a1 AKTUALNOŚCI_ Łucja Dudzińska - Sprawozdanie z działalności Grupy Literycznej Na Krechę - za okres od 2011-2013 r.

a1 AKTUALNOŚCI_ Łucja Dudzińska - Sprawozdanie z działalności Grupy Literycznej Na Krechę - za okres od 2011-2013 r.

 

Grupa Literyczna NA KRECHĘ którą założyła i prowadzi od 2011 roku przy ZLP Oddział w Poznaniu
- powstała w ramach Klubu Młodego Literata przy Związku Literatów Polskich O/Poznań i skupia młodych poetów i adeptów poezji, prozy, krytyki literackiej oraz twórców fotografii, muzyki, malarstwa z całej Polski. Jej programem jest działalność ponad podziałami środowiskowymi i literackimi. Identyfikuje się z nią ponad 70 twórców. Pomysłodawczynią i kuratorem Grupy Literycznej NA KRECHĘ od 01.12.2011 roku jest poetka Łucja Dudzińska. Grupa ma na celu rozwój twórczości i twórczej aktywności jej uczestników, a także społeczne, bezinteresowne upowszechnianie i promocję sztuki. W tym celu inicjuje, organizuje spotkania, wystawy, prezentacje literackie, muzyczne, plastyczne, fotograficzne. Członkowie biorą udział w wielu projektach, warsztatach i akcjach literacko-artystycznych oraz podejmują współpracę z innymi animatorami, grupami, instytucjami. Tutaj każdy pracuje na swoje nazwisko, cenimy sobie indywidualność. Grupa Literyczna (jako kontaminacja słów literacko-artystyczna) jest niezrzeszona. Nazwa grupy „Na krechę” nie oznacza (potocznie), że w sztuce można pójść na skróty – to są tylko pozory.  Każda decyzja wymaga podjęcia ryzyka, a każde ryzyko  wymaga jeszcze większej odwagi. Czasem czujemy się jak „dzikie dzieci”.

Wybieranie, czy wydeptanie własnej ścieżki? – tak! liczy się cel i wykonana praca. W takiej drodze często trzeba pokonywać nie tylko samego siebie. Trzeba też odkrywać w sobie coś nowego, twórczego – może kiedyś ktoś nazwie to talentem.

Grupa Literyczna NA KRECHĘ z inicjatywy jej członków oraz prowadzącej zapisała się w środowisku literackim, artystycznym do początku 2014 roku następującymi wydarzeniami:

 • „Walentynki Na Krechę” – odbyły się dwie edycje akcji, będącej kontestacyjnym odzewem na wszędobylski, słodki kicz walentynkowy. W pierwszej edycji w 2012 roku, której pomysłodawcą  był Romek Franczyk, przygotowano 7 wzorów kartek – opracowała je do druku Paulina Sałasińska, Kartki rozdawano w klubach oraz na ulicy Poznania 14 lutego. W 2013 roku rozdano ponad 3500 autorskich pocztówek z poetyckimi erotykami w 25 wzorach, będących kompilacją obrazów, zdjęć, grafik, rysunków członków grupy i zaprzyjaźnionych artystów. Znalazły się w poznańskich klubach: Głośna, Czytelnia, Meskalina, PoemaCafe, Psycholoża i Lavenda, a także na ulicach centrum Poznania. Były również rozdawane w innych miastach jak: Warszawa, Kraków, Bytom, Stalowa Wola, Będzin, Mikołów i Nowy Tomyśl. Natomiast w Katowicach,  oprócz pozostawienia kartek w klubach: Sienkiewicza 27 i w Bellmer Cafe, rozdano je także na scenie Malarni Teatru Śląskiego, przed spektaklem „Ostatnie tango w Paryżu”. Walentynkami  Na krechę zainteresowały się  lokalne media, a informacje o akcji znalazły się między innymi w dodatku do Gazety Wyborczej. Opracowaniem graficznym zajęła się Joanna Kulhawik, w czym pomogła jej Sabina Waszut. Nad całością czuwała Łucja Dudzińska, a w akcję zaangażowało się wielu członków grupy literycznej, publikując swoje wiersze, grafiki czy fotografie. W rozpropagowaniu kartek pomagali m.in.: Ewa Olejarz, Mariusz Partyka, Sabina Waszut, Artur Wojsa, Wiktoria Szumiata, Joanna Starkowska, Aleksandra Bujak,Wojciech Michalec, Magdalena Bąk, Dorota Nowak, Kinga de Walla, Dominik Lesiczka, Paweł Długosz. Podziękowania należą się również wszystkim, którzy bezinteresownie poparli nasze działania.
 • Przygotowujemy III edycję „Walentynek na Krechę“. 14 lutego 2014 roku  kartki będą  rozdane między innymi w: Poznaniu, Nowym Tomyślu, Gnieźnie, Kaliszu, Krakowie, Będzinie, Głogowie, Katowicach, Bytomiu oraz w Warszawie, Gdyni i w Łodzi

W tym roku ogłosiliśmy związany z akcją:

 • I Ogólnopolski Konkurs Poetycki  „Erotyk na krechę”

Zapraszamy wszystkich do zabawy albo do poważnego zmierzenia się w poetyckim, erotycznie brzmiącym boju „na krechę”, wysyłając nienagradzany, niepublikowany jeden wiersz –  na mail  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do godz. 24:00 dnia 29.01.2014 –  regulaminowe  informacje  zawiera wydarzenie na Facebooku. JURY: Aleksandra Zbierska jako przewodnicząca i członkowie: Mariusz Partyka, Ewa   Olejarz, Piotr Lewicki  (Roman Franczyk)

NAGRODY: Główne Trofeum – Statuetka Kazimierza Rafalika, wydruk kartek (udział w ogólnopolskiej akcji „walentynki na krechę”), spotkania autorskie, recenzje (jeśli zauważony autor ma dorobek w postaci wydanej książki), portret (wykonany przez Kornelię Chojnacką), publikacje  w piśmie literackim  i na stronie, miejsce w jury w konkursie za rok, nagroda publiczności (zdecyduje ilość lubików na fan page Grupy Na Krechę), umieszczenie w galerii WierszYstawka, nagrody książkowe, komplet pocztówek, inne…

Sponsorujący, zaangażowani : Kazimierz Rafalik, Zdzisław Mikłaszewicz, Joanna           Kulhawik, Kornelia Chojnacka, Paweł Długosz, Lara Malan Woodgate, Sabina Waszut, Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu.

Pomysłodawca, organizator : Grupa Literyczna Na Krechę (Łucja Dudzińska)

Ogłoszenie werdyktu Jury odbędzie się 12 lutego 2014 roku o godz. 17:30 podczas        wernisażu WierszYstawki artystycznej w Bibliotece Uniwersyteckiej, Poznań, ul.     Ratajczaka 38/40 – serdecznie zapraszamy wszystkich uczestników i laureatów.

 • I WierszYstawka artystyczna – pomysłodawczynią i koordynatorką akcji była Łucja Dudzińska, a prezentacja odbyła się dzięki wsparciu Blanki Mrowickiej w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu, dnia 18 lutego 2013. Jak dotąd była to największa prezentacja Grupy Literycznej Na Krechę, na którą przyjechali twórcy z Warszawy, Łodzi, Będzina, Zabrza, Katowic, Nowego Tomyśla. Poznaliśmy twórczość Kacpra Płusy, laureata nagrody im. K. Iłłakowiczówny w 2012, przypomnieliśmy Joannę Borzęcką – laureatkę z roku 2011 oraz przedstawiliśmy Mariusza Wieteskę i jego  tom prozy nominowany do nagrody Angelusa. Spotkania autorskie prowadziła Ewa Olejarz. Prezentowano książki innych członków: Hanny Dikta, Mariusza Partyki, Katarzyny Zając, Jacka Kaweckiego, Sabiny Waszut i Mariusza Wieteski (posiada w dorobku cztery książki).  Na zakończenie uczestnicy czytali swoje utwory.

WierszYstawka artystyczna to przede wszystkim przygotowana graficznie przez Joannę Kulhawik wystawka oprawionych wierszy ponad 40 uczestników grupy literycznej, którą można było oglądać i czytać w przestrzeni Biblioteki Uniwersyteckiej do początków maja.  Prezentacji towarzyszyła wystawa prac plastycznych Dominika Lesiczki, Karoliny Kułakowskiej i Kornelii Chojnackiej. Na uwagę zasługiwały grafiki Krzysztofa Schodowskiego oraz komiks Aleksandry Bujak do wiersza Bolesława Leśmiana

„Trzy śmiercie”. W gablotach można było obejrzeć autorskie pocztówki z erotykami jakie były rozdawane w ramach akcji „Walentynki na krechę“. Podziękowanie za trud organizacyjny przy WierszYstawce należy się dla Pawła Długosza i Dominika Lesiczki.

 • II WierszYstawka artystyczna „Julian Tuwim Tu i Tam” została przygotowana z okazji Roku Juliana Tuwima w ramach X Tygodnia Bibliotek organizowanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Tytułem wstępu, udostępniono obszerny esej Katarzyny Zasady o twórczości Poety. W ramach wydarzenia 8 maja 2013 roku w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu odbyło się:

1.wernisaż WierszYstawki czyli prezentacja wierszy Juliana Tuwima, opracowanych graficznie przez Joannę Kulhawik z wykorzystaniem rysunków Ewy Różalskiej Isaak.  Wyeksponowano też komiks autorstwa Aleksandry Bujak, zainspirowany wierszem Tuwima pt. ”Mieszkańcy”

2. rozmowa panelowa z udziałem Kariny Wilhelmi Tecław, Pawła Długosza, Łucji Dudzińskiej na temat wszechstronności i współczesnej recepcji utworów Tuwima.

3. muzyczny akcent w postaci piosenek skomponowanych do tekstów Juliana Tuwima. Wystąpili: Jolanta Ciecharowska, Marcin Baloniak (gitara), Romuald Andrzejewski (piano, syntezatory)

4. mini-przedstawienie, prezentacja wierszy Poety w wykonaniu uczennic Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Urszulanek, przygotowanych przez Annę Leśną

5. wystawa prac plastycznych (akryl na płótnie) Jolanty Ciecharowskiej

6. interakcja z publicznością i czytanie  ulubionych, mniej znanych wierszy Juliana Tuwima.

Najciekawsze prezentacje nagrodzono i wyróżniono ( jury: dyr. BU dr hab. Artur Jazdon, dr Blanka Mrowicka i Karina Wilhelmi Tecław)

 • „WierszYstawka Julian Tuwim Tu i Tam” oraz wystawa prac Jolanty Ciecharowskiej w holu Biblioteki Uniwersyteckiej, obok sali 82, była dostępna dla publiczności do 30 sierpnia 2013.
 • III WierszYstawka artystyczna BU – wernisaż 12.02.2014 roku o godz. 17,30 opracowanych graficznie przez Joannę Kulhawik wierszy członków grupy. Wystawa obrazów Kornelii Chojnackiej, prac Bogusza Jana Szulca, komiksu Aleksandry Bujak, kartek walentynkowych. Promocja książek wydanych w ostatnim roku –  krótka prezentacja autorów: Karolina Kułakowska „Puste Muzea”, Anna Tlałka „Proscenium”, Nej Tryba „Draperie”, Sabina Waszut „Isabelle”(proza), Katarzyna Figura Zychla „ Miłość Łucji” (proza, inne książki dla dzieci i młodzieży) oraz spotkania autorskie – Przysiad wARTloży: Mikołaj Bogajewicz „dolina kamionki”, Łucja Dudzińska „z mandragory”, Mariusz Partyka „Eskapady” (Prowadzenie Paweł Długosz) Poezję uzupełnią gitarowe akcenty muzyczne – koncertowo wykonywany fingerstyle Roberta Kordylewskiego.

Zapraszamy wszystkich do czytania erotyków w ramach Turnieju Jednego Wiersza.  Ogłoszenie werdyktu I OKP „Erotyk na Krechę”  i Turnieju Jednego Wiersza

 • Partnerowanie w Wielkopolskim Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdzałki „Moja Wielkopolska 2012“ organizowanym przez WBP i CAK (12-27.10.2012) pod kuratelą Władysława Nielipińskiego. Pomysł zgłosiła Magdalena Koper. Związek Literatów Polskich jako instytucja macierzysta na kuratora w ramach działań grupy Na Krechę wyznaczył Łucję Dudzińską i za jej przyczyną zgłoszono do  akcji festiwalu:

1) Oddanie do dyspozycji głównego Jury Konkursu Fotograficznego „Moja Wielkopolska 2012” statuetki Grupy Literycznej NA KRECHĘ (projekt i wykonanie – Grzegorz Bożek).

2) Pomoc organizacyjna w zaprezentowaniu gościa festiwalu Krystyny Łyczywek i wystawy jej fotografii pochodzących ze zbiorów prywatnych, a przedstawiających prace słynnych nieżyjących polskich fotografów (m.in. Benedykta Dorysa, Edwarda Hartwiga, Witolda Dederko, Zofii Rydet, Zdzisława Beksińskiego, Bronisława Schlabsa). Przy tej okazji odbyło się spotkanie z cyklu ARTloża, promujące 3 tom książki „Rozmowy o fotografii” (Klub Osiedlowy Krąg – 12.10.2012 – dziękujemy za wsparcie)

3) „Slalom Songs” Foto Stawka – wystawa fotografii Joanny Borzęckiej i jej Przysiad poetycki poprzedzony prezentacją multimedialną Grzegorza Bożka. (Kluboksięgarnia Głośna – 18.10.2012)  Prowadzenie: Krzysztof Wojciechowski

4) Warsztaty fotograficzne WSTĘP WOLNY – Kluboksięgarnia Głośna, dnia 20.10.2012 (sobota) godz. 10.oo–15.oo Prowadzenie: Sandra Gałka, Marcin Ostrychasz

(Udział zgłosiło około 30 osób fotografujących, niezwiązanych z grupą)

 • Organizacja Namiotu Literackiego na  III Festiwalu Rock Camp ROCkietnica – w Rokietnicy (10.08.2013) zaproponowaliśmy:

1) Rozmowy z Poezją i z Prozą. Przygotowanie dekalogów dobrego wiersza oraz pisania prozy (Ewa Olejarz, Sabina Waszut)

2) Spotkanie wART loży z Markiem Czuku

3) Pogotowie Poetyckie

4) Plenerowa Prezentacja Grupy Literycznej Na Krechę: Ewa Olejarz, Sabina Waszut (proza), Piotr Lewicki, Wojtek Michalec, Dorota Nowak, Jolanta Ciecharowska, Bogusz Jan Szulc, Barbara Zuzanna Kujawa, Bronek Olsky, Kinga Weronika Walla, Jacek Ślewczuk, Dawid Michałowski (akcenty muzyczne), Łukasz Bernady (proza, baśnie, legendy).

5) Slam Poetycki

6) Scena muzyczna: Jolanta Ciecharowska & Romuald Andrzejewski zaprezentowali piosenkę literacką do własnej muzyki i tekstów oraz autorskie aranżacje do wierszy polskich poetów – między innymi: Jarosława Iwaszkiewicza, Stanisława Grochowiaka, Juliana Tuwima, Leopolda Staffa.

 • Spotkania (głównie w Poznaniu) z cyklu Przysiady Poetyckie, wART loży:

Roman Bromboszcz  (13.03.2012 Pałac Działyńskich Sala Złota)

Krystyna Łyczywek (12.10.2012 Klub Krąg)

Joanna Borzęcka (18.10.2012 Kluboksięgarnia Głośna)

Piotr Lewicki (13.11.2012 Klub Czytelnia)

Kinga Weronika de Walla (11.12.2012 Klub Czytelnia)

Kuba Przybyłowski (14.01.2013 Kluboksięgarnia Głośna)

Mariusz Wieteska, Kacper Płusa (18.02.2013 Biblioteka Uniwersytecka)

Rafał Czachorowski (04.03.2013 Nasz Klub)

Bronek Olachowski (24.06.2013 Kluboksięgarnia Głośna)

Marek Czuku (10.08.2013 Namiot Literacki na Festiwalu Rock Camp Rokietnica)

Jacek Sojan i Bogdan Zdanowicz (14.09.2013 Domek 4B ZLP – Plac Wolności

podczas IV Poznańskiego Dnia Organizacji Pozarządowych)

Elżbieta Tylenda (09.10.2013 Restauracja Tulipan PTAAAK)

Eliza Moraczewska (29.10.2013 Pałac Działyńskich Sala Złota)

Karolina Kułakowska (24.01.2014 Biblioteka Uniwersytecka) – promocja tomu „Puste Muzea”uznanego za najlepszy debiut poetycki roku 2013 [Nagroda Im.K.Iłłakowiczówny], wystawa obrazów Jarosława Eysymonta

Mariusz Kusion wARTloży i WierszYstawka (24.01. 2014 Kraków Klub Herbaciany)

Mikołaj Bogajewicz, Mariusz Partyka (12.02.2014 Biblioteka Uniwersytecka)

Marek Konecki (13.03.2014 Pałac Działyńskich, Sala Złota)

Spotkania prowadzili: Łucja Dudzińska, Paweł Długosz, Romek Franczyk, Ewa Olejarz, Wojtek Michalec, Krzysztof Wojciechowski

 • Prezentacja członków Grupy Literycznej Na Krechę. Pomysł prezentacji uczestników grupy na szerszym forum (w niezależnych miejscach, ośrodkach) zrodził się z okazji indywidualnych spotkań autorskich Łucji Dudzińskiej. Dawno ustalone terminy tych spotkań po konsultacji i zgodzie organizatorów, zostały przeznaczone również na pokazanie twórczości  członków grupy, i tak doszło do dwóch spotkań. Kolejne, prowadzone przez kuratorkę i współprowadzone  z organizatorami, przygotowywano (często zgodnie z preferencjami gospodarzy)  z myślą o Prezentacji Grupy.

Zgodnie ze zgłoszeniem – z plakatami (albo w ramach spotkań festiwalowych) wystąpili:

1) Warszawa (16.05.2012) na zaproszenie Innego Oblicza Poezji (współprowadzenie: Bożena Kaczorowska) Prezentacja: Katarzyna J. Lewińska, Paweł Paszkiewicz, Zdzisław Mikłaszewicz, Dawid Staszczyk

2) Kraków (26.05.2012) Klub Kanapa Kulturalna (prowadzenie Jacek Sojan, gospodarz: Aleksander Jasicki) Prezentacja: Ewa Olejarz, Mariusz Kusion, Waldemar Kazubek, Łucja Dudzińska

3) Poznań (05.06.2012) Klub Dąbrówka (omówienie Edyta Kulczak, Tadeusz Stirmer, gospodarz: Jerzy Grupiński). Prezentacja: Joanna Żabnicka, Piotr Lewicki, Romek Franczyk, Jack Wlondon (Jacek Wujciów – proza)

4) Gdynia (23.09.2012) 30 Odsłona Sceny Literackiej, Tea-Tralna, Centrum Kultury w Gdyni (współprowadzenie Wojciech Boros) Prezentacja: Dawid Koteja, Mariusz Partyka, Kacper Płusa, Ewa Poniznik

5) Poznań (06.11.2012) Międzynarodowy Listopad Poetycki, Klub Starówka (gospodarz spotkania prezes ZLP Paweł Kuszczyński, podsumowanie roku działalności Grupy Na  Krechę – Łucja Dudzińska)  Prezentacja: Patrycja Kopacka, Mateusz Paszkiewicz, Jacek Ślewczuk, Witold Miedziak (proza)

07.11.2013 wręczenie Nagrody im. K.Iłłakowiczówny za najlepszy debiutancki tom roku „Ze skraju i ze światła” dla Kacpra Płusy

6) Kraków (09.12.2012) Cudowne Lata Poezji (gospodarze: Bogdan Zdanowicz, Jacek Sojan, współprowadzenie: Dominika Krzemień)  Prezentacja: Aleksandra Bujak (komiks), Wiktoria Szumiata, Jakub Jurkiewicz, Michał Wadas (proza)

7) Poznań (18.01.2013) Galeria Siłownia (współprowadzenie: Roman Bromboszcz) Prezentacja: Marta Kaczmarek, Agnieszka Zofia Warzecha (proza), Bronek Olachowski, Krzysztof Wojciechowski

8) Bytom (02.02.2013) Bytomskie Centrum Kultury, Grupa Poetycka Obok Sceny (współprowadzenie Mariola Konieczna) Prezentacja: Karolina Kułakowska, Joanna        Proszkowska-Starkowska, Wiktoria Szumiata, Weronika Górska.

9) Poznań (25.04.2013) Poema Cafe (gospodarz: Agata Wawrzyniak). Prezentacja: Jolanta Ciecharowska, Dorota Nowak, Anna Jankowska, Maurycy Witkowiak (proza)

10) Kalisz (11.05.2013) Stowarzyszenie Promocji Sztuki Łyżka Mleka, AnaBell – cykl spotkań „zwiersz się z nami się pod wieczór” (prowadzenie: Teresa Rudowicz, Iza Fietkiewicz-Paszek). Prezentacja: Katarzyna Zając, Łucja Dudzińska, Kacper Płusa, Wojciech Michalec

11) Poznań (24.05.2013) Festiwal Poznań Poetów. Na zaproszenie kuratora festiwalu prof. Piotra Śliwińskiego wśród debiutantów z miasta Poznania wystąpili reprezentanci Grupy Literycznej Na Krechę: Paweł Długosz, Kinga de Walla, Eliza Moraczewska, Łucja Dudzińska (prowadzenie Karol Francuzik, Jarosław Borowiec)

12)  Głogów (14.06.2013) XIX Głogowskie Konfrontacje Literackie, Klub Batalionowy (współprowadzenie Stefan Górawski) Prezentacja: Joanna Borzęcka, Mariusz Partyka, Barbara Siemianowska, Eliza Moraczewska (proza)

13)  Warszawa (14.06.2013) Noc Pragi – Prezentacja: Katarzyna Lewińska, Agnieszka Horodyska, Mariusz Kusion, Artur Wojsa (prowadzenie: Joanna Kulhawik, Katarzyna Lewińska)

14) Kraków (06.09.2013) Krakowska Noc PoezjiPrezentacja Grupy na spotkaniu z cyklu literackiego „Szuflandia” (współprowadzenie Małgorzata Michalska) Prezentacja: Ewa Olejarz, Anna Tlałka, Sabina Waszut, Mariusz Kusion.

15) Warszawa 06/07.09.2013) 9 Festiwal Literacki Manifestacje Poetyckie. Zaproszeni: Kacper Płusa – wybrane debiuty 2012/2013 oraz Łucja Dudzińska i Piotr Lewicki – Maraton Poetów

16) Poznań (14.09.2013) IV Poznański Dzień Organizacji Pozarządowych – w ramach prezentacji Związku Literatów Polskich O/Poznań. Zaproszenie gościa: wARTloży Jacek Sojan i Bogdan Zdanowicz. Plenerowa Prezentacja Grupy Literycznej Na Krechę: Ewa Olejarz, Paweł Długosz, Piotr Lewicki, Kinga Walla, Bronek Olachowski, Dominik Lesiczka, Jolanta Ciecharowska, Karolina Duszka, Barbara Kujawa, Jacek Ślewczuk, Krystian Milej.

17) Poznań (04.11.2013) XXXVI Międzynarodowy Listopad Poetycki – Pałac Działyńskich, Sala Czerwona – relacja i podsumowanie twórczego roku Grupy Na Krechę przez Łucję Dudzińską. Prezentacja: Dorota Nowak, Edyta Kulczak, Paweł Długosz, Beniamin Bukowski. Wystawa prac plastycznych: Jolanta Ciecharowska i Dominik Lesiczka

18) Kalisz (15.11.2013) III Ogólnopolski Festiwal Poetycki im. Wandy Karczewskiej. Prezentacja: Wojtek Michalec, Joanna, Borzęcka, Dorota Nowak, Eliza Moraczewska, Daria Dziedzic, Mariusz Kusion, Anna Tlałka, Katarzyna Zając, Kinga Walla, Edyta Kulczak, Kacper Płusa, Agnieszka Wielgopolan, Łucja Dudzińska (prowadzenie: Iza Fietkiewicz Paszek)

19) Warszawa (30.11.2013) I Festiwal Dużego Formatu. Prezentacja: Łukasz Trzebiński, Zdzisław Mikłaszewicz, Dorota Nowak, Katarzyna Lewińska, Lara Malan-Woodgate (współprowadzenie: Marek Czuku)

 • Cykl ROZMOWY z POEZJĄ. Inicjatorką i prowadzącą spotkania jest Łucja Dudzińska, współprowadząc czasem z innymi poetami z grupy (Piotr Lewicki) albo z zaproszonymi gośćmi. Formuła jest otwarta na różne pomysły.

Pierwsze nieoficjalne spotkanie odbyło się w kwietniu i od tamtego czasu ma miejsce regularnie raz w miesiącu (zawsze w pierwszą (albo drugą) środę miesiąca: godz. 19:30, pub Van Gogh, ul. Żydowska 12 w Poznaniu, ewentualnie Cafe Ptasiek, ul. Żydowska 10). Spotkania są próbą zamiany zwyczaju spontanicznych do tej pory, indywidualnych rozmów i konsultacji w wydarzenie stałe, cykliczne, na które zawsze  każdy może przyjść jeśli jest sympatykiem poezji. Jednocześnie jest to odpowiedź na nasz niedosyt poezji, wspólnych rozmów, wspólnej pracy twórczej, dzielenia się tym, co aktualne na „rynku literackim” – tym co przeczytaliśmy, tym do czego i kogo wracamy i, co najważniejsze, tym co sami napisaliśmy. Zapraszamy wszystkich do uczestnictwa, wymiany swoich poglądów i wiedzy. To mogą być spotkania kameralne, kilku- lub kilkunastoosobowe. Czasem  będą organizowane z  innymi spotkaniami. Chcemy łączyć środowiska twórcze, kluby, grupy czasem z regionalnych odległych terenów Polski. To będą „Rozmowy z Poezją”, ale również „Rozmowy z Prozą”, „Rozmowy z Fotografią”,… ze Sztuką, jak i spotkania z książką dla dzieci. Nie odważymy się podejmować dyskusji „o” poezji  i sztuce – bardziej chcemy się z nią zaprzyjaźnić, poznać, zgłębiać, a tym samym z subiektywnego punktu widzenia nabierać świadomości literacko-artystycznej, zachęcając do jej słuchania przypadkowo obecnych ludzi. Planujemy podjęcie spotkań warsztatowych dla młodzieży, ale i tematycznych rozmów na zadany temat.

Łączniczką animującą środowisko nastolatków jest Lara Malan Woodgate.

Do tej pory odbyło się 10 takich Rozmów. Ważniejsze z nich:

05.06.2013 Rozmowy z Poezją na temat Festiwalu Poznań Poetów

01.07.2013 Rozmowy z Prozą prowadzone przez Elizę Moraczewską

30.09.2013 Rozmowy z Poezją łączące spotkania organizowane w formie Stolika Poetyckiego – w Poznaniu przez Jolantę i Stanisława Szwarc oraz w Łodzi przez Małgorzatę Skwarek Gałęską – która prowadzi Stolik Poetycki oraz jest kapitanem Katamaranu Poetyckiego. Goście: Marek Czuku, Małgorzata Zawisza, Jan Piotr Iwański, Dariusz Staniszewski, Anna Banasiak, Janusz Andrzej Berner

13.11.2013 Rozmowy z Poezją – Zaduszki prowadzone przez Piotra Lewickiego

08.01.2014 Rozmowy z Poezją z Poetami Klubu Opal ze Szczecinka. Goście: Krystyna Mazur, Małgorzata Góralska, Martyna Urbanowicz, Jadwiga Żonko, Teresa Powęzka, Tatiana Rogowska, Liliana Prokopiak, Piotr Prokopiak, Martyna Urbanowicz, Paweł Żerański.  Muzyka autorska Janusz Raptus Waściński razem z Zuzanną i Rozalią.

Tu każdy może przeczytać swój wiersz oraz wiersz ulubionego poety.

Inne akcje i inicjatywy:

- Akcja „5 minut dla książki“ – koordynowali: Magdalena Koper, Grzegorz Janoszka i Damian Nowicki. Zaangażowano media  i publiczność do wspólnego wystąpienia i przeczytania  fragmentów książki w ramach ogólnopolskiej  Akcji „Czytania pod chmurką”, która była propagowana przez serwisy internetowe Granice.pl, DuzeKa.pl, PrzyKominku.com z okazji Światowego Dnia Książki. Happening „Czytanie pod chmurką”  odbył się 22 kwietnia 2012 r. w niedzielę  w 36 europejskich miastach. W Poznaniu miało to miejsce na Starym Rynku pod pręgierzem o godzinie 17:00.

- Akcja charytatywna „Muzyka dla Smyka“ (Pomoc dla Tomka). Pomysłodawcą był Grzegorz Bożek, a wiersze czytano podczas koncertów muzycznych w Starym Kinie dnia 15.04.2012

- Akcja Zaduszki Poetyckie. Inicjatorem i prowadzącym był Piotr Lewicki, który przypominał w listopadzie 2012 i 2013 wybitnych, a mniej znanych zmarłych poetów, publikując ich zdjęcia, biogramy i wiersze. Odbyły się również dwa spotkania.

- Akcja prezentowania Cytatów w formie „Cicho Sza, Cyt jak Cytat”  opracowanej przez Elizę Moraczewską z wykorzystaniem utworów członków grupy (do grudnia 2013)

- Patronaty (współorganizacja albo plakaty, promocja) – spotkanie autorskie:

Krzysztof Varga (17.05.2012 Meskalina Poznań),

Marek Czuku (19.09.2012 Grawitacja, Warszawa  IOP),

Piotr Bratkowski, Bogdan Prejs (03.10.2012 Grawitacja, Warszawa, Inne Oblicze Poezji),

Jubileusz 50 lecia Pracy Twórczej Jerzego Grupińskiego (29.11.2013 Biblioteka Raczyńskich, Poznań),

Jerzy Fryckowski (20.01.2014 Siedziba ZLP, Poznań)

Inicjatywa Kacpra Płusy (w ramach poparcia Specjalizacji Literatura Stosowana Uniwersytetu Łódzkiego)

Spotkania autorskie: Przemysław Owczarek ( 16.05.2013)  Joanna Borzęcka (06.06.2013)

- Współpraca z Poligonem Poetów (plakaty) – Brygada Poetycka – Dąbrowa Górnicza

Maciej Bieszczad, Daria Dziedzic (V Pligon16.05.2013)

Roma Jegor, Adrian Witczak (VI Poligon 27.06.2013)

Mariola Konieczna, Janina Barbara Sokołowska (VII Pologon 21.11.2013)

Wiktoria Szumiata, Jacek Dudek  (VIII Poligon 2014)

- Konkursy – patronat

XXIV Konkurs Poetycki „Zagłębiowski Pegaz” im prof. W. Wójcika (2013)

VI Edycja Konkursu Poetyckiego Grupy „Rymozaury” z Będzina (2013)

II Edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Poezja Tanga” w Krakowie (2014)

Wszystkie nasze akcje, spotkania, prezentacje, patronaty są promowane plakatami, których oprawę graficzną tworzy: Joanna Kulhawik (Bronek Olachowski)

Muzycznie na spotkaniach przedstawili się: Katarzyna Christianus, Katarzyna J. Lewińska, Jacek Ślewczuk, Jerzy Dołżyk, Robert Kordylewski, Leszek Paech, Mariola Konieczna, Wiesław Ciecieręga, Jolanta Ciecharowska, Romuald Andrzejewski, Marcin Baloniak, Sebastian Sekuła, Janusz Raptus Waściński oraz Dawid Michałowski.

Przypominamy, że w grupie każdy działa na własne nazwisko, liczą się pomysły, akcje oraz uczestnictwo nie tylko w naszych przedsięwzięciach.

Chcesz działać razem? Pisz: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. albo Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Dziękujemy wszystkim instytucjom za współpracę i umożliwienie przeprowadzenia naszych akcji. Nie otrzymaliśmy do tej pory środków finansowych, a czasochłonna i droga jest nie tylko obsługa graficzna. Pocztówki drukowaliśmy własnym sumptem (były osoby, które zrezygnowały z akcji walentynkowej, z prezentacji twórczości, ze względu na wysokie koszty dojazdu czy wydruku) Mamy mnóstwo pomysłów na przyszłość, w tym wiele już w trakcie realizacji. Działamy non profit, ale na pokrycie kosztów potrzebujemy różnego rodzaju pomocy. Prosimy więc o mecenat, o patronat, o wsparcie, aby móc dalej rozwijać nasze i wspólne działania.

 

[na podst. materiałów od Ł. Dudzińskiej]

PRZEDRUK:

http://lesenfieber.poezja-art.eu/portrety-lyzki/lucja-dudzinska/grupa-literyczna-na-kreche/

zdjęcie: Zdzisława Jaskulska - kACZMAREK