a/ - AKTUALNOŚCI -GRUPA LITERYCZNA NA KRECHE

a/ - AKTUALNOŚCI -GRUPA LITERYCZNA NA KRECHE

grupa.nawrocki.jpg - 65.83 Kb

Przyjdź! Przyjedź! Poczytaj! Posłuchaj!

Zapraszamy na kolejny HYDE PARK 12.04.2015 o godz. 17,00 do Alligatora na Starym Rynku 86 w Poznaniu. 
Gośćmi spotkania będą: Dorota Nowak i Lech Nawrocki, który przedstawi nam fragmenty prozy z książki "Tak albo nie" - Wydawnictwo My book (2014). Dorota Nowak zaprezentuje tom wierszy "na dwa" wydany przez Fundację Literatury im. Henryka Berezy jako I tom z serii Biblioteka Poezji / Na Krechę.


 

Oddamy również mikrofon każdemu - niezależnie od wieku, dorobku, zainteresowań. Zapraszamy miłośników literatury, i tych co chcą mile, wartościowo spędzić czas w klubie. Przede wszystkim zapraszamy każdego, kto chce przeczytać swój wiersz, kawałek prozy, chce podzielić się opinią na temat przeczytanej książki, chce przeczytać wiersz ulubionego poety albo przypomnieć Tych, których nie ma wśród nas, a słowa ich są i powinny być wiecznie żywe. Zachęcamy aby przypomnieć kilka wierszy Haliny Poświatowskiej, gdyż zbliża się 80 rocznica jej urodzin. 

W tle posłuchamy jazzowych kompozycji Lecha Nawrockiego

Moderują: Łucja Dudzińska & Elżbieta Świtalska

Organizatorem spotkań HYDE PARK – INTEGRACJE Literackie jest Grupa Literyczna Na Krechę wraz z Fundacją Centrum Rozwoju Kultury i Edukacji
Plakat: Jacek Wysocki

LECH NAWROCKI – poznaniak, profesor Politechniki Opolskiej, od­znaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Debiutował w 1991 r. w „Gazecie Poznańskiej” i w „Przekroju”, gdzie przez wiele lat ukazywały się jego aforyzmy. Bywa kompozytorem (głów­nie jazz); wydał kilka zeszytów nutowych oraz płyt z udziałem wybitnych muzyków polskich. Pisze muzykę do tekstów poetyckich i kabaretowych. Od 2009 r. członek Zrzeszenia Dzienni­karzy Polskich Oddział w Poznaniu. Od 2011 r. członek Związku Literatów Polskich Oddział w Poznaniu, przewodniczący Sądu Koleżeńskiego. Redaktor naczelny Kwartalnika „Krajobrazy Kultury”. 
W latach 2006-2014 redaktor naczelny miesięcznika „Bydło” i działu wydawnictw książko­wych Wielkopolskiego Wydawnictwa Rolniczego. Autor kilkuset publikacji naukowych i popularno-naukowych. Za podręcznik akademicki „Technika a dobrostan bydła” nagrodzony „Złotym Piórem – Rolnicza Książka Roku 2010”. 
Opublikował także: „Aforyzmy bez charyzmy” (1998), „Faramuszki do poduszki” (1999), „Fraszki” (2001), „Faramuszki – przygaduszki” (2005), „Faramuszki ni z gruszki ni z pietruszki” (2010), „Piosenki dla dzieci” – śpiewnik z płytą (2008) „Wiersze na boku” (2013), „Moje trzy grosze (2013)” i „Tak albo nie” (2014). 

DOROTA NOWAK – absolwentka Politechniki Poznańskiej oraz studiów podyplomowych z psychologii, matematyki, rachunkowości i finansów. Pisze wiersze i biega na długich dystansach od czasów szkolnych. Z pasją rozczytuje się w psychologii. Debiutowała w 2012 roku na XII zjeździe Poetów Po Godzinach wygranym wierszem w konkursie głównym, a także wyróżnieniem w drugim konkursie. Publikowała w almanachach, antologiach, na stronach www.pisarze.plwww.poecipolscy.pl oraz w pismach literackich: „Migotania”, „Okolica Poetów”, „Protokół Kulturalny”, „Radostowa” i w innych publikacjach lokalnych. Nagradzana, wyróżniana, nominowana w wielu ogólnopolskich konkursach poetyckich. Laureatka w konkursie na Książkowy Debiut Poetycki Noc Poezji w Krakowie 2014 roku, czego pokłosiem jest e-book tego właśnie tomu „na dwa” dostępny na stronach Magicznego Krakowa i wydany w wersji książkowej w serii Biblioteki Poezji/Na krechę. Mieszka i pracuje w Nowym Tomyślu. W przygotowaniu drugi tom poezji " Pokłosie" (Chabry i maki)

 

(db)

 

 

Grupa Literyczna Na Krechę zaprasza na wernisaż WierszYstawki artystycznej , która odbędzie się 12 lutego 2014 roku, o godz. 17,30 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu.

 

WierszYstawka artystyczna to przede wszystkim przygotowana graficznie przez Joannę Kulhawik wystawka oprawionych wierszy uczestników grupy literycznej, którą będzie można oglądać, czytać w przestrzeni biblioteki co najmniej przez miesiąc. Prezentację twórczości poetyckiej grupyuzupełnią: wystawa obrazów Kornelii Chojnackiej oraz prace plastyczne Krzysztofa Schodowskiego, Bogusza Jana Szulca, Dominika Lesiczki, Jolanty Ciecharowskiej. Zostanie przygotowany komiks Aleksandry Bujak. W gablocie zostaną udostępnione kartki z ogólnopolskiej akcji Walentynki Na Krechę.*

Zapraszamy również na spotkanie z autorami, których książki zostały wydane w ostatnim roku: Mikołajem Bogajewiczem, Mariuszem Partyką, Łucją Dudzińską. Przypomnimy również: Karolinę Kułakowską, Annę Tlałka,  Nej Tryba, Sabinę Waszut, Katarzynę Figura Zychla.

Istotnym punktem programu będzie ogłoszenie werdyktu I edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Erotyk Na Krechę" im. T. Stirmera.

Zapraszamy publiczność do mini maratonu czytania erotyków w ramach Małego Turnieju Jednego Wiersza i nie tylko.

Całości syntezy sztuk – słowa, obrazu, dźwięku – dopełni wybitna gitara fingerstyle Roberta Kordylewskiego.

(Kurator WierszYstawki: Łucja Dudzińska)

*

„Walentynki Na Krechę” – coraz częściej na hasło „14 luty” widzimy grymas na twarzy. Otóż, my również nie przepadamy za tą całą słodkomdlącą komercją z tego powodu - jednak zamiast siedzieć bezczynnie i udawać, że tych walentynek nie ma, (a w duchu ewentualnie czekać na Noc Kupały) chcemy zaproponować coś innego. Dzięki aktywności wielu uczestników Grupy Na Krechę w dniu 14 lutego spróbujemy zainteresować ludzi poezją i sztuką. Będziemy rozdawać w klubach, pubach oraz na ulicach kilku miast w Polsce, a i w Londynie (dla tam przebywających Polaków), autorskie pocztówki z erotykami, wydane własnym sumptem. To są kadry będące kompilacją wierszy, obrazów, zdjęć, grafik, rysunków członków grupy i zaprzyjaźnionych artystów. Mamy już III edycję „Walentynek na krechę“, co z coraz większym zainteresowaniem i rozmachem, kontynuujemy nie tylko w Poznaniu, ale i w Gnieźnie, Nowym Tomyślu, Kaliszu, Głogowie, Gdyni, Katowicach, Bytomiu, Będzinie, Krakowie, Warszawie, Łodzi, Tarnowie.... Opracowanie graficzne, a także większość projektów kartek zawdzięczamy ogromnej pracowitości i bezinteresowności Joanny Kulhawik. W 2013 roku rozdano ponad 3500 pocztówek poetyckich z erotykami w 25 wzorach, w tym roku chcielibyśmy rozdać ich więcej.

(Kuratorem akcji jest Łucja Dudzińska)

 

 

 

 

Grupa Literyczna NA KRECHĘ zaprasza wszystkich do zabawy albo do poważnego zmierzenia się w poetyckim, erotycznie brzmiącym, boju na krechę. Prosimy wysłać jeden nienagradzany, niepublikowany wiersz na mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do godz. 24:00 dnia 29.01.2014 roku  
W tytule maila proszę umieścić godło i kategorię:
1) załącznik – erotyk
2) załącznik – rozwiązanie godła – dane autora, wiek (I kat.- zgoda rodziców), adres, dorobek twórczy, kontakt 
Kategorie: 
I. Młodzież (do 17 roku życia)
II. Dorośli
III. Członkowie Grupy Literycznej NA KRECHĘ

 

Kapituła JURY:
przewodnicząca: Aleksandra Zbierska
członkowie: Mariusz Partyka, Ewa Olejarz, Piotr Lewicki (Roman Franczyk)

NAGRODY:
Główne Trofeum - Statuetka Kazimierza Rafalika
wydruk kartek - udział w ogólnopolskiej akcji „anty-walentynki na krechę”
spotkania autorskie
recenzje - jeśli zauważony autor ma dorobek w postaci wydanej książki
portret - wykonany przez Kornelię Chojnacką
publikacje - w pismach literackich i na stronie.
miejsce w jury w konkursie za rok
nagroda publiczności - zdecyduje ilość lubików na fan page Grupy Na Krechę
umieszczenie w galerii WierszYstawka
nagrody książkowe, komplet pocztówek z erotykami, inne...
nagrody prywatne (zapraszamy do uczestnictwa)


Ogłoszenie werdyktu Jury: 12 lutego godz. 17:30 podczas wernisażu WierszYstawki w Bibliotece Uniwersyteckiej, Poznań, ul. Ratajczaka 38/40 – serdecznie zapraszamy wszystkich uczestników.

Informacje regulaminowe:
1) Udział w konkursie oznacza zgodę na nieodpłatną publikację nagrodzonych, zauważonych wierszy i przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych, które to będą przetwarzane w celu promocji uczestnika oraz tej i kolejnych edycji konkursu.
2) Uczestnicy wysyłając wiersz na konkurs oświadczają, że jest on wyłącznie ich autorstwa.
3) O przyznaniu (lub nie) nagród decyduje powołana Kapituła Jury – zobowiązana dotrzymać termin umożliwiający opracowanie i wydruk kartek.
4) Statuetkę Kazimierza Rafalika należy odebrać osobiście.
5) Laureaci zostaną poinformowani o nagrodach telefonicznie lub przez e-mail.
6) Organizator – Grupa Literyczna Na krechę nie pokrywa kosztów dojazdu i noclegu.
7) Organizator nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie niezależne od niego sytuacje.

Sponsorujący, zaangażowani : Kazimierz Rafalik, Zdzisław Mikłaszewicz, Joanna Kulhawik, Kornelia Chojnacka, Paweł Długosz, Lara Malan Woodgate, Sabina Waszut,
Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu
pomysłodawca, organizator : Grupa Literyczna Na Krechę (Łucja Dudzińska)
informacja o konkursie – mail : Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Główna nagroda: Rzeźba Kazimierza Rafalika

 

Grupa Literyczna Na Krechę zaprasza na spotkanie z Elzbietą Tylendą. Poetka - urodzona w Malborku, od lat mieszka w Darłowie. Absolwentka Politechniki Warszawskiej, pedagog i socjoterapeutka,autorka programów socjoterapeutycznych dla dzieci z zaburzeniami zachowania.

Debiut poetycki w 2008 r. na internetowym portalu literackim "Poezja Polska".
Wielokrotnie nagradzana w ogólnopolskich konkursach literackich.

W 2010 r. wydała debiutancki tomik poezji pt. "Kolekcja", a w roku 2013 publikuje drugi tomik poezji pt. ” Dzień Traszki”. 
Jej twórczość ukazuje się w czasopismach, antologiach oraz pokonkursowych almanachach.
Członek grup poetyckich: słupskiej – "Czwartkowe Spotkania" i darłowskiej – "Okno na Poezję".

ELŻBIETA TYLENDA:

OKO HORUSA
powoli Wiktorze tracimy wszystkich zostajemy sami
pośrodku pentagramu chronimy mięśnie i cienką skórę
nacieramy oliwą

trudno nam znaleźć właściwe guziki skąd mamy wiedzieć
jak to się robi gdzie są pokrętła regulatory
choć coraz częściej potrzebna naprawa i konserwacja

mówimy głośniej dobitniej a inni – popatrz
jak szybko cicho nie chcą przekraczać magicznej linii
więc obrócę się jeszcze

o parę stopni i nie będę w tym roku na twoich urodzinach
zanurzę zdrową nogę w lodowatym jeziorze
obojętnie patrząc na drgający spławik

i nie myśl że na coś czekam tak naprawdę nie zależy mi
aby złowić rybę

(Elżbieta Tylenda ” Dzień Traszki”- 2013"

PUDEŁKO Z LALKI

przewiązane czerwoną kokardą miało moje imię i wyróżniało się
pośród innych rzeczy pod choinką.
kiedyś skrywało babcine skarby, które zamieniały nas w księżniczki.

wyjmowała drżącymi palcami kameę z onyksu do jedwabnej bluzki
złote kolczyki od zitmeiera i pierścionek z rubinem od dziadka.
zaręczynowy – mówiła, a te dwie bransoletki mają grawerkę
o! srebrny łańcuszek z piaskiem pustyni. wypadł spod poduszki
na dwudziestolecie. tu wszystko miało swoją historię, jak ona
i datę, kiedy ostatecznie zamknięto wieko.

otwieram powoli, nie mogę opanować drżenia, a wewnątrz
kartoniki w kolorze sepii z karteczką – na pamiątkę.
historia jednego życia, starannie ułożona w takim małym pudełku.

(Elżbieta Tylenda ” Kolekcja”- 2010)


PRZENIKANIE

stoisz na tle borejowego lasu
duże dłonie opierasz na końskim grzbiecie
rozglądasz się wołasz a we mnie jezioro
maluje turkusem i wypełnia usta
już wiem że nie zdążę
złote kopyta odbijają światło - bronią dostępu

z perspektywy poddasza jesteś malutki
miękkim ruchem chwytasz jabłko skórka wije się
niczym wąż opada dotyka ziemi jakie to śmieszne

bury kot obok ciebie na ławce i dwie filiżanki
parujące kawą
spoglądam w słońce – nie razi zgubiło czerwień
teraz wygląda jak suszona morela

odkładam paletę
powoli idę w kierunku twoich dłoni
powoli i cicho
by nie spłoszyć żurawi

(Elżbieta Tylenda ” Kolekcja”- 2010)


POMIĘDZY

coraz częściej powtarzasz że nic już nie jest 
takie jak kiedyś i nie będzie takie jak teraz

kroisz cebulę rozpamiętując pływające obrazy
dotykasz strun które nie drgają – spójrz
zbiera się na deszcz za chwilę zamkniemy dom

pod lasem klangor żurawi ostatni przed odlotem
w szeleście jesieni wyliczymy chryzantemy
jak zwykle zabraknie zniczy i doniczek
aż wiejna zima na wskroś realna niczym ten wiersz
nieśpieszna wciśnie nas w grube swetry
przykryje śniegiem więc chciałbyś zatrzymać to
czego nie da się pochwycić które – jakim było – nie jest
pozostanie „teraz”

w każdej chwili co jeszcze przed namiPRZEMIESZCZAMY SIĘ


w kierunku ciepłych prądów wszystko kruszeje 
bieli przez dotyk jak skrzydła gipsowych aniołów
ciii ja nie chaczu sztoby wiernuł chałod
powtarzasz stąpając na palcach
śmieszne porzucone cienie umykają w szczeliny

gdzieś niedaleko pachnie wata cukrowa
mały chłopiec podnosi głowę
śmiejąc się do baloników spuszczonych z uwięzi
znalazły drogę – dwa punkty znikające
w nadmiarze słońca

drewniane konie wirują wolno coraz wolniej
z kieszeni wysypujesz pokruszone figurki
eto maja dusza
nieśmiertelna „kalinka” porywa do tańca
wycierasz białe palce o jeansy
zostawiasz ślady na mojej bluzce

przez jakiś czas tu zostaniesz


INNA STREFA

tu lustra serwują jak w kalejdoskopie 
klatka za klatką przyspieszone tempo
rozsypane mozaiki

ostatnia niewyraźna pod taflą lodową
mówi się że stamtąd nie ma już powrotów
na wyciągnięcie dłoni zamazana granica
tak krucha
że wystarczy dotknąć
aby z każdą chwilą przywołać obrazy

w kolejnej odsłonie tło w czerni i w bieli
ostrym błyskiem flesza naświetlona postać
za nią druga trzecia
spoglądają przez ramię – wypełnia się
przestrzeń

***

od kiedy Ance wypadły włosy
ma krótką koszulę i szpitalne kapcie

drobnymi palcami dotyka granicy
bardzo delikatnie by nie skruszyć lodu
próbuje złożyć rozsypaną mozaikę
przywołuje obrazy
omijając znaczniki na wilgotnej kliszySPOD ZNAKU WAGI
( Jagodzie i Julkowi )

przywiał was wiatr
zaprzęgnięty do jesiennego powozu
mistrz nie pozwolił na chwilę wytchnienia
pomalował kałuże rudymi liśćmi
i ogłosił światu wasze przybycie
lwim pazurem zaznaczył datę
a ciche kwilenie nadało jej sens
dobrego jutra
jesienne dzieci


POWROTY

zna ten punkt wyjścia
niejeden raz próbował pokonać przeszkody
wbijając paznokcie w szorstką skórę piachu
dławił się krzykiem
mocnym uściskiem chwytał wyciągnięte ramię
a teraz nie pamięta momentu powrotu
i nie pamięta tej pani przy barze
taksującej go w pękniętym lustrze

bo dzisiaj jest nierealnie…
nuci swoją piosenkę i rzuca szybkie spojrzenia
odnajduje spokój w kolejnym zaciągnięciu
jutro pomyśli jak prostować plecy wtedy łatwiej
patrzeć innym w oczy
poszuka wyjścia z punktu – to taka gra


NA SKWERKU

milczał o dziewczynce, która
bawiła się sama. uśmiechem wywoływała
wzruszenie ramion, a ufne spojrzenie
trafiało na jego plecy. wybiegła nagle
błękitem zagarnęła zieleń
a potem
było za późno.

wpatruje się w świeżą ziemię
pod małym krzyżem
i w tego misia ze śmieszną mordką.

milczy o dziewczynce, która
odpowiada uśmiechem i wzruszeniem ramion.
nie cofnie czasu.

Poezję Autorki przedrukowano ze strony:

http://poecipogodzinach.blogspot.com/search/label/Elżbieta%20Tylenda

 

 

 

 

 

 

 

UWAGA :

Z przyczyn niezależnych została zmieniona data obecności poetów w Strefie dziecka.

Poeci czytają dzieciom od 15:45 do 16:00.

 

 

WierszYstawki artystyczne Julian Tuwim Tu i Tam

Dziękujemy wszystkim za tak liczną obecność i aktywność :)
Szczególną wdzięczność składam na ręce pana dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej dr hab. Artura Jazdon i prezesa Związku Literatów Polskich Pawła Kuszczyńskiego za słowo wstępne. Miło było powitać także panią wiceprezes ZLP Danutę Bartosz oraz wielu znajomych. Dziękujemy Grupie Twórczej Terakota za odwiedzenie naszej WierszYstawki.

Nie byłoby WierszYstawki artystycznej Julian Tuwim Tu i Tam, gdyby nie zaangażowanie uczestników Grupy Literycznej Na Krechę, a przede wszystkim Joanny Kulhawik, Katarzyny Zasady, Jolanty Ciecharowskiej, Aleksandry Bujak, Pawła Długosza, Ewy Różalskiej Isaak i Karoliny Duszki. Wspierali nasze działania Blanka Mrowicka, Karina Wilhelmi Tecław, Anna Leśna.


W klimat twórczości naszego bohatera wieczoru, wprowadziły publiczność uczennice Liceum Ogólnokształcącego im. Sióstr Urszulanek: Justyna Graś, Magda Curzi, Patrycja Golak i Ada Szumska. Julian Tuwim, o którym Artur Sandauer pisał, że „zastał lirykę polską jako ziemiańską i staroświecką, a zostawił ją demokratyczną i nowoczesną”, z mistrzowską lekkością i ekspresją zakuwał w rymy i rytmicznie płynące wersy odczuwane przez siebie wszelkie bodźce, jak i otaczającą go powszedniość i problemy społeczne, wprowadzając tym samym język potoczny do literatury.


W rozmowie zostały ukazane kulisy życia poety oraz charakter jego twórczości nasycony albo przesycony sacrum i profanum, o znamionach witalizmu i biologizmu. Zastanawialiśmy się w jakiej cząstce ta twórczość pozostała współcześnie w naszej świadomości oraz dlaczego w księgarni można kupić tylko wiersze dla dzieci „Lokomotywa”, a zapomniano o poezji, a już tym bardziej o twórczości satyrycznej, kabaretowej, absurdalnej, obrazoburczej, która wzbogaca o uśmiech naszą codzienność i uświadamia, że powtarzane skecze, fraszki czy powiedzonka są autorstwa Tuwima.


Autorami naszych muzycznych, artystycznych wrażeń byli: Romuald Andrzejewski, Marcin Baloniak, Sebastian Sekuła oraz Jolanta Ciecharowska. Usłyszeliśmy m.in. premierę wiersza Tuwima „Deszczyk” do muzyki Jolanty z aranżacją Romualda Andrzejewskiego oraz wykonany przez Marcina hit „Mimozami jesień się zaczyna...” (wiersz „Wspomnienie”) upowszechniony przez Czesława Niemena.


Spotkanie zakończyła interpretacja tekstów wybranych przez publiczność i tu decyzją Jury (dyr. Artur Jazdon, Blanka Mrowicka i Karina Wilhelmi Tecław) nagrodę otrzymali: Andrzej Szmal, Danuta Bartosz i Karolina Duszka. Pozostałych wykonawców wyróżniono pamiątkami z Biblioteki Uniwersyteckiej. Ostatni przeczytany „Wiersz o biciu” zawierał gorzką ironię jak i pogodzenie się z losem; obnażał antysemickie zachowanie ówczesnego społeczeństwa, co pozostawiło w nas smutną refleksję na dzisiejszy czas.

Zapraszamy do oglądania obrazów Jolanty Ciecharowskiej i poczytania wierszy, których wystawka będzie do 30 sierpnia. Udostępniony jest również obszerny esej „Tytułem wstępu” Katarzyny Zasady. Muszę przyznać, że wybór wierszy nie był łatwym zadaniem, z jednej strony chęć postawienia na wiersze mniej znane, a z drugiej strony - czym byłoby przedstawienie - przypomnienie twórczości poety, bez prezentacji jego najważniejszych utworów?

Oprac. Łucja Dudzińska

Grupa Literyczna NA KRECHĘ zaprasza na kolejną WierszYstawkę artystyczną do Biblioteki Uniwersyteckiej; tym razem pod hasłem JULIAN TUWIM TU I TAM przygotowaną z okazji Roku Juliana Tuwima w ramach X Tygodnia Bibliotek organizowanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Tytułem wstępu o twórczości Juliana Tuwima, będzie udostępniony obszerny esej autorstwa Katarzyny Zasady. 

W ramach wydarzenia 8 maja o godz. 18.00 odbędzie się:
- wernisaż WierszYstawki czyli prezentacja wierszy Poety, opracowanych graficznie przez Joannę Kulhawik, zobaczymy również komiks autorstwa Aleksandry Bujak, zainspirowany wierszem Tuwima pt. ”Mieszkańcy”
- rozmowa panelowa z udziałem Kariny Wilhelmi Tecław i Pawła Długosza na temat wszechstronnej twórczości Tuwima i jego współczesnej recepcji. Spotkanie poprowadzi Łucja Dudzińska.
- muzyczny akcent w postaci piosenek skomponowanych do tekstów Juliana Tuwima. Wystąpią: Jolanta Ciecharowska, Marcin Baloniak (gitara), Romuald Andrzejewski (piano, syntezatory)
- mini przedstawienie, recytacja wierszy Poety w wykonaniu uczennic Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Urszulanek - przygotowanych przez Annę Leśną
- wystawa prac plastycznych (akryl na płótnie) Jolanty Ciecharowskiej

ZAPRASZAMY PUBLICZNOŚĆ do aktywnego udziału – prosimy o przygotowanie, aby przeczytać (przedstawić) swój ulubiony wiersz Juliana Tuwima. Najciekawsza prezentacja zostanie nagrodzona.

Spotkanie odbędzie się w sali 82 Biblioteki Uniwersyteckiej, ul. Ratajczaka 38/40.
Wstęp wolny ! WierszYstawka Julian Tuwim Tu i Tam będzie dostępna dla publiczności do 30 sierpnia 2013 r. Zmianie ulegnie wystawa towarzysząca, prezentująca prace plastyczne członków Grupy Literycznej Na Krechę.

Kurator WierszYstawki - Łucja Dudzińska

Karina Wilhelmi Tecław absolwentka filologii polskiej UAM w Poznaniu. Przez kilkanaście lat pracowała jako reporterka w Regionalnym Ośrodku Telewizji Polskiej w Poznaniu i jako korespondentka warszawskiej TV. Była również zatrudniona w dziale ds. reklamy telewizyjnej. Spełniała funkcje redaktora i biografa w szwajcarskim wydawnictwie "Who is who". Jest ciekawa świata i ludzi - podczas ponad 30 rejsów na pokładzie żaglowca Pogoria zwiedziła Europę, Azję, Amerykę Północną i Afrykę i zrealizowała wiele reportaży, między innymi o transatlantyckich regatach Tall Ships. Interesuje ją historia w szerokim tego słowa znaczeniu, ale przede wszystkim kocha swoje rodzinne miasto, dlatego realizuje programy o historii Poznania i jej mieszkańcach, (m. in. o 15 Pułku Ułanów Poznańskich) i o szlakach turystycznych Wielkopolski. Porusza tematy interwencyjne i społeczne. Jest autorką wspomnieniowego programu o swoim stryju aktorze Romanie Wilhelmim pt. " Nie pasuje do ciebie ta śmieć". Fascynuje ją praca z młodzieżą, nawet w ekstremalnych warunkach: podczas kilkumiesięcznych rejsów uczyła języka polskiego, historii i kultury śródziemnomorskiej w "Szkole pod Żaglami". Robi korekty i redakcję książek, (przygotowywanych do druku w wydawnictwie Media Rodzina) reportaże i eseje dla miesięczników oraz artykuły dla dzienników ("Żagle", "Elity"... ). Pisze bajki terapeutyczne, książeczki dla dzieci np. "Wiem i umiem" dla wydawnictwa Replika. W wolnych chwilach pomaga młodzieży w przygotowaniu do matury z języka polskiego. Jest pasjonatką zwierząt, o których może opowiadać godzinami. 

Paweł Długosz poeta, publicysta, absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Collegium Polonicum w Słubicach). Podczas studiów współtworzył studencki Teatr C.D.N - Całkiem Dramatyczne Nienasycenie jako poeta, autor sztuk („Wojna domowa 2”, „World love center”) i członek zespołu aktorskiego. Brał udział m. in. w Festiwalu Filmowym we Frankfurcie nad Odrą „Sturm der Stimmen”, przedstawiając poetycki performance pt. „Gwar głosów / StimmenGewirr” (czerwiec 2003 r.). Jego wiersze były publikowane w prasie literackiej oraz w wydaniu internetowym czasopism Pro Arte i SZAFA. Jest autorem tekstów publicystycznych i krytycznych, które ukazały się w czasopiśmie Podteksty i w serwisie Feminoteka. Obecnie jest aktywnym członkiem Grupy Literycznej NA KRECHĘ. Podjął współpracę z pismem literacko artystycznym „Okowykol”. Prowadzi blog (www.feminista007.blog.pl). Lubi działalność społeczną, dlatego należy do stowarzyszenia „Prawo do Miasta” i jest członkiem wspierającym Stowarzyszenie Kobiet KONSOLA. Jeśli trzeba, pozbiera podpisy, odda krew, pójdzie na manifestację lub na sesję rady miejskiej. Interesuje się medycyną (studiuje fizjoterapię), filozofią i dobrą muzyką. 

Oficjalne strony:

Jolanta Ciecharowska - http://www.ciecharowska.pl/

Romuald Andrzejewski – http://www.romuald-andrzejewski.com

Joanna Kulhawik – http://joannakulhawik.wix.com/design

DB

 

 

18 lutego o godz. 18.oo zapraszamy na spotkanie z Grupą Literyczną Na Krechę. Poznamy twórczość Kacpra Płusy laureata nagrody im. K. Iłłakowiczówny w 2012, przypomnimy Joannę Borzęcką – laureatkę z roku 2011 oraz przedstawimy Mariusza Wieteskę i jego tom prozy nominowany do nagrody Angelusa. Spotkania autorskie poprowadzi Ewa Olejarz.

WierszyStawka artystyczna to tym razem prezentacja uczestników grupy. Potrwa do 18 marca. Zapraszamy na przygotowaną graficznie przez Joannę Kulhawik wystawkę wierszy oraz wernisaż prac Dominika Lesiczki, Karoliny Kułakowskiej, Kornelii Chojnackiej i Ewy Zielińskiej.
Na uwagę zasługują grafiki Krzysztofa Schodowskiego oraz komiks Aleksandry Bujak do wiersza Bolesława Leśmiana.

Usłyszymy zaprezentowane wiersze w interpretacji autorów
Będzie okazja zobaczyć autorskie pocztówki z erotykami, jakie stanowiły kontrę dla upowszechnianego kiczu walentynkowego w ramach drugiej akcji „Walentynki na krechę“.

Zasięg akcji wykroczył w tym roku poza Poznań do takich miast jak Nowy Tomyśl, Katowice, Bytom, Mikołów, Będzin, Stalowa Wola, Kraków, Warszawa. Kartki są kompilacją obrazów, zdjęć, grafik i rysunków członków grupy i zaprzyjaźnionych artystów.
Kurator Wierszystawki - Łucja Dudzińska.

oprac.:

/-/ Łucja Dudzińska

http://lib.amu.edu.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1290&Itemid=161

 

 

Rozmowy o fotografii

Wystawą Krystyny Łyczywek "Fotografie sławnych nieżyjących polskich fotografów" w piątek 12 września w Klubie Krąg w Poznaniu odbyła się pierwsza impreza Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki. Otwarcie wystawy poprzedziło spotkanie autorskie promujące trzeci tom książki pani Krystyny Łyczywek "Rozmowy o fotografii". Film zrealizowany na potrzeby Klubu Osiedlowego "Krąg" Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald" Poznaniu:

Krystyna Łyczywek w Klubie Krąg cz.1

http://www.youtube.com/watch?v=hfZlOnFHir8

Krystyna Łyczywek w Klubie Krąg cz.2

http://www.youtube.com/watch?v=uO5lFVwZn2U

Mistrzowie polskiej fotografiki - ze zbiorów Krystyny Łyczywek

http://www.youtube.com/watch?v=iJzVO_4he2k

Muzyczne dedykacje dla Krystyny Łyczywek

http://www.youtube.com/watch?v=m8mv2CrdyvY

http://www.youtube.com/watch?v=WInh8K1I9FU

 

 

 

 

 

 

 

Grupa Literacka NA KRECHĘ

Spotkanie dnia 05 stycznia 2012 roku zaowocowało ostateczną akceptacją i decyzją Młodych, aby grupa literacka według mojego pierwszego pomysłu otrzymała nazwę „Na krechę” 

W międzyczasie 13 grudnia uczestniczyliśmy w Centrum Kultury Zamek na spotkaniu z cyklu „Seryjni Poeci” prowadzonym przez prof. Piotra Śliwińskiego. Z zaproszonymi gośćmi: Joanną Orską i Bohdanem Zadurą zostały przeprowadzone wywiady przez członków Grupy Na krechę
- Piotra Lewickiego i Romka Franczyka, który jest również redaktorem witryny www.stanskupienia.pl
Wywiady można przeczytać pod linkami http://www.stanskupienia.pl/artykuly/tytul/39 oraz http://www.stanskupienia.pl/artykuly/tytul/38

Cały miesiąc styczeń był pod znakiem prowadzonych dyskusji na temat długoterminowych planów i bieżących pomysłów, które w miarę możliwości i uzyskanych środków będą realizowane. Nie chciałabym zapeszać, więc dlatego oznajmiać będziemy w momencie konkretnych realizacji. Postaramy się wspólnie dość szeroko rozwijać grupę zarówno pod względem literackim jak i artystycznym. Relację piszę w ostatnim momencie, ponieważ dyskusje toczą się na bieżąco i bez przerwy dokonujemy jakichś zmian, a w takiej sytuacji trudno jest o publicznie zobowiązującą informację. Znaleźliśmy dwa alternatywne miejsca, gdzie w zastępstwie Sali Złotej w Pałacu Działyńskich będziemy mogli organizować spotkania. W tym pomogła mi Joanna Żabnicka oraz Iwo Konarski. Obecnie posiadamy (raczej) ostatecznie zatwierdzone logo grupy autorstwa Pauliny Sałasińskiej; przez nią są także prowadzone wstępne prace nad blogiem. Jest zarejestrowana własna domena „ nakreche.com.pl „
Ze względu na chętnych z różnych środowisk artystycznych postanowiliśmy określać się skróconą nazwą jako Grupa Literyczna NA KRECHĘ. Słowotwórcze skojarzenie zawdzięczam Grzegorzowi Janoszce.

Tak więc miło mi będzie oficjalnie poinformować, że W ramach Klubu Młodego Literata pod patronatem ZLP O/Poznań powstała Grupa Literyczna NA KRECHĘ skupiająca młodych poetów i adeptów poezji, krytyki literackiej oraz innych młodych artystów uzdolnionych np. w zakresie fotografii, muzyki, malarstwa. Grupa literacko-artystyczna jest ogólnopolska, niezrzeszona i działa łącząc ponad podziałami. Zainteresowanych proszę o
kontakt Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. albo Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Natomiast spotkanie w Poznaniu jak zwykle w pierwszy czwartek miesiąca. Tym razem Grupa Literyczna NA KRECHĘ zaprasza wszystkich do Psycholoży dnia 02.02.2012 o godz. 18,30 (Poznań, ul Wodna 17/19 ) W programie wspólne czytanie erotyków oraz omawianie spraw organizacyjnych.

Łucja Dudzińska

 Spotkanie Klubu Młodego Literata

- w czwartek 05.01.2012 godz. 18,30 w Sali Złotej w Pałacu Działyńskich - Poznań, St. Rynek 78.

Niezobowiązująco zapraszam młodzież i młodych poetów, Porozmawiamy o tym co się dzieje i o tym co może się dziać. Proszę zabrać ze sobą wiersze .

Do klubu już należą osoby spoza okolic Poznania. Na grudniowym spotkaniu organizacyjnym postanowiliśmy w ramach Klubu Młodego Literata pod patronatem ZLP O/P-ń utworzyć Grupę Literacką. Zainteresowanych proszę o kontakt na mail Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.  Łucja Dudzińska


 

CZAS NIESIE MIŁE NIESPODZIANKI

Tworzy się nowy rozdział historii Koła Młodego Literata.

Informuję, że 1 grudnia.2011 roku prowadzenie Klubu Młodego Literata przy ZLP OP zostało powierzone poetce Łucji Dudzińskiej. Poetka jest osobą niezrzeszoną. Nie należy do Związku Literatów Polskich , czy też Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Nie opublikowała jeszcze tomiku poetyckiego, ale ma ogromny staż literacki, zwłaszcza w zakresie warsztatów poetyckich, które szlifowała od kilku lat w Poznaniu, w Klubie Dąbrówka. Ma szczególną łatwość nawiązywania kontaktów z młodzieżą. Pełna poetyckiej pasji i wizji miejsca młodego poety w świecie współczesnej literatury, ale również otwarta na adeptów innych dziedzin sztuki. Pod jej zarządem Klub będzie skupiał młodych poetów z różnych środowisk twórczych nie tylko Wielkopolski, ale również z całego kraju.

Ustalono, że Klub będzie organem samodzielnym, niezależnym od struktur ZLP, chociaż pierwszą bazą grupy poetyckiej stanowią członkowie Koła Młodych przy wielkopolskim, a od stycznia 2011 roku, przy poznańskim oddziale ZLP.

Mam nadzieję, że powierzenie ŁUCJI DUDZIŃSKIEJ tak odpowiedzialnego zadania, przyczyni się do dalszego rozwoju działalności klubu młodych, dając szansę debiutującym autorom na twórcze spełnienie i radość z mocy tworzenia.

Dziękując Łucji za przyjęcie tak trudnego poetyckiego wyzwania,

życzę wielu sukcesów.

Danuta Bartosz

- dotychczasowy opiekun Koła Młodych Poetów (w latach 2008-2011)

oraz wiceprezes  poznańskiego oddziału ZLP


CZEKAJĄ NOWE ZADANIA I PLANY...


Spotkanie organizacyjne i przekazanie obowiązków odbyło się w pierwszy czwartek grudnia 2011 roku w Sali Złotej w Pałacu Działyńskich, gdzie mają się odbywać kolejne cykliczne spotkania. Na spotkaniu był obecny Prezes Związku Literatów Polskich Oddziału Poznańskiego - pan Paweł Kuszczyński oraz Pani Wiceprezes Danuta Bartosz.

Uczestniczyli również obecni członkowie klubu oraz sporo nowych zainteresowanych poetów i poetek. Podczas omawiania przez Łucję Dudzińską wstępnego programu działania zrodził się pomysł utworzenia Grupy Literackiej, do której zosbr /taną zakwalifikowani nowi członkowie - po weryfikacji i akceptacji przedstawionej twórczości.  
Jednak bez obaw - zapraszamy WSZYSTKICH wrażliwych i chętnych, aby rozwijać swoje poetyckie literackie możliwości, gdyż celem Łucji Dudzińskiej - Nowej Prowadzącej Klub Młodego Literata jest objęcie opieką wszystkich piszących, a tym samym znajdzie się miejsce dla każdego, niezależnie od poziomu świadomości poetyckiej.

Można stwierdzić, że oficjalne spotkanie zakończyło się o godzinie 20,oo a uczestniczyło w nim 20 osób. Natomiast nieoficjalne (również organizacyjne, w pełnym składzie młodych poetów) zakończyło się przed północą, gdyż nie starczyło czasu, aby przedyskutować wiele pomysłów, pytań. Trzeba było poznać się wzajemnie, (część osób już miała swoje wiersze) oraz z zapałem szukano propozycji, zastanawiając się nad nazwą dla Grupy Literackiej.

Tak więc w Nowym Roku czekają nowe zadania i plany, na których omówienie serdecznie zapraszamy zainteresowanych - dnia 05.01.2012 o godz. 18,30 do Sali Złotej w Pałacu Działyńskich

Oprac.:

Prowadząca Klub Mlodego Literata:  Łucja Dudzińska
Zebranie Klubu Młodego Literata

Zapraszamy młodzież i młodych poetów  01.12.2011 /czwartek/ godz. 18,30 do Sali Złotej w Pałacu Działyńskich ( Poznań, St. Rynek 78)

na spotkanie organizacyjne Klubu  Młodego Literata Związku Literatów Polskich Oddział w Poznaniu

Prowadzenie Łucja Dudzińska.

 

 

db