ŚREMSKI WERNISAŻ POETYCKI

ŚREMSKI WERNISAŻ POETYCKI

Już po raz piąty Związek Literatów Polskich Oddział w Poznaniu gościł w Śremie w ramach Śremskiego Wernisażu Poetyckiego, organizowanego corocznie pod patronatem Burmistrza Miasta. W czwartkowy poranek, 12 maja 2011r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy, dyrektor Jerzy Kondras wraz z pracownikami powitał przybyłe poetki: Danutę Bartosz, Zdzisławę Kaczmarek, Ninę Szmyt, Marię Magdalenę Pocgaj i Annę Andrych.

Burmistrz Miasta Andrzej Lewandowski (także poeta) nie był obecny z racji pełnionych obowiązków, ale gości powitano w jego imieniu. Wiceprezes poznańskiego oddziału ZLP – Danuta Bartosz, dziękując za zaproszenie, mówiła o tym, jak cenna jest współpraca między środowiskami kultury słowa. Podkreśliła potrzebę dbałości o sztukę i kulturę w szerokim znaczeniu, czego doskonałym przykładem jest właśnie Śrem. Zapoznano nas z różnymi formami kultury w mieście. Obejrzałyśmy fragmenty reportaży Telewizji i Klubu Relax w Śremie, każda z nas otrzymała tomik autorstwa Adama Lewandowskiego „Wiersze z podróży” , almanach, będący pokłosiem konkursu dla młodzieży oraz VI Satyrykon Śrem się śmieje 2010 pt „No i bajka” z ilustracjami Kingi Kondras, wydany przez niezwykłą na kulturalnej mapie Wielkopolski, Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy im. Heliodora Święcickiego w Śremie.

O godzinie 11.30 zaczęły się lekcje poetyckie w szkołach. Maria Magdalena Pocgaj spotkała się z uczniami Zespołu Szkół Politechnicznych, Anna Andrych – gościła w Zespole Szkół Ekonomicznych, Danuta Bartosz – w Gimnazjum nr 1, Zdzisława Kaczmarek w Liceum Ogólnokształcącym , Nina Szmyt w Gimnazjum nr 2. Nie wszyscy lubią poezję. Naszym zadaniem było pomóc zrozumieć celowość przelewania na papier swoich uczuć, spostrzeżeń, refleksji. Zrozumieć życie ludzi z taką „iskrą bożą”, która nie pozwala zasnąć, dopóki nie narodzi się wiersz, tym bardziej, że sama wena nie wystarczy. Zachęcałyśmy młodzież do czytania książek, w tym również poetyckich.

W restauracji „Cafe Ole” podjęto nas pysznym obiadem, w trakcie którego z organizatorami wernisażu i polonistkami śremskich szkół dzieliłyśmy się refleksjami po spotkaniach w szkołach. Był też spacer uliczkami tego pięknego miasta lecz zabrakło czasu, by obejrzeć odnowioną starą wieżę ciśnień i wspiąć się na nią, skąd już kiedyś podziwialiśmy wspaniałą panoramę.

Nasz pobyt zakończył się pamiątkowymi zdjęciami. Dyrektor Biblioteki Jerzy Kondras przedstawił nam obecnych w tym samym czasie w „Cafe Ole” panów - Wojciecha Majchrzaka i Piotra Garstkę, współpracujących przy odlaniu znanej poznańskiej rzeźby „Stary Marych”. Dzięki nim, w Śremie, na placyku u zbiegu ulic Kościuszki i Wyszyńskiego, na cokole postawionej w grudniu 2009 roku starej gazowej latarni znalazła się rzeźba z brązu „Dziewczynka z zapałkami”.

Posąg wykonany został w Studiu Artystycznym Piotra Garstki i Piotra Szmyta w Szymanowie. Jego pomysłodawcą jest Jerzy Kondras a modelem była córka P. Garstki, Olga.

Dziewczynka z zapałkami to symbol ciepła, serca, bezinteresownej pomocy na rzecz dzieci. Honorowy patronat nad inauguracją objął Konsul Honorowy Królestwa Danii.

Niezwykłe to miejsce. Piękna latarnia, ciepłym światłem rozpraszająca mrok. Wzruszająca postać dziewczynki z zapałkami, siedzącej na cokole latarni. Poruszająca serca i umysły, przywołująca refleksję nad losem i życiem. W zadumie, ale i z uśmiechem przysiadałyśmy obok figurki z brązu, razem z Jerzym Kondrasem, Piotrem Garstką, Wojciechem Majchrzakiem.

Wracałyśmy do domu ze wspomnieniami wypełnionymi serdecznością śremian, światełkiem w przyszłość.

Anna Andrych