Danuta Bartosz w Centrum im. JPII w Nowym Jorku

Danuta Bartosz w Centrum im. JPII w Nowym Jorku

 

Hi friends, cordial greetings from Poland. Thank you for the warm hug of poetry in New York, at JP II Center!

10 stycznia 2013 roku , w Centrum Seniora im. Jana Pawła II, przy najstarszej polskiej parafii pod wezwaniem Św. Stanisława, na Manhattanie - 103 E 7th St. NY odbyło się spotkanie autorskie Danuty Bartosz. Poetka przedstawiła swoją twórczość w języku polskim oraz obecnej na spotkaniu grupie japońskiej w jęz. angielskim. Spotkanie miało szczególny charakter, ponieważ poetka przywiozła z Polski nie tylko własną poezję, ale część Ojczyzny, do której zebrani na sali ciągle tęsknią. Cieszyli się, jak w odpowiedzi na pytanie autorka mówiła, że obecna Polska, to kraj zupełnie inny, aniżeli ten sprzed 30 lat.

10 stycznia 2013 roku w Centrum Seniora im. Jana Pawła II, przy najstarszej polskiej parafii pod wezwaniem Św. Stanisława na Manhattanie - 103 E 7th St. NY odbyło się spotkanie autorskie Danuty Bartosz. Poetka przedstawiła swoją twórczość w języku polskim oraz obecnej na spotkaniu grupie japońskiej w jęz. angielskim. Spotkanie miało szczególny charakter, ponieważ poetka przywiozła z Polski nie tylko własną poezję, ale część Ojczyzny, do której zebrani na sali ciągle tęsknią. Cieszyli się, jak w odpowiedzi na pytanie autorka mówiła, że obecna Polska to kraj zupełnie inny aniżeli ten sprzed 30 lat.

Dobrze, że amerykańska polonia posiada ośrodki pomocy i programy socjalne. Od 25 lat program świadczy usługi ludziom starszym o niskich dochodach. Finansowany przez Department for the Aging, a sponsorowany przez Centrum Polsko-Słowiańskie, Program dla seniorów powyżej 60 lat zapewnia szeroko zakrojoną działalność kulturalno-rekreacyjną, pomoc materialną (tanie obiady i inne świadczenia socjalne), a także pomoc prawno- emigracyjną i naukę języka angielskiego.

Codziennie w Klubie Krakus na Greenpoincie oraz w Centrum im. JPII na Manhattanie seniorzy spędzają czas w przyjemnej atmosferze, oglądając telewizję, filmy, słuchają też muzyki i grają w gry planszowe, a także uczestniczą w organizowanych wydarzeniach kulturalnych.

Centrum Polsko-Słowiańskie (CPS) jest społeczno-kulturalną organizacją niedochodową, założoną w 1972 r. Służy głównie polskiej grupie etnicznej w Nowym Jorku i New Jersey, gdzie jest najliczniejsze skupisko Polaków w Stanach Zjednoczonych. CPS, największa polsko-amerykańska organizacja na Wschodnim Wybrzeżu liczy około 50 tys. członków.

Wszystkie tomiki, które autorka przywiozła z Polski, zostały sprzedane. Tym, którzy nie zdążyli kupić autorka przyrzekła, że więcej tomików dostarczy wkrótce, na następnym spotkaniu.

db