Dawid Jung, Marek Konecki i Omir Socha w ART LOŻY

Dawid Jung, Marek Konecki i Omir Socha w ART LOŻY

Grupa Literyczna Na Krechę oraz Zeszyty Poetyckie zapraszają na spotkanie autorskie z cyklu wART loży do Sali Złotej Pałacu Działyńskich w Poznaniu. Będzie okazja zapoznać się twórczością MARKA KONECKIEGO i OMIRA SOCHY - zaprezentują nam swoje książki "Kalendarium kpin" i "Początek choroby"
Spotkanie uatrakcyjni poezja śpiewana, a także pokaz rysunków satyrycznych.

Prowadzenie: Łucja Dudzińska & Dawid Jung

 

Marek Konecki: Jego pierwszą myślą, po urodzeniu, było to, aby zająć się na poważnie chemią. Zaspokojenie potrzeby znajomości świata molekuł szło w parze z możliwością manifestacji stosunku do niego. Z biegiem lat złagodniał, zajął się satyrą. Do chemii czasem wraca, by nie wyjść z wprawy. Tak na wszelki wypadek.

Apologeta realizmu naiwnego i świętego spokoju. Od dziecięcych lat rysował i pisał pod różnymi meblami, w ukryciu. W szkole na lekcjach historii, pod ławką, na uczelni, pod stołem laboratoryjnym. Potem tworzył pod wrażeniem kosmosu spraw bieżących i tych nieprzemijalnych. Wyłącznie w dzień. Kiedy kładzie się spać, zawiesza satyrę na kołku. Nie przywykł bowiem kopać leżącego. Od lat stosuje satyrę jako skuteczny lek homeopatyczny na własną melancholię.

Sens uprawiania nauki i sztuki odnalazł w końcu w nieznośnie mądrych ludziach, których spotkał niezupełnie przypadkowo. Wystawiał się na ich krytykę na łamach pism mniej lub bardziej poważnych, ścianach galerii, płotach przydrożnych i przy kawiarnianych stolikach. Jego prace, przy odrobinie dobrej woli, można znaleźć w zbiorach muzealnych, prywatnych i na strychach budynków dwudziestowiecznych.



Omir Socha: Urodzony w 1977 r. w Śremie, obecnie mieszka w Kórniku, gdzie zajmuje się animacją kultury. Poeta, pisarz, recenzent i tłumacz.

 

Dawid Jung – poeta, edytor, krytyk literacki i teatralny, tenor, badacz kultury, regionalista.Założyciel i redaktor naczelny ogólnopolskiego pisma literackiego Zeszyty Poetyckie.


Prowadził zajęcia z teorii współczesnej poetyki dla studentów Collegium Europaeum Gnesnense, był opiekunem prawnym Sekcji Literacko-Filozoficznej im. Władysława Nehringa.

Studiował śpiew solowy na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i w Akademii Muzycznej w Gdańsku.

W Gnieźnie powołał Wszechnicę Poetycką gromadzącą zbiory polskiej i obcej poezji. Pomysłodawca zainicjował i realizator  kultury niezależnej „Festa Fatuorum”.
Za debiut poetycki nominowany do Nagrody im. Stanisławy Zawiszanki.

W 2009 roku w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich otrzymał z rąk Mariana Pankowskiego za fragment „Poematu o mówieniu prawdy" ”Medal im. Juliusza Słowackiego".

Jest pomysłodawcą oraz członkiem stałym kapituły Nagrody im. Andrzeja Krzyckiego, inicjator wydarzeń kulturalnych i naukowych, m.in. koordynator sympozjum naukowego Rzeczpospolita – mity a rzeczywistość. W 2008 został przyjęty do Korporacji Akademickiej Surma w Poznaniu.

Aktorsko zadebiutował w przedstawieniu dyplomowym w „ Rewizorze” Nikołaja Gogola (reżyseria Witold Szulc), następnie przez pewien czas związał się z Teatrem Poezji Poetów Różnych (m.in. premiera „Pieśni nad Pieśniami w reżyserii Sławomira Kuczkowskiego). Już podczas studiów w klasie śpiewu solowego prof. Bożeny Porzyńskiej współpracował m.in. z japońskim pianistą, Takayuki Hirata. Od 2001 koncertował popularyzując poetycko-muzyczną sztukę truwerów. W 2004 r. uświetnił benefis 30-lecia pracy artystycznej prof. Bożeny Porzyńskiej śpiewając razem z Florianem Skulskim W 2008 r. śpiewał jako tenor w zespole Cappella Gedanensis, z którą nagrał płytę „Hymny”, Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku pod dyrekcją Antoniego Wicherka i Aliny Kowalskiej-Pińczak)

Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego oraz stypendystą Verein zur Förderung der Deutsch-Polnischen Literatur w Berlinie.

W 2012 opublikował monografię na temat XVI i XVII-wiecznej literatury Kłecka, wydając m.in. wiersze dr Marcina z Kłecka oraz Władysława Czarnkowskiego.Tłumacz poetów nowołacińskich, przekładał m.in. Piotra Rusieckiego.

Redaktor naczelny serii wydawniczych: Biblioteki Współczesnej Poezji Polskiej oraz Biblioteki Staropolskiej przy "Zeszytach Poetyckich".

Razem z Marcinem Orlińskim zredagował dwujęzyczne antologie współczesnej poezji polskiej wydane w Londynie.

W 2013 r. zaangażował się w uratowanie grobu prof. Aleksandra Brücknera w Berlinie wysyłając oficjalne listy do prezydenta Bronisława Komorowskiego i ministra kultury, Bogdana Zdrojewskiego.

 

źródło: Wikipedia

 

Oprac. Danuta Bartosz