WYDAWNICTWA SZKOLNE:


I miejsce „Text”, dwumiesięcznik , dodatek młodziezowy do „Głosu Wielkopolskiego”, 
wydawany przez MDK nr 1 w Poznaniu. Redaktor naczelny i opieka Marlena Kompowska, Zastępca redaktora naczelnego Agnieszka Jarosz,

II miejsce„Pyry z gzikiem”, wydawany przez Gimnazjum nr 11 w Poznaniu. 
Redaktor naczelny Aleksandra Piwowarczyk, opieka Ludmiła Śliwieńska.

III miejsce „Nasza 12”, wydawana przez Gimnazjum nr 12 w Poznaniu.
Redaktor naczelny Natalia Kołsut, opieka Łucja Świderska.

PROZA:

I miejsce „Słoik pełen pustki” - Zuzanna Miara, opieka Ludmiła Śliwieńska

„Od kiedy pamietam, zawsze mi powtarzano, że nie jestem normalnym dzieckiem, nie żebym była szalona, co to, to nie. Po prostu byłam inna. Nie było takiego dnia, aby ktoś się nie dziwił, o co mi chodzi i co ja znowu robię, nawet mój wygląd zadziwia – zwłaszcza, że jedno oko mam ciemnozielone, a drugie jasnoniebieskie. Z charakteru też nigdy nie byłam idealna, często się dąsam, mam wahania nastrojów i ponoć egoistka ze mnie. Innymi słowy - „towar do zwrotu”. A najlepsze w tym wszystkim jest to, że mam dopiero niecałe jedenaście lat i widzę świat takim, jaki naprawdę jest, nie maluję tęczy, nie oglądam bajek, nie chcę mieć szczeniaczka ani koteczka, czy bóg wieg co jeszcze, o czym marzą dziewczynki w moim wieku. W życiu mam tylko jeden cel. Chcę schwytać szczęście, uwięzić i mieć je na własność. Tak, odbiorę szczęściu wolność i właśnie o tym chcę opowiedzieć.”

II miejsce „Przewodnicząca” - Zuzanna Miara, opieka Ludmiła Śliwieńska

„Wszystko zaczęło się, gdy jeszcze uczęszczałem do liceum. Byliśmy uczniami drugiego roku, klasą 2A.I wtedy pojawiła się ona. Z tymi swoimi brudnymi butami, luźną koszulą i przewieszoną przez ramię marynarką. Władowała się w nasze życie, nie zdawaliśmy sobie jeszcze sprawy, jak dziwną postacią będzie. Od samego początku zachowywała się bardzo specyficznie, miała – jak to się mówi – hym...- to coś w oczach, dziki błysk i twardą rękę.
Dugo nie mogłem zrozumieć, co w niej było tak zaskakujące. Mimo wszystko była to kolejna zwykła dziewczyna, a dziewczyn w szkole było pełno. Teraz już wiem. To była jej twarz, zupełnie niewspółgrająca z całą resztą. I charakter. Wśród męskich ubrań, zawziętości i determinacji dało się dostrzec delikatne anielskie rysy. Była po prostu śliczna, wydaje mi się, że za wszelką cenę starała się to wtedy ukryć.”

III miejsce Bez tytułu. - Katarzyna Grzechowiak, opieka Elżbieta Kokot

„Jestem twoim przyjacielem.
Widzę wszystko. Widziałem, kiedy płakałaś i błagałaś wszystkich o pomoc, jednocześnie pytając, gdzie są ci wszyscy. Gdzie byli? Nie było ich. Stali daleko od ciebie, tam gdzie ich zostawiałaś, tam, gdzie mówiłaś, że nie potrzebujesz pomocy. Zostawali tam, stawali się szczęśliwi, znajdowali parnterów, zakładali rodziny, podczas gdy ty wymyślałaś kolejne wymówki i niekończące się pretensje do tych, których już dawno opuściłaś.
Widziałem, kiedy się śmiałaś. Rzadziej, ale czasem między długimi samotnymi wieczorami spędzonymi przy pracy i winie wracałaś do mnie i patrzyłaś w te niebieskie oczy, które tak dobrze znałaś i które pomagały ci przetrwać całe życie. Patrzyłaś i śmiałaś się. Mówiłaś, że jeszcze nigdy tak dobrze się nie czułaś. Wszystko jest ok. Okłamywałaś się, bezczelnie patrząc w oczy, a ja w milczeniu przytakiwałem i powalałem ci poprawiać sobie humor kłamstwami. Czy naprawdę nie było innej drogi?”

Wyróżnienie. „Banał” - Klaudia Michalska , opieka Beata Budnik

„W mieście P mieszkała pewna dziewczyna. Miała na imię Adela i chodziła do najlepszego liceum, uczyła się pilnie, miała przyjaciół, dobrych rodziców, jednak ciągle jej czegoś brakowało...
Coś. Właśnie o tym często rozmyslała. Właśnie do tego tęskniła. Całe jej życie, wszystko, co robiła, podobało jej się, tyle że... było zbyt jałowe. Ciągle wierzyła, że w kocu coś się zmieni i coś ją spotka. Nie myliła się, bo pewnego dnia rano obudziło ją ostre słońce. Za oknem zima jeszcze, resztkami sił, dawała o sobie znać niską temperaturą, a wiosna dopiero co witała świat, nieśmiało wypuszczając pierwsze pąki, więc skąd tu tyle blasku?”


Wyróżnienie. Bez tytułu. - Kaja Wójtowicz, opieka Ludmiła Śliwieńska

„17.04.12.
Ostatniej nocy w ogóle nie spałam, choć zmęczenie przykuło mnie do łóżka. Nie wiem, dlaczego przytrafiają mi się same złe rzeczy. Albo ktoś umiera, albo odchodzi; czuję się osamotniona. Potrzebuję kogoś, kto poświęciłby mi trochę czasu, ale niestety każdy ma swoje sprawy. Oddalamy się. Czasem żałuję, że czas tak bezwzględnie idzie do przodu, gdzie tu moment, by odetchnąć, czy pomyśleć o czymś przyjemnym...

po raz kolejny dociera do mnie, że podchodzę do wszystkiego zbyt emocjonalnie, a ludzi traktuję za poważnie, uważam ich za kogoś, kim nie są. Muszę to zostawić.”



POEZJA
I miejsce za zestaw tekstów – Lidia Karbowska, opieka Ewa Gajowiecka

Proces twórczy

poeta
dominus et deus

wydaje mu się
że staje się bogiem
a przynajmniej jego ręką

wypija szklankę
samokrytyki
zaczyna wiersz od nowa

II miejsce „Zoo” - Anna Kośmider, opieka Elżbieta Kokot

Zoo

Siedzę nad grobowcem
Moich marzeń
Przyglądam się im z ciekawością
Uwięzione
Nieważne
Jak odbity bilet
Żyją w klatce
Jak gepard i lemur
Mam klucz ambicji
Nie pasuje
Do kłódki ograniczeń


III miejsce „Obraz” - Marta Fintzel, opieka Ludmiła Śliwieńska
Obraz

Każdego dnia,
każdej minuty,
nawet pisząc te słowa,
maluję obraz.

Używam rozmaitych barw
w zależności od nastroju.
Nie używam
płótna, pędzla, farb.

Wszystkim tym
jestem ja.
Maluję swoje zycie,
lecz i tak nie zdołam oprawić płótna.

Nie zdążę.
Wyróżnienie. Bez tytułu. - Sebastian Szlinka, opieka Katarzyna Jeziółkowska

***
Tracę te najpiękniejsze cechy dziecka
Nie chcę by dorosłość zniszczyła je
Coraz mniej we mnie radości
Trudy zmuszają do walki
I kładą cień na mój swiat

A dorosłość miała być taka piękna

Wyróżnienie. „List do Babci” - Kinga Grunos, opieka Katarzyna Jeziółkowska

List do Babci

Babciu, mimo to
że wczoraj na cmentarzu
małomówna byłam – milczałam,
to Ci Babciu
tak dużo
powiedzieć chciałam...
Że tak bardzo
mi Babciu Ciebie brakuje

Babciu, jak ja Ciebie potrzebuję!

Wyróżnienie. „Anioł Stróż” - Martyna Modrzejewska, opieka Ludmiła Śliwieńska

Anioł Stróż

Czarna róża
Niczym serce anioła stróża
Miłość jak krwi kropla
By anioła w demona zwiodła
W duszy zmrożony
W rozpaczy pogrążony
Nie zakocha się znów

Wyróżnienie. „Kwintesencja” - Paulina Kwiecińska, opieka Elżbieta Kokot

Kwintesencja

Kwintesencja świata
Zmieści się w złotym ziarenku piasku
Kwintesencja słońca
Zmieści się w leciutkim blasku iskierki
Kwintesencja życia
Zmieści się w ludzkim sercu
Bo swiat nie jest taki wielki
Jak się nam wydaje
To człowiek jest tak mały
Że wszystko dla niego jest ogromne
W dniu 19.05.2012 roku wręczono nagrody, wyróżnienia – książki i dyplomy – tak uczniom, jak i opiekunom ich twórczości.
Warsztaty i imprezę finałową zorganizował Jerzy Grupiński – opiekun Klubu Literackiego „Dąbrówka”.
Jury wysoko oceniło konkursowe teksty. W tym roku, jak nigdy dotąd, nadesłano wiele utworów prozatorskich: opowiadania i fragmenty powiesci. 
Licznym udziałem w warsztatach i w imprezie finałowej wyróżniła się młodzież Gimnazjum nr 12 im. Jacka Kuronia z os, Stefana Batorego, inspirowana przez V-ce dyrektor Elżbietę Kokot.


Kalina Izabela Zioła