Agnieszka Holand, Dorota Kędzierzawska i Artur Reinhart w Klubie Krąg w Poznaniu

Agnieszka Holand, Dorota Kędzierzawska i Artur Reinhart w Klubie Krąg w Poznaniu

We wtorek 16 lipca o godz. 17:00  w Ogrodzie Łazarz Klubu Osiedlowego Krąg w Poznaniu, ul. Dmowskiego 37 odbędzie się projekcja filmu "W ciemności". Po projekcji będzie okazja do rozmowy z reżyserem filmu Agnieszką Holand. Natomiast w środę o godz. 18:00 odbędzie się projekcja filmu "Inny świat" oraz spotkanie z reżyserem filmu Dorotą Kędzierzawską i Arturem Reinhartem. Wstęp wolny. Wejściówki na projekcje filmów do odbioru w sekretariacie klubu.  Film W ciemności - "porusza problem granicy wolności ludzkiej, bez względu na jego pochodzenie oraz wolności wyboru drogi dobra bądź zła. Leopold Socha, główny bohater, przechodzi przemianę i wybiera tę pierwszą z nich, ratując w kanałach grupę Żydów.

Zaś w „Innym świecie" Danuta Szaflarska opowiadając o swoim życiu, jest najlepszym dowodem na to, że w życiu spotykają nas i będą spotykać ciężkie momenty, ale my, posiadając wolność, możemy wybrać i wstać prawą nogą, szukać piękna, światła oraz, oczywiście, czułości"- (przedruk z portalu "Rzeczpospolita":  http://www.rp.pl/artykul/9131,1028204-Kino-objazdowe-na-Malcie.html )

Jak donosi portal "Rzeczpospolita" spotkania po filmie będą transmitowane na żywo. Wszyscy ci, którzy nie zdołają dotrzeć na festiwal, mają szansę zadawać pytania twórcom za pośrednictwem czatu.

A oto, co o projekcie wydarzenia piszą sami organizatorzy "Polska Światłoczuła":

" Prawie czterdzieści tysięcy kilometrów, ponad pięćdziesiąt miejscowości i sto pięćdziesiąt cztery projekcji – oto wynik naszych światłoczułych wędrówek. Dokąd te wędrówki i dlaczego światłoczułe?

Nikt nie wie, ile jest dokładnie kin w Polsce. Na pewno za mało. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, na czym polega magia ekranu. W większości miejsc w Polsce ludzie jednak nie mają możliwości jej poznać. Kiedyś istniało kino objazdowe, rozpościerało się prześcieradło na łące, na ścianie szkoły czy stodoły i nocą puszczało się film. Schodziła się cała wioska.
Wyobraźcie sobie teraz, że są ludzie, którzy mają piękny pomysł: wsiadają do vana, biorą ze sobą nowy i ciekawy polski film, zabierają ze sobą autora tego filmu i ruszają tak uzbrojeni w Polskę. Zatrzymują się w niewielkich miasteczkach, nieraz niewidocznych na mapie (a na mapie google’a dopiero po znacznym jej powiększeniu), w nietypowych jak dla kina miejscach – więzieniach, szpitalach, wiejskich szkołach – i wyświetlają tam film. A potem jego autor siada ze wszystkimi widzami i ucinają sobie kawał porządnej pogawędki.

Dzieje się to naprawdę. Pod nazwą Polska Światłoczuła kryje się projekt Doroty Kędzierzawskiej i Arthura Reinharta, którzy docierają do niewielkich, zapomnianych i niemal niewidocznych na mapach google’a, miejsc, gdzie urządzają projekcję nowego, polskiego filmu, po której można spotkać się i porozmawiać z jego twórcami (reżyserem, aktorami).

Stworzyliśmy alternatywną, filmową mapę Polski. Docieramy do najmniejszych zakątków w naszym kraju i urządzamy tam projekcje, które mają charakter niezwykły. Na moment ożywają salki w starych, prowincjonalnych domach kultury, w zakładach karnych, w kościołach… Kręcimy się kinem cały rok. Serdecznie zapraszamy!" (przedruk:  http://generator.malta-festival.pl/2013/07/08/polska-swiatloczula-w-ogrodach-generatora-malta/ )

Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia jest "Polska Światłoczuła" oraz Klub Osiedlowy “Krąg”. Wydarzenia włączają się do festiwalowej dyskusji nad prawem do wolności w cyklu Malta Festiwal 2013/ Generator Malta.

Serdecznie zapraszam

Danuta Bartosz