Jesienią wiersze opadają ze słów

Jesienią wiersze opadają ze słów

"Jesienią wiersze opadają ze słów" - to  tytuł tegorocznego almanachu Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej, w której uczestniczyli zaproszeni członkowie naszego Oddziału - Jolanta Nowak Węklarowa, Danuta Bartosz i Paweł Kuszczyński oraz poeci z Wietnamu, Australii, Litwy i Rosji, a także z Polski m.in.: autorzy z Białegostoku, Krakowa i Wrocławia. Począwszy od Skalbmierza, od spotkania z dziećmi ubranymi w regionalne stroje, witającymi nas piosenką, w rytm której poeci tańczyli na ulicy skocznego krakowiaka, aż po Koncert Finałowy w Kąśnej Dolnej, towarzyszyła radość oczekiwania na spotkania z nami. Ogromne było zainteresowanie lokalnych mediów: prasy, radia i telewizji. Cieszyła obecność prezydentów miast, starostów, burmistrzów i wójtów oraz przekonanie, że na Podgórzu kultura ma swoje właściwe miejsce i jest na nią olbrzymie zapotrzebowanie. Sale spotkań autorskich były wypełnione po brzegi. Na spotkaniu w Bobowej - mieście koronek, było prawie 500 osób, zabrakło krzeseł.

Międzynarodowa Galicyjska Jesień Literacka pod patronatem miejscowych, lokalnych notabli samorządowych logistycznie objęła teren trzech województw: małopolskiego, podkarpackiego oraz świętokrzyskiego. Przez kolejnych pięć dni 25 poetów wyjeżdżało rano i wracało późno wieczorem pokonując nieraz odległość ponad 300 km. dziennie. Trudna to, lecz efektowna i efektywna twórcza  praca poetów wśród szkolnej młodzieży i osób dorosłych.

Festiwal zainaugurował koncert europejskiej muzyki romantycznej, w wykonaniu: LARS HOEFS – wiolonczela, MAREK ŻEBROWSKI – fortepian.

Głównym programem festiwalu były lekcje poetyckie, spotkania autorskie i wieczorne koncerty. W zespołach 1 – 5 osobowych odwiedzaliśmy szkoły, biblioteki i domy kultury.

Każdy dzień kończył się koncertem zespołu "Ostatnia Wieczerza w Karczmie Przeznaczonej do Rozbiórki". Zespół towarzyszył nam przez cały czas trwania imprezy w Skalbmierzu, w Oleśnie, podczas  koncertu jubileuszowego w 45-lecie debiutu prasowego twórcy Jesieni Andrzeja Grabowskiego w Tarnowskim Ratuszu oraz w zabytkowym Kasztelu w Szymbarku.

W spotkaniach autorskich i w wieczornych koncertach bardzo sympatycznie zaprezentował się bard Vladimir Stockman wykonując ballady i romanse Wysockiego, Okudżawy i innych.

Na zakończenie, w Kąśnej Dolnej  w "Stodole" wybrzmiał koncert finałowy- benefis 65 -lecia  Andrzeja Grabowskiego" - 'ANDRZEJ  i PRZYJACIELE", podczas którego poeci wręczyli Jubilatowi laudację podpisaną przez wszystkich uczestników Festiwalu, napisaną i odczytaną przez współprowadzącą spotkanie Krystynę Konecką. Miłą niespodzianką była obecność delegacji grona pedagogicznego z Publicznego Gimnazjum nr 4 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Zespole Szkół Publicznych w Zbylitowskiej Górze, która Jubilatowi,  Kawalerowi Orderu Uśmiechu, Andrzejowi Grabowskiemu wręczyła medal "Benemeritae". W tradycji Szkoły Medal przyznawany jest osobom szczególnie oddanym młodzieży.

Jak zwykle, podczas Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej nie obyło się bez nagród. W tym roku, oprócz wielu medali i odznaczeń dla Jubilata Andrzeja Grabowskiego, "Wielki Laur Literacki 2012" wręczono  naszemu koledze, Pawłowi Kuszczyńskiemu - prezesowi Zarządu Związku Literatów Polskich Oddział w Poznaniu.  Nawet w Galicji, zauważono jego ogromny dorobek twórczy i pracę organiczną na rzecz kultury. Dostrzeżono jego stanowczość i  pasję niesienia dobrego i pięknego słowa nawet tam, gdzie echo nie odpowiada.

Organizatorowi Festiwalu, Napoleonowi Prowincji, poecie Andrzejowi Grabowskiemu dziękujemy za pokazanie kunsztu logistyki.

Oprac. Danuta Bartosz