Łukasz Wierzbicki - nasz nowy kolega, przyjęty do naszego Oddziału ZLP
Kocha podróże po dalekim świecie, jak i rowerowe oraz konne przejażdżki po okolicy. „Jako student przemierzał Afrykę rozklekotanym nocnym autobusem. Teraz podróżuje samolotem, a na miejscu wypożycza samochód terenowy”.
Fascynuje go bogactwo natury i różnorodność świata. Jego kompas wskazuje te miejsca, w których jeszcze go nie było.Zainspirowany opowieściami swojego dziadka odszukał i opracował przedwojenne reportaże Kazimierza Nowaka z wyprawy do Afryki, które w 2000 roku opublikowane zostały w książce „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd”.
W 2008 roku zadebiutował jako autor książek dla dzieci. Spotkania autorskie z dziećmi zainspirowały do dalszej pracy nad popularyzacją prawdziwych historii, które warto poznać. Jego „Afryka Kazika” przedstawia autentyczne przygody Kazimierza Nowaka na kontynencie afrykańskim. Jego druga książka, „Dziadek i niedźwiadek”, opowiada prawdziwą historię Wojtka – syryjskiego niedźwiedzia brunatnego, który z polskimi żołnierzami uczestniczył w wojennej drodze z Pahlevi w Iranie do Palestyny i dotrwał z nimi jako „żołnierz” do końca wojny.
Książka „Afryka Kazika” w roku 2009 otrzymała nominację do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.
Wśród recenzji muzycznych Łukasza Wierzbickiego jest m.in. płyta „Whispers From the Mirror” Keiko Matusi. Recenzja zamieszczona w miesięczniku „Instrumenty Klawiszowe”.
Nie zawaham się napisać: Łukasz Wierzbicki to Wielki Społecznik.
To on na nowo rozpropagował dokonania poznańskiego podróżnika Kazimierza Nowaka, który przed wojną był postacią powszechnie znaną w Polsce. Po powrocie z Afryki, w której przejechał na rowerze,na wieolbłądzie, na łódce i pieszo ponad 40.000 kilometrów. Po powrocie do kraju, niestety wkrótce zmarł w Poznaniu. NIewyleczona malaria wróciła upomnąć się o swoją ofiarę. Po jego śmierci o wielkim podróżniku zapomniano.
Dzięki uporowi Łukasza Wierzbickiego na terenie Poznania i Puszczykowa powstały TABLICE PAMIĄTKOWE poświęcone wielkiemu podróżnikowi:
- tablica pamiątkowa na Dworcu PKP w Poznaniu
Łukasz Wierzbicki wraz z innym globtroterem – Maciejem Pastwą – postanowił przypomnieć o wyczynie przedwojennego podróżnika. Ufundowaną wówczas tablicę na Dworcu Głównym PKP odsłonił sam Ryszard Kapuściński, wybitny pisarz - polski reportażysta, publicysta, poeta i fotograf, zwany "cesarzem reportażu".wyraził też wdzięczność tym osobom, dzięki którym Kazimierz Nowak nie pozostał w cieniu zapomnienia, a przede wszystkim podziękował Maciejowi Pastwie (sponsorowi tablicy) i Łukaszowi Wierzbickiemu, odkrywcy i redaktorowi relacji o wielkim podróżniku.
Ryszard Kapuściński, Maciej Pastwa, przy mikrofonie Łukasz Wierzbicki
Ryszard Kapuściński, Łukasz Wierzbicki i Maciej Pastwa
zdjęcia pochodzą z: http://szlaki.blog.onet.pl/3,0,0,album.html
- Łukasz Wierzbicki jest inicjatorem pomysłu nazwania imieniem Kazimierza Nowaka skweru przy Rynku Łazarskim, nieopodal miejsca zamieszkania poznańskiego podróżnika przy ulicy Lodowej.
- Kazimierz Nowak w Puszczykowie
Z inicjatywy Łukasza Wierzbickiego, Macieja Pastwy, rodziny Fiedlerów, oraz Muzeum–Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera i Urzędu Miasta Puszczykowa w dniu 14 maja 2007 r. w Muzeum Arkadego Fiedlera, Puszczykowo, ul. Słowackiego 1 odsłonięto tablicę poświęconą wielkiemu poznańskiemu podróżnikowi Kazimierzowi Nowakowi oraz zorganizowano wystawę fotografii z wyprawy „Na przełaj przez Afrykę”. - Z inicjatywy Łukasza Wierzbickiego stanął na Cmentarzu Górczyńskim symboliczny nagrobek podróżnika… „gdyż to właśnie tu... Nowaka podróż się wcale nie zakończyła” – mówił nad nagrobkiem Nowaka Łukasz Wierzbicki.
Zdjęcie:http://www.kazimierznowak.pl/category/lukasz-wierzbicki/
-pierwszy od lewej - Łukasz Wierzbicki
http://www.kazimierznowak.pl/category/lukasz-wierzbicki/
Jak miło mieć w swoich szeregach ŁUKASZA WIERZBICKIEGO – młodego pisarza,
zauważonego prestiżową nominacją do Nagrody Literackiej im.Kornela Makuszyńskiego,
który w swojej twórczośći słowem i czynem wskrzesza bohaterów Wielkopolski.
(Oprac. Danuta Bartosz)