Wielka Dama Literatury - Janina Perathoner nie żyje

Wielka Dama Literatury - Janina Perathoner nie żyje

 

Zmarła Janina Perathoner (Weneda)

miała 88 lat.

Msza żałobna odbędzie się 1 lutego 2014 r. o godz. 14.00

w kościele p.w. św. Bartłomieja w Koninie,

uroczystości pogrzebowe odbędą się na cmentarzu parafialnym przy ul. Kolskiej.

Janina Perathoner tworzyła pod pseudonimem Weneda. Była polonistką w Technikum i Zasadniczej Szkole Górniczej w Koninie. Napisała pietnaście książek, w tym pozycje dla dzieci, legendy o Koninie i książki historyczne.

17 kwietnia 2012 roku Pisarka cały swój majątek - dom piętrowy z ogrodem przy ul. Staszica i prawa autorskie do swoich książek przekazała miastu. Akt darowizny podpisany został w obecności Prezydenta Miasta, Notariusza, przyjaciół, pracowników DPS i dziennikarzy. Darowiznę Wenedy prezydent Józef Nowicki nazwał "Wydarzeniem bez precedensu".

Perathoner - Weneda - Janina - urodziła się w Koninie 26 czerwca 1926 r. Po ukończeniu szkoły średniej wstąpiła na Uniwersytet Poznański – Wydział Humanistyczny, na którym studiowała filologię polską. Stopień magistra filozofii uzyskała 11 grudnia 1951 r. Poświęciła się zawodowi nauczycielskiemu i przez wiele lat pracowała w Technikum i Zasadniczej Szkole Górniczej w Koninie. Była też wicedyrektorem Szkoły, a później kierownikiem Biblioteki szkolnej. Twórczość pisarską podjęła po przejściu na emeryturę.

W latach młodzieńczych pisała wiersze, których jednak nigdy nie wydała, gdyż uważała je za nieudolne. Jej pierwszą powieść historyczną pt. „Słowiana” wydrukowaną przez Wydawnictwo Poznańskie w 1987 r. można uznać za jej debiut pisarski.

W 1993 r. Wydawnictwo „Apeks” w Koninie podjęło edycję pięciu tomików opowiadań i fragmentów powieści pod wspólnym tytułem „Opowieści Milowego Słupa”. Dzięki temu samemu wydawnictwu ukazała się w 1995 r powieść historyczna „Zmierzch chwały”, natomiast Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza w Warszawie wydała powieść historyczną „Doktor Zemelius”.

Niektóre wiersze z cyklu „Impresje” znalazły miejsce w albumie „Mój Konin” Włodzimierza Sznajdra.

W 1998 r. wyszły powieści historyczne: „Miecz i miłość” oraz „Dla nas nie ma róż”, a w 1999 r. „Światło w cieniach puszczy”, oraz opracowanie pt. „Dzieje Tadeusza Koścuszki” i powieść oparta na motywach biograficznych pisarki Zofii Urbanowskiej „Zofia Kamila”.

W 2001 r. ukazała się powieść futurystyczna „Powrót do Enklawy Przeszłości”, a w 2003 r. „Uwikłani w cierniach. Emigracja” i opowieść dla dzieci „Przygody Dobrochny i psa Zagraja”.

W 2005 r. wyszła w druku powieść współczesna „Miłość po raz drugi”, a w 2006 r. „Silva rerum”. Przygotowane do druku były: powieść współczesna „Uwikłani w cierniach” VI część, dalszy ciąg „Przygód Dobrochny...” - „Dobrochna pociesza Jarka” oraz powieść oparta na motywach biograficznych „Mądrość Stanisława Staszica”.

Twórczość Janiny Wenedy koncentruje się wokół zagadnień związanych z miastem Koninem oraz Ziemią Konińską, z którą była uczuciowo związana. Chętnie podejmowała tematykę historyczną, by ocalić od zapomnienia dzieje rodzinnych stron.

Janina Perathoner od kilku lat mieszkała w konińskim DPS.

Nieprzypadkowo ostatnią swoją książkę Pisarka poświęciła Staszicowi. Była wicedyrektor Zespołu Szkół  im. Stanisława Staszica przekazanym dla miasta domem przy ulicy  (nomen omen) Staszica spięła pewną epokę, w której pozostawiła jakże widoczny swój ślad.

Pozostanie w pamięci jako Polonistka, ale także Poetka i wspaniała Pisarka, pełna ciepła, delikatności i wrażliwości.

Odeszła od nas Wielka Dama Literatury Historycznej.

Lokalna Patriotka.

Koninianka.

Swojemu Miastu oddała wszystko, co miała.

 

Oprac.

Danuta Bartosz