a3/ - WierszYstawki artystyczne

a3/ - WierszYstawki artystyczne

 

Kochani :) to dzięki Wam wszystkim: zaangażowanym, zainteresowanym i obecnym można uważać pomysł organizowania WierszYstawki artystycznej za mniejszy lub większy sukces Grupy Literycznej NA KRECHĘ.

Najważniejsze podziękowanie składamy na ręce Pana Dyrektora Jerzego Woźniakiewicza, Pani Kierownik Lidii Staromłyńskiej oraz Pani Katarzyny Grzesiak za akceptację, wsparcie i umożliwienie zorganizowania WierszYstawki – Prezentacji Grupy Literycznej NA KRECHĘ w przestrzeni Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie; gdzie na II piętrze udostępniono nam stelaże i salę 245 na spotkanie poetyckie w sprzyjającym nam terminie 31 maja.
Po wszystkich zawirowaniach :) tym bardziej z całego serca dziękuję Joannie Kulhawik za bezinteresowność, gotowość i profesjonalizm w opracowaniu wierszy do prezentacji oraz całości WierszYstawki do druku. Nie byłoby Wystawki wierszy w Krakowie, gdyby nie motywacja i ogrom prac organizacyjnych jakie wykonał Mariusz Kusion. 
Nasza utalentowana Aleksandra Bujak przygotowała na tę edycję komiks inspirowany wierszem „Dziewczyna” Bol. Leśmiana oraz inne grafiki. Przypominamy również komiks do wiersza „To ja Panie Boże” Ernesta Brylla; a przede wszystkim opracowane graficznie wiersze przez Bronka Olachowskiego i Dominika Lesiczkę, które mogliśmy oglądać w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu. Do oprawy wierszy wykorzystano inwencję twórczą, fotografie, rysunki oraz grafiki Jolanty Ciecharowskiej.


W związku z tym, że wychodzimy poza rodzimy okręg poznański na przedstawienie już IV edycji WierszYstawki artystycznej do prezentacji zaprosiliśmy Dąbrowską Brygadę Poetycką, którą osobiście reprezentowali: Patryk Chrzan, Bartosz Wiczkowski, a duchem wspierali: Marzena Orczyk-Wiczkowska oraz Jarosław Moździerski - bardzo nam miło.
Doceniamy bezinteresowność Marka Czuku z Łodzi we wspieraniu grupy od strony krytycznoliterackiej. I mogliśmy usłyszeć opinie na gorąco, podsumowujące spotkanie autorskie osób (które mogły przyjechać do Krakowa), aby przedstawić swoje debiutanckie książki. Zrobili to: Agnieszka Marek, Anna Tlałka, Łucja Dudzińska, Patryk Chrzan, Bartosz Wiczkowski oraz całkiem niespodziewanie Nej Tryba – dzięki, której zapowiadana na plakacie obecność kilkunastu członków grupy osiągnęła 100% frekwencję :) gdyż przy niesamowitych, energetycznych dźwiękach gitary Logos Semper wiersze jeszcze przeczytali: Waldemar Kazubek, Sabina Waszut, Joanna Starkowska, Wiktoria Szumiata, Krzysztof Lalik, Barbara Buczyńska, Łukasz Leśniewicz, Kamil Cholewa, Artur Wojsa i Maciej Nowobilski oraz chętne osoby z sali niezwiązane z grupą. Dziękuję za pomoc w prowadzeniu spotkania Mariuszowi Kusion oraz Wojtkowi Michalec. Tym razem WierszYstawka dała możliwość zaprezentowania w Krakowie 54 twórców z rożnych miast w Polsce.

Bardzo chciałabym podziękować każdemu z osobna za obecność, za zasłuchanie, za zdjęcia, relacje i to nie tylko Majce Kuczara, ale to nie jest możliwe – nie wszystkich udało mi się poznać – więc wybaczcie. Szczególnie powinnam podziękować za zainteresowanie i poświęcony czas Panu Dyrektorowi Januszowi Paluch ze Śródmiejskiego Ośrodka Kultury w Krakowie, Pani Katarzynie Grzesiak z WBP w Krakowie oraz (od dawna wspierającego nas dobrymi radami) krakowskiemu poecie Jackowi Sojanowi, który zgłosił chęć poszerzenia naszego (tworzonego dopiero) Marginesu KrytycznoLiterackiego.
Tak więc dziękuję także w imieniu Grupy Literycznej NA KRECHĘ oraz patronujących nam instytucji, za wspólnie spędzony twórczy czas i zapraszam do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, ul. Rajska 1, na II piętro koło Filmoteki do dnia 30 czerwca 2014 roku.

Łucja Dudzińska
p.s. Nie sposób pominąć również ważnego spotkania w Cudownych Latach do drugiej godziny w nocy, które buduje przyjacielskie, koleżeńskie więzi, utrwala artystyczne wrażenia, pozwala wymienić się nowinkami, doświadczeniem. Tutaj usłyszeliśmy też moc Logos Semper w postaci profesjonalnych dźwięków gitary, a i wokalnych :)

 

Przedruk:

Łucja Dudzińska dodała post w grupie IV WierszYstawka artystyczna - Prezentacja w Krakowie

Łucja Dudzińska

Łucja Dudzińska

4 czerwca 18:17

Kochani :) to dzięki Wam wszystkim: zaangażowanym, zainteresowanym i obecnym można uważać pomysł organizowania WierszYstawki artystycznej za mniejszy lub większy sukces Grupy Literycznej NA KRECHĘ. ..

https://www.facebook.com/email_open_log_pic.php?mid=9f943d7G5af347cfe240G2a2cde9Ge5Gf1e3

Zobacz post na FacebookuEdytuj ustawienia wiadomości e-mail – Odpowiedz na tę wiadomość e-mail, aby dodać komentarz.

 

 

 

IV WierszYstawka artystyczna - Prezentacja w Krakowie

 

Najserdeczniej zapraszamy do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie 31 maja 2014 o godz. 16:00 na Prezentację Grupy Literycznej Na Krechę, w formie wernisażu WierszYstawki artystycznej. (II piętro) Gościnnie zaprezentuje się Dąbrowska Brygada Poetycka. Znajdą się również komiksy Aleksandry Bujak, a swój tomik przedstawią:

Anna Tlałka - "Proscenium"
Patryk Chrzan - " Przekazy podprogowe"
Łucja Dudzińska - "z mandragory"
Agnieszka Marek - "wypuść mnie, wypuść"
Bartosz Wiczkowski - "Północna strona"

Omówienie krytycznoliterackie: Marek Czuku
Spotkanie ubarwi muzyka Krzysztofa Lalik & Logos Semper.

Prowadzenie spotkania: Mariusz Kusion & Wojtek Michalec.

Wiersze czytają: Waldemar Kazubek, Sabina Waszut, Joanna Starkowska, Magdalena Bąk, Wiktoria Szumiata, Krzysztof Lalik, Barbara Buczyńska, Łukasz Leśniewicz, Kamil Cholewa, Artur Wojsa...

Wybrane wiersze innych poetów zaprezentują: Barbara Buczyńska, Maciej Nowobilski

To już IV edycja WierszYstawki artystycznej, której celem jest prezentacja wierszy w bibliotece, gdzie króluje proza, a tym samym jest to promocja twórców związanych z Grupą Literyczną Na Krechę i nie tylko. Graficznie wspiera nas i przygotowuje do druku Joanna Kulhawik, wiersze są opracowane również przez Dominika Lesiczkę i Bronka Olachowskiego. Zostały wykorzystane między innymi grafiki Jolanty Ciecharowskiej, rysunki Dominika Lesiczki, fotografie Bronka Olachowskiego i Joanny Kulhawik.

Na WierszYstawce artystycznej tym razem wiersze prezentują następujący poeci: Marzena Orczyk-Wiczkowska, Patryk Chrzan, Bartosz Wiczkowski, Agnieszka Marek, Anna Tlałka,Mariusz Partyka,

Łucja Dudzińska, Hanna Dikta, Kacper Płusa, Katarzyna Zając, Dawid Staszczyk, Dawid Koteja, Piotr Mosoń, Karolina Kułakowska, Joanna Borzęcka, Katarzyna Zychla, Mikołaj Bogajewicz,

Nej Tryba, Jolanta Ciecharowska, Tomasz Fellmann, Magdalena Cybulska, Waldemar Kazubek,

Dorota Nowak, Wojtek Michalec, Mariusz Kusion, Sabina Waszut, Joanna Starkowska, Wiktoria, Szumiata, Ewa Olejarz, Paweł Długosz, Mariusz Jagiełło, Michał Ambrożkiewicz, Barbara Kowalska, Bożena Wiesiołek, Barbara Buczyńska, Krzysztof Lalik, Artur Wojsa, Jakub Jurkiewicz, Łukasz Trzebiński, Zdzisław Mikłaszewicz, Kamil Cholewa, Magdalena Bąk, Łukasz Leśniewicz,

Barbara Siemianowska, Agnieszka Wielgopolan, Karolina Wawer ...

(Niestety przestrzeń wystawiennicza jest ograniczona, a grupa dość liczna, więc pierwszeństwo na WierszYstawce w Nowym Tomyślu będą mieli poeci tu nieobecni)

WierszYstawka w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie potrwa od 31.05.2014 do 30.06.2014 (II piętro) Kurator - Łucja Dudzińska

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, ul Rajska 1 (II piętro)

 

db

 

 

Grupa Literyczna Na Krechę zaprasza na wernisaż WierszYstawki artystycznej , która odbędzie się 12 lutego 2014 roku, o godz. 17,30 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu.

 

WierszYstawka artystyczna to przede wszystkim przygotowana graficznie przez Joannę Kulhawik wystawka oprawionych wierszy uczestników grupy literycznej, którą będzie można oglądać, czytać w przestrzeni biblioteki co najmniej przez miesiąc. Prezentację twórczości poetyckiej grupy

uzupełnią: wystawa obrazów Kornelii Chojnackiej oraz prace plastyczne Krzysztofa Schodowskiego, Bogusza Jana Szulca, Dominika Lesiczki, Jolanty Ciecharowskiej. Zostanie przygotowany komiks Aleksandry Bujak. W gablocie zostaną udostępnione kartki z ogólnopolskiej akcji Walentynki Na Krechę.*

 

Zapraszamy również na spotkanie z autorami, których książki zostały wydane w ostatnim roku: Mikołajem Bogajewiczem, Mariuszem Partyką, Łucją Dudzińską. Przypomnimy również: Karolinę Kułakowską, Annę Tlałka,  Nej Tryba, Sabinę Waszut, Katarzynę Figura Zychla.

Istotnym punktem programu będzie ogłoszenie werdyktu I edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Erotyk Na Krechę" im. T. Stirmera.

Zapraszamy publiczność do mini maratonu czytania erotyków w ramach Małego Turnieju Jednego Wiersza i nie tylko.

Całości syntezy sztuk – słowa, obrazu, dźwięku – dopełni wybitna gitara fingerstyle Roberta Kordylewskiego.

(Kurator WierszYstawki: Łucja Dudzińska)

*

„Walentynki Na Krechę” – coraz częściej na hasło „14 luty” widzimy grymas na twarzy. Otóż, my również nie przepadamy za tą całą słodkomdlącą komercją z tego powodu - jednak zamiast siedzieć bezczynnie i udawać, że tych walentynek nie ma, (a w duchu ewentualnie czekać na Noc Kupały) chcemy zaproponować coś innego. Dzięki aktywności wielu uczestników Grupy Na Krechę w dniu 14 lutego spróbujemy zainteresować ludzi poezją i sztuką. Będziemy rozdawać w klubach, pubach oraz na ulicach kilku miast w Polsce, a i w Londynie (dla tam przebywających Polaków), autorskie pocztówki z erotykami, wydane własnym sumptem. To są kadry będące kompilacją wierszy, obrazów, zdjęć, grafik, rysunków członków grupy i zaprzyjaźnionych artystów. Mamy już III edycję „Walentynek na krechę“, co z coraz większym zainteresowaniem i rozmachem, kontynuujemy nie tylko w Poznaniu, ale i w Gnieźnie, Nowym Tomyślu, Kaliszu, Głogowie, Gdyni, Katowicach, Bytomiu, Będzinie, Krakowie, Warszawie, Łodzi, Tarnowie.... Opracowanie graficzne, a także większość projektów kartek zawdzięczamy ogromnej pracowitości i bezinteresowności Joanny Kulhawik. W 2013 roku rozdano ponad 3500 pocztówek poetyckich z erotykami w 25 wzorach, w tym roku chcielibyśmy rozdać ich więcej.

(Kuratorem akcji jest Łucja Dudzińska)

 

Dziękujemy wszystkim za tak liczną obecność i aktywność! 
Szczególną wdzięczność składam na ręce pana dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej dr hab. Artura Jazdon i prezesa Związku Literatów Polskich Pawła Kuszczyńskiego za słowo wstępne. Miło było powitać także panią w-ce prezes ZLP Danutę Bartosz oraz wielu znajomych. Dziękujemy Grupie Twórczej Terakota za odwiedzenie naszej WierszYstawki.

Nie byłoby WierszYstawki artystycznej Julian Tuwim Tu i Tam, gdyby nie zaangażowanie uczestników Grupy Literycznej Na Krechę, a przede wszystkim Joanny Kulhawik, Katarzyny Zasady, Jolanty Ciecharowskiej, Aleksandry Bujak, Pawła Długosza, Ewy Różalskiej Isaak i Karoliny Duszki. Wspierali nasze działania Blanka Mrowicka, Karina Wilhelmi Tecław, Anna Leśna. 
W klimat twórczości naszego bohatera wieczoru, wprowadziły publiczność uczennice Liceum Ogólnokształcącego im. Sióstr Urszulanek: Justyna Graś, Magda Curzi, Patrycja Golak i Ada Szumska. Julian Tuwim, o którym Artur Sandauer pisał, że „zastał lirykę polską jako ziemiańską i staroświecką, a zostawił ją demokratyczną i nowoczesną”, z mistrzowską lekkością i ekspresją zakuwał w rymy i rytmicznie płynące wersy odczuwane przez siebie wszelkie bodźce, jak i otaczającą go powszedniość i problemy społeczne, wprowadzając tym samym język potoczny do literatury.
W rozmowie zostały ukazane kulisy życia poety oraz charakter jego twórczości nasycony albo przesycony sacrum i profanum, o znamionach witalizmu i biologizmu. Zastanawialiśmy się w jakiej cząstce ta twórczość pozostała współcześnie w naszej świadomości oraz dlaczego w księgarni można kupić tylko wiersze dla dzieci „Lokomotywa”, a zapomniano o poezji, a już tym bardziej o twórczości satyrycznej, kabaretowej, absurdalnej, obrazoburczej, która wzbogaca o uśmiech naszą codzienność i uświadamia, że powtarzane skecze, fraszki czy powiedzonka są autorstwa Tuwima.
Autorami naszych muzycznych, artystycznych wrażeń byli: Romuald Andrzejewski, Marcin Baloniak, Sebastian Sekuła oraz Jolanta Ciecharowska. Usłyszeliśmy m.in. premierę wiersza Tuwima „Deszczyk” do muzyki Jolanty z aranżacją Romualda Andrzejewskiego oraz wykonany przez Marcina hit „Mimozami jesień się zaczyna...” (wiersz „Wspomnienie”) upowszechniony przez Czesława Niemena.
Spotkanie zakończyła interpretacja tekstów wybranych przez publiczność i tu decyzją Jury (dyr. Artur Jazdon, Blanka Mrowicka i Karina Wilhelmi Tecław) nagrodę otrzymali: Andrzej Szmal, Danuta Bartosz i Karolina Duszka. Pozostałych wykonawców wyróżniono pamiątkami z Biblioteki Uniwersyteckiej. Ostatni przeczytany „Wiersz o biciu” zawierał gorzką ironię jak i pogodzenie się z losem; obnażał antysemickie zachowanie ówczesnego społeczeństwa, co pozostawiło w nas smutną refleksję na dzisiejszy czas.

Zapraszamy do oglądania obrazów Jolanty Ciecharowskiej i poczytania wierszy, których wystawka będzie do 30 sierpnia. Udostępniony jest również obszerny esej „Tytułem wstępu” Katarzyny Zasady. Muszę przyznać, że wybór wierszy nie był łatwym zadaniem, z jednej strony chęć postawienia na wiersze mniej znane, a z drugiej strony - czym byłoby przedstawienie - przypomnienie twórczości poety, bez prezentacji jego najważniejszych utworów?

 

Oprac. Łucja Dudzińska