Paweł Kuszczyński "Poezja jest ciszą, w której można usłyszeć siebie..."

Paweł Kuszczyński "Poezja jest ciszą, w której można usłyszeć siebie..."

W czwartek, 9 maja 2013 r. odbyło się spotkanie autorskie Pawła Kuszczyńskiego, zorganizowane przez Klub Osiedlowy „Krąg” Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald. Dzięki życzliwości zaprzyjaźnionego z nami Kierownika Klubu, pana Janusza Hellera, miało ono miejsce po raz kolejny w Kawiarence Literackiej. Paweł Kuszczyński jest tu dobrze znany. Nic więc dziwnego, że sala była po brzegi wypełniona wiernymi słuchaczami. Jeszcze raz przyszli posłuchać sprawdzonej, dobrej poezji. Jak zwykle na spotkaniach z Pawłem, dominują panie.
Znając muzyczne upodobania Pawła Kuszczyńskiego, Zespół Szkół Muzycznych w Poznaniu wydelegował dziewięciu saksofonistów, którzy przygotowali wiele niespodzianek. Wśród nich, w specjalnie opracowanym programie, zaprezentowano:

- J.Feld „Partita” –Trio NASTROJE (Faustyna Szudra, Mateusz Pusiewicz, Ludwig Mierzejewski z klasy saksofonu prof. Doroty Samsel),
oraz młodzież z klasy saksofonu prof. Macieja Kocińskiego wykonała:

-B. Lomani – „Concertino cz.I, II i III” -  Krzysztof Kuśniarek i Wojciech Braszak
- B. Mitzner – „Ballada Swing” - – Tomasz Rassek oraz „Funy Blues” - Mateusz Chryczyk
G.F. Telemann- „Sonata cz.I - Anna Michalska,
R. Planel – „Suita Romantyczna cz.I” - Kaja Michalak.

Akompaniował i koncert prowadził prof. Marcin Dęga.

Poeta, podziękował Dyrekcji Zespołu Szkół za stałą życzliwą współpracę i poetycką wrażliwość.

Biogram, twórczość i pasje bohatera wieczoru przedstawiła Danuta Bartosz. A oto jej wypowiedź:

Paweł Kuszczyński to poeta, krytyk literacki i animator kultury.  
Ukończył Akademię Ekonomiczną w Poznaniu.
Jest autorem dwunastu tomów poezji. Jego wiersze publikowane są w kilkudziesięciu antologiach, almanachach i czasopismach takich jak: Współczesność, Nurt, W drodze, Twórczość, Tygodnik Powszechny, Arkusz, Okolica Poetów, Literacka Polska, Gość Niedzielny, Protokół Kulturalny, Poezja dzisiaj, Gazeta Kulturalna, Temat, Akant, Metafory, Gazecie Kulturalnej i innych.

Organizator i Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Międzynarodowego Listopada Poetyckiego - w tym roku już XXXVI edycji.
Członek Komisji Kwalifikacyjnej przy ZG ZLP.

Ogromny dorobek twórczy, praca organiczna na rzecz kultury, pasja niesienia dobrego i pięknego słowa zostały zauważone przyznaniem mu następujących nagród:
- Laureat Poznańskiej Jesieni Poetyckiej w roku 1962
- dwukrotny Laureat Międzynarodowego Listopada Poetyckiego (w roku 1987 i za książkę "Spotkanie pragnień" w roku 2009)
- "Wielki Laur Literacki 2012" Galicyjskiej Jesieni Literackiej
- Nagroda Klemensa Janickiego (kwiecień 2013 r) oraz
w maju przyznana Nagroda hr. Cieszkowskiego.

Medale
W marcu 2011 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył poetę Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", przyznawanym tylko wybitnym twórcom kultury.
Za wyjątkowo aktywną, codzienną pracę organiczną, osiągnięcia w poezji i krytyce literackiej Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego w 2006 roku doceniło go przyznając Srebrny Medal LABOR OMNIA VINCIT (Praca wszystko zwycięża).
W październiku 2012 roku w Bydgoszczy otrzymał Medal Jerzego Sulimy Kamińskiego.

Paweł Kuszczyński jest prezesem Zarządu Związku Literatów Polskich Oddział w Poznaniu, który ma w tej chwili 66 członków literatów.

Wydał m. in.: „Powroty”, „Róża spadająca kwiatem”, „Nagłość chwili”, „Łąki wyobraźni”, „Widzieć choćby na chwilę”, „Być w słowie”, „Ciągle żywe okno”, „W zwierciadle źrenic”, "Oswajanie czasu", "Niedosyt istnienia", "Spotkanie pragnień" i ostatnio wydany tom "Pora zdumienia".
Tytuły tomików sugerują tematy twórczości. Dotyka w niej kilku zagadnień wiążących się z człowiekiem, muzyką, naturą i pięknem słowa. Jego poezja jest wyjątkowa, bo oparta na prawdzie.

Pasją jest muzyka.
Meloman, stały bywalec Filharmonii. Z członkami orkiestry na TY. W muzyce odnajduje siebie. Jej dźwięki słychać w całej twórczości poety. Muzyka go inspiruje. Odnajduje w niej spokój i ciszę, której na próżno szukać w pędzącym donikąd świecie:
Wszystko milknie, cichnie / …
… / Złote żyły strun drżą
/ w różowych szkatułach
/ muzyki - - -

Podglądanie Natury
Piękno gór, Puszcza Zielonka, łąki… i „ogród ze starą, rozłożystą jabłonią pośrodku i otaczającymi ją strzelistymi sosnami odgrywa niebagatelną rolę –to jego azyl, tu pisze najpiękniejsze wiersze i odpoczywa”, znużony pospiechem życia:

Znów przyjechałem do ogrodu -
przywitał mnie najciszej,
jak żaden z ludzi,
pozwolił mi być sobą bez reszty.
(Ogrodowe refleksje)

Znaleźć klucz do drugiego człowieka,
- to zadania naczelne jego wrażliwości. Na każdym miejscu widzi człowieka, jego problemy i marzenia. W wierszu LIST pisze:
Życie człowieka jak list wrzucony do skrzynki / pocztowej: / przed chwilą był twój, / a już przepadł, za twoją zgodą, / w innym świecie, / . . .
/ Tyle płacisz by mógł zanieść ciebie / do drugiego człowieka.

Skomercjalizowany świat przytłacza go. Poeta nie umie odnaleźć się w rzeczywistości, gdzie słowo nie ma należytej wartości.
Życie jest większe od poszukiwanych słów /
i w człowieczej przestrzeni zapchanej / rzeczami,
natarczywym prostactwem
/ coraz trudniej znaleźć swoje miejsce

I w tej nowej rzeczywistości – powtórzę za Kaliną Izabelą Zioła - na krawędzi przeszłości i teraźniejszości, Paweł Kuszczyński zachwyca się otaczającym go światem, zdumiewa jego pięknem. Swój zachwyt zapisuje w wierszach, które pełne są realizmu, ale także subtelnej liryki.

Na pytanie, czym dla niego jest poezja, odpowiada:

poezja jest ciszą
. . .
w której usłyszeć można
siebie

jest szeptem
dla najważniejszych
słów.