”Do wszystkich niedostępnych brzegów . . . ”- Andrzej Dębkowski

”Do wszystkich niedostępnych brzegów . . . ”- Andrzej Dębkowski

ANNA ANDRYCH

DO WSZYSTKICH NIEDOSTEPNYCH BRZEGOW

W minioną sobotę, 28 września, sala widowiskowa Domu Kultury w Zelowie była wypełniona po brzegi. Rzadko się zdarza, żeby tyle osób – przyjaciół, znajomych, poetów i sympatyków poezji przybyło na promocję książki.A książka to znamienna w twórczości Andrzeja Dębkowskiego. Minęło 15 lat od 1998 roku, w którym tom poetycki pt. „Paryż nie jest taki piękny” potwierdził rangę twórczości Dębkowskiego. Przyznano mu nagrodę za najciekawszą książkę poetycką roku na XXI Międzynarodowym Listopadzie Poetyckim w Poznaniu.

Wiersze zamieszczone w ostatnim tomie pt. ”Do wszystkich niedostępnych brzegów . . . ” świadczą o jeszcze wyższym poziomiei skoncentrowaniu się autora na sprawach istotnych - dla niego i dla czytelnika, który dzięki niemu odkrywa ,co tak naprawdę jest w życiu człowieka ważne. Te wiersze zawierają pokażny potencjał wiedzy, mądrości, ludzkiej i poetyckiej wrażliwości. Sam autor powiedział w sobotni wieczór, że pisze tylko wtedy, kiedy ma coś właśnie naprawdę ważnego do powiedzenia. Nie dotyka błahych tematów. Poznaje, co jest dobrem, a co złem. Wiersze mają przekazywać istotne spostrzeżenia i przemyślenia. Liczy się dla niego chęć odkrywania, poznawania niedostępnych, nieodkrytych i nienazwanych jeszcze „brzegów” egzystencji, drogi człowieka , miejsc i ludzi, których spotyka w swoim życiu. Historia przodków, często bolesna (np. w obliczu zdarzeń wojennych). Najważniejsza jest dla niego świadomość ciągłości historycznej skąd jestem, dokąd idę i w jakim celu. Kto nie pamięta przeszłości, nie ma przyszłości.

O wierszach Andrzeja Dębkowskiego z książki „Do wszystkich niedostępnych brzegów . . . ” obszernie wypowiedział się Tadeusz Zawadowski, poeta, krytyk literacki, członek warszawskiego oddziału ZLP i Klubu Literackiego TOPOLA w Zduńskiej Woli. Przytoczył fragmenty wierszy, dla podkreślenia ich przekazu i własnej interpretacji. Nadmienił, jak ważna jest dla Andrzeja świadomość nie tylko historyczna, ale i dotycząca kultury. Autor zamieścił w książce również wiersze, gdzie wraca do świata dzieciństwa i młodości, który stanowił tworzywo jego póżniejszej dojrzałości i sposobu postrzegania świata. Pisze o potrzebie ocalania w nas człowieczeństwa i pamięci. Stawia pytania najprostsze – o sens i istotę tworzenia , a także o to, czy istnieje w nas potrzeba szukania dobra, piękna i miłości w drugim człowieku. Zawadowski odwoływał się również do wieloletniej przyjażni z Dębkowskim, poznawaniu genezy wielu wierszy i dobrej znajomości całej jego twórczości. Przypomniał zebranym, że ten poeta, krytyk literacki, członek Zarządu Głównego ZLP, jest przecież także znanym w Polsce i poza jej granicami publicystą, eseistą, dziennikarzem i wydawcą. Był uhonorowany m.in. Medalem Labor Omnia Vincit (Praca Wszystko Zwycięża) Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu.

Po wnikliwej analizie poetyckich strof, w skupieniu, zasłuchaniu i podziwie licznie zebrani obejrzeli widowisko, a raczej - spektakl słowno-muzyczny, w wykonaniu Katarzyny Pietrzak i Andrzeja Dębkowskiego. Slajdy, zdjęcia, umiejętnie dobrane, były istotnym spoiwem wierszy – sugestią, obrazowaniem myśli , zdarzenia, przesłania.

Dyrektor Domu Kultury w Zelowie, Małgorzata Dębkowska, która otworzyła na początku całe spotkanie promocyjne i przedstawiła autora książki oraz jego wszelkie dokonania, poprosiła po spektaklu Pawła Kuszczyńskiego Prezesa Oddziału Poznańskiego Związku Literatów Polskich o zabranie głosu. W ciepłych słowach opowiedział o swojej wieloletniej znajomości z autorem książki i wzajemnych serdecznych relacjach, a także o ważnej roli jaką pełni Dębkowski dla poznańskiego oddziału ZLP i jego wielu członków. Przedstawił Andrzeja, jako zelowskiego „patriotę”, który urodził się w Zelowie, z nim związał całe swoje życie i działalność, a na każdym krańcu naszego kraju opowiada w samych superlatywach i zachwytach o swoim mieście i wielu jego niezwykłych mieszkańcach. Opowiedział też o swoich refleksjach, po obejrzeniu tego miasta z bliska, wyraził podziw dla jego władz i mieszkańców, a także podkreślił, że miarą uznania i sympatii dla samego Dębkowskiego jest sala widowiskowa pełna ludzi na promocji jego książki.

Zaproszenie do zadawania pytań nie pozostało bez odpowiedzi. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, że Andrzej Dębkowski to najlepszy piłkarz wśród poetów, członek klubu sportowego w Zelowie. A także o możliwości obejrzenia w najbliższym czasie wystawy jego fotografii (zdjęcia twarzy różnych osób). Natomiast o aprobacie i akceptacji dla jego wielu propozycji i przedsięwzięć przez przedstawicieli władz miasta i dyrektora domu kultury wiadomo powszechnie nie od dzisiaj.

Obecni na sali to mieszkańcy nie tylko Zelowa. Z Poznania przyjechali – Paweł Kuszczyński i Kalina Izabela Zioła, która zafascynowana wydarzeniem, wiele ważnych i ciekawych chwil w trakcie promocji oraz wiele osób w niej uczestniczących uwieczniła na licznych zdjęciach. Byłam i ja obecna, dojeżdżając do Zelowa z mojej rodzinnej Zduńskiej Woli z Ewą i Tadeuszem Zawadowskimi. Wszyscy czuliśmy się uraczeni nie tylko wyborną, z najwyższej półki poezją, ale też serdecznością zelowian, rodziny Andrzeja ( m.in. jego Mamy ). Ważne było też dla nas i miłe spotkanie z koleżankami i kolegami po piórze oraz zaprzyjaźnionymi pracownikami placówek kultury i oświaty, m.in. z Bełchatowa, Piotrkowa Trybunalskiego, Łasku.

Zwieńczeniem tak ciepłych relacji międzyludzkich był poczęstunek, wybór dobrego jadła i trunku.

===============================

Do wszystkich niedostępnych brzegów . . . by Andrzej Debkowski

Zelów 2013 Wydawca: Wydawnictwo Autorskie Andrzej Dębkowski

ISBN – 978-83-930243-9-1

Redakcja, projekt okładki i zdjęcie na I stronie okładki:Andrzej Debkowski

Zdjęcie na IV stronie okładki:Barbara Medajska

Druk:TAGRAF, 98-113 Buczek, Bachorzyn 13