X Międzynarodowy Festiwal Poeci Bez Granic

X Międzynarodowy Festiwal Poeci Bez Granic

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Każdy festiwal jest inny, nigdy nie jest identyczny z poprzednim. Zmienia się program i lista zaproszonych gości. O rozmachu decyduje dotacja budżetowa i zainteresowanie sponsorów. Festiwal poetycki nie jest tak spektakularny jak mecz piłki nożnej, stąd też udział sponsorów jest znacznie mniejszy, można zaryzykować stwierdzenie, że ograniczony do wąskiego grona koneserów sztuki. Wszak nie każdy kto ma pieniądze, ma duszę i wrażliwość poetycką.

Do tradycji należy udział członków naszego Oddziału w festiwalu Poeci bez granic w Polanicy. W tym roku na festiwal zaproszeni byli: Paweł Kuszczyński, Urszula Zybura i Jolanta Nowak Węklarowa, Zdzisława Kaczmarek. Decyzja o udziale Danuty Bartosz zapadła w ostatniej chwili, po rezygnacji - z przyczyn zdrowotnych, Zdzisławy Kaczmarek. X Międzynarodowy Festiwal Poeci Bez Granic odbył się od 14 do 17 listopada 2013 roku. Organizatorami festiwalu byli wszechobecni: KRZYSIA BARTYŃSKA, KAZIMIERZ BURNAT I ANDRZEJ BARTYŃSKI, trzymający ręce na pulsie programu. Nic bez nich się nie dzieje, a plan realizowany jest punkt po punkcie. 

Inauguracja, uświetniona występem dzieci z polanickich szkół, jak zwykle, miała miejsce w Teatrze Uzdrowiskowym. Z wielką przyjemnością i podziwem patrzyliśmy na kunszt wokalno - taneczny młodych artystów, tancerzy i chórzystów. Program patriotyczny – dzień wcześniej było Święto Niepodległości - doskonale wpisał się we wrażliwość poetycką zaproszonych pisarzy. Dzieci z przedszkola recytowały wiersze. Kto ty jesteś - Polak mały…. na widowni wycisnęły niejedną łzę.
Głośny śmiech radości i gromkie brawa mówiły same za siebie. Byliśmy dumni z tych dzieciaków. Widać, że panie przedszkolanki i nauczyciele ze szkół w Polanicy to prawdziwi patrioci, znają swój zawód, wiedzą, że to na nich spoczywa obowiązek wypracowania patriotycznej solidarności narodu.
W inauguracji uczestniczyli włodarze miasta. Obecni byli – burmistrz Polanicy, przewodniczący Rady Miejskiej, prezes Towarzystwa Miłośników Polanicy, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury, mieszkańcy, kuracjusze i cała rzesza młodzieży.
Program następnych dni napięty był do granic - panele dyskusyjne, prezentacje poetów miejscowych i zagranicznych, warsztaty poetyckie doskonale prowadzone przez Kazimierza Burnata.
Dwa wieczory zapełnione były wierszami czytanymi przez wszystkich uczestników festiwalu. Miło było spotkać widzianych niedawno w Poznaniu, Grażynę i Andrzeja Gnarowskich, Andrzeja Dębkowskiego, BohdanaWrocławskiego, a ponadto jakże interesujące były nocne „pogaduchy” z Gabrielą Szubstarską i Piotrem.Szczepańskim z Gdańskiej Grupy Autorów Haiku, którzy są wielkimi pasjonatami krótkiej formy haiku, waka i tanka.

Inauguracji towarzyszyła wystawa fotograficzna Andrzeja Dębkowskiego.

Artyzm uchwycenia mimiki twarzy tak wielu podglądanych jego kamerą poetów, to gratka niecodzienna. Autor wydobył z każdej twarzy to, co najpiękniejsze, czego my sami szybko pędząc przez życie, nie zauważamy. Przez chwilę z niedowierzaniem patrzyłam na siebie. I to jest właśnie kunszt artysty, który potrafi zauważyć i uwiecznić na fotografii coś, czego nie dostrzegamy w sobie. Piękno jest w każdym z nas, tylko gonitwa życia zmienia je w grymas troski, problemów, bólu, a nawet strach zmagania się z przerastającą nas codziennością.
Miał rację poeta mówiąc: Poezja była tym, co daje usta rzeczom martwym (Mieczysław Jastrun). Zdjęcie- zdawałoby się rzecz martwa, a ile można wyczytać z każdej głębi fotografii.

Bardzo miłe było spotkanie z poetami białoruskimi (obecni na festiwalu już po raz drugi) i czeskimi.

Dobrze, że organizatorzy nie zmienili formuły klucza doboru gości.. 
W Poznaniu o liczbie zaproszeń decydują otrzymane fundusze. Od trzech lat w naszym festiwalu uczestniczy 62-65 poetów, w tym 50 spoza naszego miasta. Poza hotelem i posiłkami, zabezpieczamy 90 do 120 płatnych spotkań autorskich.

Kolejny raz goście festiwalowi w Polanicy byli zakwaterowani w komfortowym, czterogwiazdkowym hotelu BUKOWY PARK, usytuowanym w centrum miasta.

Kolejny już raz organizatorzy z logistyki przedsięwzięcia ŚWIETNIE ZDALI EGZAMIN.

Państwu Andrzejowi i Krystynie Bartyńskim oraz Kazimierzowi Burnatowi, bardzo dziękujemy za ogromny trud i wysiłek włożony w zorganizowanie jubileuszowego X Festiwalu Poezji, życząc im dalszej wytrwałości i wielu sukcesów.

Zofia Mirska
Kłodzki zakątek


tyłem do świata
powolnym krokiem
przemierzam wszechświat
mojej kotliny

chwiejne czubki sosen
odsłaniają na nowo zdobyte
góry osiodłane zbocza
popasu równiny

dźwigam w pamięci
zastygłe obrazy
jeszcze raz scalam
z widokami siebie

jak się odnaleźć gdy góry
jak barany łażą za plecami
a oko i głowa ciągle szkli
inaczej zakątki i pamięć