25-LECIE KLUBU LITERACKIEGO TOPOLA

25-LECIE KLUBU LITERACKIEGO TOPOLA

Być może nie znalazłabym się wśród literatów poznańskiego oddziału Związku Literatów Polskich, gdyby nie Klub Literacki TOPOLA działający przy Miejskim Domu Kultury w Zduńskiej Woli (woj.łódzkie). Klub ten powstał 25 lat temu, w 1987 roku. Pomysłodawczynią była poetka Walentyna Anna Kubik, przy współudziale Tadeusza Zawadowskiego i piszącej te słowa – Anny Andrych - organizującej pierwsze spotkania czyli Czwartki Literackie Topoli. Walentyna A. Kubik jako pracownik MDK przez pierwsze trzy lata pełniła funkcję opiekunki klubu, któremu lokum zapewnił dyrektor Andrzej Michalski. Jednym z członków TOPOLI był Feliks Rajczak, nie tylko poeta, ale tez animator kultury na terenie całego ówczesnego województwa sieradzkiego. Od 20 lat opiekunką klubu jest Joanna Sychniak – Paterek, Kierownik Działu Organizacji Imprez w Miejskim Domu kultury w Zduńskiej Woli. W ciągu minionych 25 lat bywało z nami ponad sto osób. Wśród nich obecni do dzisiaj : Lilla Latus, Roman Tomaszewski, Michał Bendkowski, Romana Alvarado-Łagunionok, Izabela Kowalczyk , Maria Magdalena Człapińska, Magdalena Fitzner, Katarzyna Godlewska, Sylwester Witczak, Maria Twardowska, Tomasz Pohl, Tomasz Stolecki i Andrzej Wawrzyniak, któremu niejeden wiersz Topolan zawdzięcza oprawę muzyczną, a także obecność na płytach, koncertach. Teksty poetyckie znalazły się również na płytach innych wykonawców. Stąd nasz kontakt z ZAiKSEM. Piszemy wiersze i powieści, haiku i fraszki, piosenki dla dorosłych i dla dzieci. Czasem na chwilę stajemy się redaktorami, dziennikarzami.
TOPOLA to możliwość rozmów, nie tylko o literaturze. Tu kształtuje się świadomość, osobowość. Tu pokazujemy takie oblicze, jakiego nie możemy częstokroć ukazać w pracy czy na ulicy. Klub nigdy nie ogłaszał żadnych manifestów twórczych, nie było formalnego członkostwa, legitymacji, składek. Pisano jednak o tym klubie prace magisterskie i licencjackie.
Topolanie zdobyli imponującą ilość nagród w konkursach. M.in. z tego powodu nazywani byli „desantem literackim ze Zduńskiej Woli” lub „zagłębiem poetyckim”. Ja sama miałam przyjemność dwukrotnie być „rekordzistką”, zdobywając w ciągu dwóch lat po 21 nagród i wyróżnień. Obecnie w konkursach nadal bierze udział jedynie Tadeusz Zawadowski.
Siedem osób spośród Topolan jest członkami Związku Literatów Polskich. Nasze wiersze i tomiki tłumaczone są na wiele języków obcych, drukowane także poza granicami kraju. W ramach działalności klubu ukazuje się seria wydawnicza Biblioteka Topoli, która liczy 18 pozycji . Roman Tomaszewski aktualnie redaguje wydawnictwo ukazujące historię TOPOLI poprzez pytania i odpowiedzi poszczególnych członków klubu. Znajdą się tam ich sylwetki i twórczość .
Cyklicznie organizujemy konkursy literackie : „O Laur Topoli” i „Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Feliksa Rajczaka” . Często zasiadamy w jury konkursów ogólnopolskich i regionalnych, organizowanych nie tylko w naszym mieście przez placówki kultury i oświaty. O fenomenie zduńskowolskim pisano m.in. w „Polityce”, „Sycynie”, „Wiadomościach Kulturalnych” , „Odrze”, Toposie”, „Tyglu Kultury”. . . . Prezentowaliśmy swoją twórczość w radio i telewizji w wielu regionach kraju i na antenie ogólnopolskiej. Zapraszano nas na międzynarodowe i ogólnopolskie imprezy kulturalne, uczestniczyliśmy w niezliczonych zdarzeniach artystycznych, konfrontacjach, warsztatach, plenerach. Sami tez je organizowaliśmy. Muszę przyznać, że brałam w tym czynny udział, często w pocie czoła i w deszczu . Na własny koszt i czas. Pozyskując także ewentualnych sponsorów i ludzi dobrej woli, chętnych do pomocy poetom. Ale zawsze byli obok i poświęcali wiele pracy, zapału i czasu: Ania Kubik , Tadzik Zawadowski, a przede wszystkim Asia Sychniak. Były więc Międzyzdroje z udziałem Bohdana Zadury, a potem Ingi Iwasiów. Była Ostróda i dwukrotnie Sopot, gdzie gościliśmy w domkach campingowych i przy ognisku Krzysztofa Kuczkowskiego, Piotra Wiktora Lorkowskiego. Ale były tez warsztaty i spotkania w naszym regionie. I tutaj musze wspomnieć o Romie Łagunionok i Romku Tomaszewskim zaangażowanych w organizację. Zdarzały się Parnasy Literackie Topoli i Hyde Parki. Cykl spotkań z licznym udziałem młodzieży – „Topolowo-Muzycznie-Kolorowo”. Gościliśmy u nas wielu poetów i krytyków literackich. Nie sposób wszystkich wymienić : Marek Wawrzkiewicz, Andrzej Gnarowski, Dorota Chróścielewska, Ziemowit Skibiński, Leszek Żuliński, Rafał Orlewski, Ernest Bryll, Adam Szyper, Barbara Pietkiewicz, Andrzej Grabowski, Jan Juszczyk, Józef Baran. Od lat zaprzyjaźniony z nami Andrzej Dębkowski jest niemal zawsze na naszych wszelkich spotkaniach poetyckich. A na promocję mojej książki przyjechali z Poznania – Magdalena Maria Pocgaj, Teresa Januchta i Paweł Kuszczyński. Miłosz Kamil Manasterski również był obecny w naszych gościnnych progach. Powiedział kiedyś, że chciałby choć przez chwilę poczuć się członkiem Topoli.
.W piątek, 5 pażdziernika w Miejskim Domu Kultury w Zduńskiej Woli Klub Literacki TOPOLA uhonorowany został odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za swoją 25-letnią działalność. Kilku członków klubu najbardziej aktywnych otrzymało z rąk Prezydenta Miasta Piotra Niedżwieckiego nagrodę za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Walentyna Anna Kubik, Anna Andrych, Lilla Latus, Izabela Kowalczyk, Roman Tomaszewski i Tadeusz Zawadowski oraz opiekunka TOPOLI – Joanna Sychniak-Paterek. Starosta Zduńskowolski wręczył listy gratulacyjne. Były życzenia, kwiaty, dużo dobrych i ciepłych słów od wielu gości obecnych na uroczystości. A wcześniej - wspomnienia, czytanie poezji. Topolanie przygotowali również wystawę „Biblioteka TOPOLI” oraz wystawę zdjęć, obrazujących historię klubu, ważniejsze wydarzenia i zapraszanych gości. Andrzej Wawrzyniak – zduńskowolski bard, wirtuoz gitary i poeta – zapewnił ze swej strony ucztę duchową w postaci pięknego koncertu z udziałem śpiewających, młodych, utalentowanych dziewcząt i Przemysława Rybaka towarzyszącego na pianinie. Towarzyszącego – to mało powiedziane. Obaj panowie od lat tworzą wspaniały duet, czasem grający wręcz brawurowo. A potem był pyszny tort z wizerunkiem pieczęci TOPOLI i lampka szampana. Cateringowy „szwedzki stół” zapewnił możliwość smakowania różnych pyszności.


Tort urodzinowy TOPOLI

Topolanie: Roman Tomaszewski, Anna Andrych, Tadeusz Zawadowski

Prezydent Zduńskiej Woli, Piotr Niedzwiecki, wrecza list gratulacyjny Annie Andrych

Klub Literacki TOPOLA (na wózku - Lilla Latus)

 

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE