Kruczek Tomasz

Kruczek Tomasz

 

 

W Brazylii ukazała się książka naszegi kolegi Tomasza Kruczka pt.  "MIŁOŚĆ JEST".

Tomku, cieszymy się razem z Tobą. Twój sukces, jest również sukcesem naszego Oddziału ZLP. Jesteś teraz naszym Ambasadorem w Brazylii.

S E R D E C Z N I E   G R A T U L U J E M Y!

 

Polska wersja książki zdobyła główną Nagrodę w Konkursie "Najlepsza Książka Katolicka wortalu www.Granice.pl , w kategorii Pozwólcie dzieciom"

 

Wersja polska:

,,MIŁOŚĆ JEST..."

„Czy w dzisiejszych czasach jest miejsce na miłość? Czy jest miejsce na działanie podyktowane szczerym kochającym sercem? Zdecydowanie tak. Sam wiele razy doświadczyłem miłości: mojej rodziny, moich przyjaciół i tej najważniejszej, samego Boga. Wiem, że bez tej miłości nie byłbym dzisiaj takim jakim jestem. Bez niej nie powstałyby moje książki.


W 1 Kor 13 znajdujemy wspaniały opis istoty postawy życiowej, którą nazywamy miłością. Opowiadania zawarte w tej książce zostały zainspirowane właśnie tym ,,Hymnem o miłości”. Ich bohaterowie mają tylko kilka, kilkanaście lat, ale miłość jest dla nich jak najbardziej prawdziwym wyzwaniem. Otrzymują i dają miłość tam, gdzie są. Czy te historie wydarzyły się naprawdę? Pozwól, że zachowam to w tajemnicy. Może kiedyś spotkamy się na skautowym szlaku, a wówczas opowiem Ci więcej wieczorem przy ognisku, które tak bardzo lubię, a którego kiedyś tak bardzo się bałem... Dzisiaj Ty dopisz kolejny rozdział do mojej książki, historię miłości w Twoim życiu. Dopisz ją swoim codziennym życiem.”

 

Opowiadania jak drogowskazy. O książce Tomasza Kruczka "Miłość jest..."
Autor: Jolanta (kategorie Cała Polska czyta dzieciom, Literatura polska, Rodzinne czytanie):

Gdyby wszyscy mieli po cztery jabłka
gdyby wszyscy byli silni jak konie
gdyby wszyscy byli jednakowo bezbronni w miłości
gdyby każdy miał to samo
nikt nikomu nie byłby potrzebny...
(Jan Twardowski "Sprawiedliwość")

Każdy z nas mógłby opowiedzieć własną historię. Każda z tych historii byłaby jedyna w swoim rodzaju i zarazem uniwersalna. Nawet jeśli byłaby to historia o samotności, byłaby jednocześnie opowieścią o próbie jej przezwyciężenia. Nawet jeśli byłaby to opowieść o cierpieniu, o nienawiści, stanowiłaby jednocześnie przypowieść o potrzebie miłości, która przynosi wyzwolenie. Bez niej nic nie miałoby sensu. Nikt nikomu nie byłby potrzebny...

Jako dorastająca dziewczynka wiele razy zastanawiałam się nad przesłaniem 1 Listu do Koryntian św. Pawła. Dawniej odnajdywałam w jego słowach podniosły ton moralizmu, z czasem, dorastając i doświadczając kolejnych życiowych okoliczności, odkrywałam w nich nowe znaczenia: zaczęłam postrzegać Hymn o miłości jako apoteozę człowieczeństwa. Podobnie odebrałam opowiadania Tomasza Kruczka, oscylujące wokół poszczególnych wersetów hymnu.

Każde opowiadanie jest fabularyzowaną wariacją na temat wybranego aspektu miłości: "Miłość cierpliwa jest", "Miłość łaskawa jest", "Miłość nie zazdrości" itd. Wszystkie przenoszą nas we współczesne realia, tym bardziej nam bliskie i namacalne, że autor unika moralizowania. Jego opowiadania ukazujące różne oblicza miłości dalekie są od dydaktyzmu. Jest w nich codzienność, jest proza życia, prostota, są sytuacje znane nam ze szkoły, z domu, z podwórka.

Rozwiązanie problemów ukazanych w opowiadaniach za każdym razem zaskakuje i zmusza czytelnika do przewartościowań. Jest to szczególnie cenne w przypadku młodego odbiorcy, do którego adresowana jest książka. Opowiadania Tomasza Kruczka są jak drogowskazy w świecie zdominowanym przez konsumpcjonizm i immoralizm. Zamiast pouczać, zmuszają do refleksji. Pozwalają spojrzeć głębiej, bardziej świadomie. Miłość nie jest czymś danym bohaterom z góry, jawi się raczej jako wyzwanie i pokonywanie własnych ograniczeń: lęków (gdy trzeba przyznać się do błędu, stawić czoło konsekwencjom własnej lekkomyślności, niedojrzałego postępowania), stereotypów (gdy w przebłysku niedowierzania unieruchomiona po wypadku bohaterka odkrywa, że jej dobroczyńcą jest chłopak, którego uważała za bufona i największego wroga), pychy, egoizmu i próżności (gdy jest się zdolnym do wyrzeczenia, do zrezygnowania z własnych ambicji w imię wyższej prawdy).

Negatyw ma swój pozytyw. Kontrapunkt, tak jak w życiu, jest zasadą opowiadań: to, co płytkie, ukazuje swoje głębsze dno (gdy jedna z bohaterek poznaje wstrząsającą prawdę o nielubianej koleżance z klasy, przewartościowując swoje życiowe credo), to, co z pozoru jest złe, prowadzi do szczęśliwego zakończenia. W świecie reklam epatujących filozofią w stylu: jesteś tego warta (musisz to MIEĆ) takie książki są po prostu bezcenne. Młody czytelnik zyskuje okazję, aby razem z bohaterami doświadczyć metafizycznego dotknięcia, swoistego katharsis. Doznając duchowego olśnienia, może sobie uświadomić, że w życiu liczy się nie to, co się ma, lecz to, ile możemy dać innym, jak to z prostotą napisał cytowany już Jan Twardowski: nawet to czego nie mam komu dać/ zawsze jest komuś potrzebne...

Książka zarówno dla młodego, jak i nieco starszego czytelnika, doceni ją każdy, kto szuka w literaturze wzruszeń, refleksji i zaskakującej puenty. Tajemnica tejemnic i puenta puent kryją się w ostatnim opowiadaniu...

Książka nagrodzona w Konkursie Najlepsza Książka Katolicka wortalu Granice.pl w kategorii "Pozwólcie dzieciom..."

Miłość jest...
Tomasz Kruczek

Wydawnictwo: Vocatio
Data wydania: 2011-02-18
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7492-158-9
Liczba stron: 184

Przedruk. Więcej informacji:
Recenzja :  http://zaksiazkowani.blogspot.com/2011/09/opowiadania-jak-drogowskazy-o-ksiazce.html

Recenzja portalu Granice : http://www.granice.pl/recenzja,Milosc_jest___,3699

 

 

,,BIBLIJNE WYCIECZKI ZUZI OWIECZKI"

Małych, większych i tych już całkiem dorosłych zabierzemy w fascynującą podróż z Owieczką Zuzią. Podróż poprzez pełne przygód opowieści biblijne. Poznacie ciekawe starożytne miejsca i wielkich bohaterów, którzy swoje życia poświęcili Bogu. Przeczytacie o wspaniałej Bożej miłości, o wielkich cudach i spokojnym życiu. Dowiecie się, że dla każdej, jak Zuzia i wy, owieczki, Bóg ma swój wspaniały plan.

Wydawnictwo: Vocatio Oficyna Wydawnicza
Data wydania: 2008-08-07
Kategoria:
ISBN: 978-83-7492-059-9
Liczba stron: 161
Dodał/a recenzję: Danuta Szelejewska

http://www.granice.pl/recenzja,biblijne-wycieczki-zuzi-owieczki,4057

 

 


Ogród Eden
Książeczka aktywizująca


Autor:
Tomasz Kruczek

Wydawnictwo: Vocatio

Oprawa: miękka

Ilość stron: 10
Książeczka aktywizująca Ogród Eden nie tylko bawi, pomaga też w nauce liczb i rozwija zdolności motoryczne najmłodszych dzieci. Miękkie piankowe strony umożliwiają samodzielne oglądanie, a zabawne wierszyki zachęcają do odkrywania puzzli, usprawniając paluszki. Słońce, gwiazdy, planety, ptaszki, rybki i inne zwierzęta w połączeniu z liczbami pomogą w nauce liczenia i wzbogacą słownictwo dziecka.

 

Życie Jezusa
Książeczka aktywizująca


Autor:
Tomasz Kruczek

Wydawnictwo: Vocatio

Oprawa: twarda

Ilość stron: 8

10 piankowych, kolorowych stron z puzzlami.
Książeczka aktywizująca Życie Jezusa nie tylko bawi, rozwija też spostrzegawczość i zdolności motoryczne najmłodszych dzieci. Miękkie piankowe strony umożliwiają samodzielne oglądanie, a zabawne wierszyki zachęcają do odkrywania puzzli, usprawniając paluszki, oraz wzbogacają słownictwo maluszka.

Dział: Książki
Cuda Jezusa - Tomasz Kruczek
Cuda Jezusa
Książeczka aktywizująca (twarda)

książka
Tomasz Kruczek

Wydawnictwo: Vocatio

Kategoria: dla dzieci i młodzieży, literatura religijna
Wydawnictwo: Vocatio
Oprawa: twarda
Wymiary: 200x250
Ilość stron: 8
ISBN: 978-83-7492-169-5

Julka, Kuba i Kopciuszek

książka
Tomasz Bloch,
Magda Kruczek

Wydawnictwo: Replika

Oprawa: całokartonowa

Ilość stron: 12
Wierszowana bajka dla dzieci.
Bo ten bucik nie pasuje
na sto panien i księzniczek,
lecz na tę co wciąż pracuje
- na Kopciuszka ! Uwierzycie?
Książki

Kategoria: dla dzieci i młodzieży, bajki
Wydawnictwo: Replika
Oprawa: całokartonowa
Wymiary: 140x136
Ilość stron: 12
ISBN: 978-83-7674-086-7

Julka, Kuba i Ważne słowa

książka
Tomasz Bloch,
Magda Kruczek

Wydawnictwo: Replika

Oprawa: całokartonowa

Ilość stron: 12
Wierszowana bajka dla dzieci.
Warto dobrze znać te słowa,
czyś rycerzem, czy królewną.
Gdy w pamięci je zachowasz,
to pomogą ci na pewno!
Dział: Książki

Kategoria: dla dzieci i młodzieży, bajki
Wydawnictwo: Replika
Oprawa: całokartonowa
Wymiary: 140x136
Ilość stron: 12
ISBN: 978-83-7674-087-4

Julka, Kuba i Czerwony Kapturek - Tomasz Bloch, Magda Kruczek
Julka, Kuba i Czerwony Kapturek

książka
Tomasz Bloch,
Magda Kruczek

Wydawnictwo: Replika

Wierszowana bajka dla dzieci. A na morał mam słów kilka: myśl i bacznie się rozglądaj ! W życiu spotkasz czasem wilka, choć na wilka nie wygląda...
Dział: Książki

Kategoria: dla dzieci i młodzieży, bajki
Wydawnictwo: Replika
Oprawa: całokartonowa
Wymiary: 140x136
Ilość stron: 12
ISBN: 978-83-7674-085-0

Arka Noego
Książeczka aktywizująca


Autor:
Tomasz Kruczek

Wydawnictwo: Vocatio

Oprawa: miękka

Ilość stron: 10
Książeczka aktywizująca Arka Noego nie tylko bawi, rozwija też słownictwo i zdolności motoryczne najmłodszych dzieci. Miękkie piankowe strony umożliwiają samodzielne oglądanie, a zabawne wierszyki zachęcają do odkrywania puzzli, usprawniając paluszki. Kolorowa papuga i szare wróbelki, psotne małpki i leniwy leniwiec, duży słoń i mała myszka, szybki tygrys i wolny żółw to sympatyczne pary zwierzątek, zestawione w puzzlach, które wzbogacą słownictwo maluszka i przybliżą określenia przeciwstawne.

Uwaga, przedruki ze stron:

 

http://www.ksiazka.net.pl/index.php?id=28&tx_ttnews%5btt_news%5d=9760

http://www.gandalf.com.pl/b/julka-kuba-i-wazne-slowa/?&qrtc_slt=slt_product_2_e&qrtc_tpl=tpl_product_2&qrtc_typ=prd&qrtc_prd=263084&qrtc_pos=2