Grupa malarska "Kramry"

Grupa malarska "Kramry"

 

Wrażliwość na piękno przyrody, krajobrazu, architektury to cecha, która połączyła ludzi o podobnych zainteresowaniach. Spotkali się kiedyś na zajęciach- warsztatach plastycznych - Uniwersytetu III Wieku w Poznaniu, gdzie pod opieką pana profesora Stefana Kramera, artysty plastyka, jedni odkrywali swoje talenty, inni doskonalili już nabyte umiejętności.

Pan Profesor opiekował się wieloma studentami, jednak tylko kilka osób stworzyło później grupę o wspólnej pasji malarskiej. Grupa malarska "Kramry", bo tak nazwali się jej twórcy, liczy 6 osób : (Robert Broński, Maria Nowacka, Urszula Ratajczak , Ludwika Weigel, Jadwiga Zaremba, Żanneta Jankiewicz). Na spotkaniach i plenerach dyskutują o sztuce, doskonalą techniki malarskie (rysunek, pastel, akwarele, olej).

Od kilku lat grupa współpracuje z łazarskim Klubem Osiedlowym "Krąg" oraz ze Związkiem Literatów Polskich w Poznaniu, zapewniając spotkaniom jubileuszowo- benefisowym oprawę plastyczną.

Od 2010 roku członkowie grupy należą do Poznańskiego Stowarzyszenia Pracy Twórczej z siedzibą w tym Klubie. Liczne obrazy wystawiane na terenie Poznania, Wągrowca, Tarnowa Podgórnego dają satysfakcję twórcom, którzy pokochali ten rodzaj wyrażania siebie. Są ozdobą wielu spotkań autorskich członków ZLP.

Na wernisażu 18 stycznia 2012 roku zorganizowano indywidualną wystawę Żannety Jankiewicz, do której autorka zaprosiła również swoich Przyjaciół z grupy" Kramrów "i panią Halinę Ogórkiewicz Artystka przedstawiła tylko fragment swoich zainteresowań malarskich, którymi są kwiaty i nastrojowe krajobrazy.

W części drugiej spotkania Danuta Bartosz zapoznała obecnych ze swoimi 17 sylabowymi krótkimi formami wyrazu (haiku), wydanymi w końcu 2011 roku, w antologii zatytułowanej "Szybki pociąg haiku", w którym była "pasażerką" wraz z innymi, siedmioma autorami. Tematyką haiku "kolej - pociąg", np.:

"Wagony świata

mknąc w nieznaną przyszłość

nie cofaja lat"

 

"Podróż koleją

pękate kufry wspomnień

dookoła świata"

 

"Lokomotywa

tam i z powrotem droga

przez wiry doznań""

 

Nasz rozkład jazdy

jak dobry tom poezji

wzbudza emocje"

 

"Non stop ucieka

lokomotywa dziejów

przed wagonami"

 

.... i wiele innych

Tło muzyczne zapewniła Rena Matuszewska. Grając na pianinie wykonała wiązanki muzyki filmowej z dawnych lat. Sala włączyła się do wspólnego śpiewania, kiedy artystka zaintonowała piosenkę „ Que sera, sera …Whatever will be will be…” (dla przypomnienia: muzyka: Jay Livingston, tekst: Raj Evens - napisana w 1956 roku do filmu Alfreda Hitchcocka "Mężczyzna, który wiedział za dużo", wykonanie: Doris Day).
Lata pokazały, że niektóre piosenki są ponadczasowe. „ Que sera, sera” ma już 56 lat i ciągle jest popularna. Nie dziwię się, że film za tę piosenkę otrzymał Oskara.

Spotkania trzech muz w gościnnym Domu Kultury Krąg już należą do tradycji.

Serdecznie dziękujemy kierownikowi Januszowi Hellerowi za wrażliwość na piękno. 
Propaguje je na przekór kryzysowi i lansowanej w środkach masowego przekazu propagandy zła, dowodząc, że piękno lgnie do piękna.


Oprac.:
Danuta Bartosz & Maria Nowacka