Tęsknota za Sztuką Słowa

Tęsknota za Sztuką Słowa

Serdecznie zapraszam w niedzielę 22 czerwca o godz. 17: 00 do Bazyliki Archikatedralnej w Poznaniu na niecodzienną ucztę duchową,  kolejną VERBA SACRA, w reżyserii Przemysława Basińskiego – inicjatora i pomysłodawcy cyklicznego wydarzenia, w którym wzięło już udział ponad 230.000 osób.

Dariusz Bereski – poeta i aktor sceny Teatru w Gnieźnie, laureat Nagrody im. Romana Brandstaettera na Festiwalu Sztuki Słowa Verba Sacra (2003) oraz Mistrz Mowy Polskiej (2012) w najbliższą niedzielę czytać będzie List św. Jakuba Apostoła.

Tekst wybrał i opatrzył komentarzem ks. dr Tomasz Siuda, moderator Dzieła Biblijnego w Archidiecezji Poznańskiej.

Oprawa muzyczna - Katarzyna Stroińska - Sierant /fortepian/ i Jan Adamczewski /saksofon sopranowy/. W programie improwizacje na temat sekwencji chorałowych: Exaltabo Te, Lucis Creator, Sacerdos et Pontifex, Ecce Panis, Adoro Te dovote.

Spotkanie z Biblią zaczęło się od Gustawa Holoubka, który w 2000 roku czytał fragmenty Księgi Koheleta i Pieśni nad Pieśniami.  Obecność Holoubka nadała cyklowi Verba Sacra najwyższą rangę i większość liczących się aktorów chciała tutaj się znaleźć. W marcu 2000 r.Krzysztof Kolberger czytał Księgę Rodzaju...

W rozszerzonej fomule wydarzenia, zorganizowano także Polski Maraton Biblijny Biblia Λ i Ω, w którym wzięło udział 890 osób. Wielkie czytanie Pisma Świętego trwało non stop 119 godzin i dzięki transmisji internetowej było obserwowane na całym świecie. Cykl zawędrował do świątyń w innych miastach..

W sierpniu 2007 roku w ramach Verba Sacra po raz pierwszy w dziejach polskiej kultury jeden aktor - Andrzej Seweryn przeczytał publicznie przez sześć kolejnych dni w całości Pana Tadeusza.

Aktorzy marzą o wystąpieniu w Verba Sacra, poeci także.

W ubiegłym roku List Jana Pawła II do Artystów czytała nasza koleżanka, poetka - Maria Magdalena Pocgaj, m.in. z  A. Machalicą oraz poetami z SPP: T. Żukowskim, A. Sikorskim, W. Bąkiem. Dla Dariusza Bereskiego marzenia spełnią się za kilka dni…

Prezentacja czerwcowa będzie 149 premierą Verba Sacra od 2000 r.

A oto, co powiedziało mediom troje aktorów (źródło: Przewodnik Katolicki 41/2012 – red. Natalia Budzyńska):

Anna Seniuk: – To była nadzwyczajna przygoda. Zresztą nawet nie nazwałabym tego przygodą. To jest jakiś dar, powiedziałabym dar losu. Jakaś łaska mnie spotkała, że miałam zaszczyt wziąć udział w tym wielkim cyklu świętych słów.

Andrzej Seweryn: – Wieczór w Poznaniu miał dla mnie znaczenie niezwykle intymne. I miejsce – ołtarz, przy którym mówiłem. To miejsce wyjątkowe, daje siłę. Nie chciałbym przesadzać, ale człowiek jest niesiony przez coś, przez to, co przywołuje. My nie zginiemy duchowo w Europie, jeśli będziemy kontynuowali Verba Sacra, czytali naszą literaturę, grali ją. Dla mnie to był powrót do źródeł polskości.

Wiesław Komasa: – Jako młody człowiek nie chciałem uprawiać teatru rapsodycznego, chociaż w krakowskiej szkole teatralnej miałem zajęcia z prof. Danutą Michałowską, która współtworzyła teatr Kotlarczyka. Dopiero w trakcie Verba Sacra, kiedy przyszło mi w katedrze poznańskiej po raz pierwszy czytać Biblię, zrozumiałem, na czym ten rodzaj teatru polega. Aktor jest robotnikiem w słowie, który musi opanować indywidualne emocje, bo one mogą być zgubne.

"Każdy, kto choć raz brał udział w tym niezwykłym wydarzeniu, jakim jest Verba Sacra, ze zdumieniem odkrywał, że język jest piękny, że samo słuchanie staje się doświadczeniem mistycznym i ubogacającym duchowo. Tłumy ludzi w katedrze poznańskiej, ale także w świątyniach Gniezna, Torunia, Wrocławia, Krakowa, Katowic, Gdańska, Szczecina, Warszawy, Lublina, Pelplina – bo aż tam zawędrowało Verba Sacra – oraz w Auli UAM, świadczą o tym, że jesteśmy spragnieni obcowania ze słowem i powrotu do duchowych korzeni. Projekt Verba Sacra jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem na świecie".

/-/ Danuta Bartosz

PRZEMYSŁAW BASIŃSKI:

„Verba Sacra to projekt interdyscyplinarny artystyczno-naukowo-religijny, poświęcony tradycji słowa w kulturze duchowej narodu polskiego ze szczególnym uwzględnieniem dziedzictwa europejskiego. Realizację rozpoczęto w styczniu 2000 roku w formie cyklu dwunastu prezentacji tekstów biblijnych. Od początku spotkał się z bardzo szerokim oddźwiękiem społecznym i został uznany za jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń Wielkiego Jubileuszu. Na temat Verba Sacra napisano około 2 000 publikacji - artykułów, recenzji, informacji. Liczbę uczestników oceniono na ponad 230 000 osób.

Słowo to domena aktorów, którzy znają i potrafią wyrazić jego świętą przestrzeń. Udział biorą najwybitniejsi artyści sceny narodowej: Grażyna Barszczewska, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Stanisława Celińska, Dorota Chotecka, Anna Guzik, Agnieszka Fatyga, Marta Klubowicz, Maja Komorowska, Małgorzata Kożuchowska, Zofia Kucówna, Halina Łabonarska, Katarzyna Łaniewska, Anna Nehrebecka, Kazimiera Nogajówna, Anna Polony, Kinga Preis, Maria Rybarczyk, Dorota Segda, Anna Seniuk, Joanna Szczepkowska, Danuta Stenka, Halina Winiarska, Piotr Adamczyk, Janusz Andrzejewski, Piotr Bajor, Aleksander Bednarz, Mariusz Bonaszewski, Henryk Boukołowski, Stanisław Brejdygant, Tadeusz Chudecki, Piotr Cyrwus, Józef Duriasz, Wojciech Duryasz, Andrzej Ferenc, Jarosław Gajewski, Krzysztof Globisz, Krzysztof Gosztyła, Stanisław Górka, Jerzy Grałek, Zbigniew Grochal, Gustaw Holoubek, Jerzy Kiszkis, Krzysztof Kolberger, Wiesław Komasa, Mirosław Konarowski, Marek Kondrat, Dariusz Kowalski, Rafał Królikowski, Andrzej Lajborek, Olgierd Łukaszewicz, Aleksander Machalica, Henryk Machalica, Piotr Machalica, Wojciech Malajkat, Tadeusz Malak, Jan Matyjaszkiewicz, Daniel Olbrychski, Marian Opania, Radosław Pazura, Jan Peszek, Jerzy Radziwiłowicz, Mariusz Sabiniewicz, Jerzy Schejbal, Andrzej Seweryn, Piotr Skarga, Maciej Stuhr, Henryk Talar, Leszek Teleszyński, Jerzy Trela, Krzysztof Wakuliński, Adam Woronowicz, Janusz Zakrzeński, Zbigniew Zapasiewicz, Jerzy Zelnik, Ewa Ziętek, Wiktor Zborowski, Edward Żentara.

Łączenie tradycji ze współczesnością to podstawa realizacji Verba Sacra. Projekt jest pomyślany jako seria publicznych prezentacji Biblii oraz największych dzieł literatury polskiej i obcej w wykonaniu najwybitniejszych aktorów. Prezentacje poprzedzone są pracami: filologicznymi, biblistycznymi, historycznymi, przekładowymi i artystycznymi. Aktorów wspierają wybitni konsultanci teologiczni, literaturoznawcy i historycy.

Od stycznia roku 2000 odbywała się co miesiąc prezentacja jednego utworu w formie uroczystej recytacji przez aktora. Na miejsce prapremiery wybrano najstarszą świątynię polską - Bazylikę Archikatedralną pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Poznaniu. Kolejne edycje odbyły się w katedrach, bazylikach i kościołach: Bielska - Białej, Częstochowy, Gdańska, Gniezna, Katowic, Krakowa, Legnicy, Lublina, Obornik, Pelplina, Radomia, Tarnowa, Torunia, Warszawy, Wejherowa, Wrocławia. Obecnie cykl jest kontynuowany. Dotychczas przygotowano 145 premier. Ponadto rozpoczęto wydawanie płyt CD Złota kolekcja Verba Sacra. Jako pierwsza ukazała się płyta Gustawa Holoubka recytującego fragmenty Księgi Koheleta i Pieśni nad Pieśniami.

W 2001 roku poszerzono projekt o trzy nowe cykle: Wielka Klasyka, obejmującego dzieła klasyki narodowej i światowej, Festiwal Sztuki Słowa wraz z Konkursem na interpretację tekstu sakralnego i religijnego, oraz Modlitwy katedr europejskich. W konkursie biorą udział aktorzy i studenci szkół teatralnych oraz nieprofesjonaliści. W grudniu 2001 roku we Wilnie zainaugurowano kolejny czwarty cykl Modlitwy katedr europejskich.

W 2005 roku zorganizowaliśmy Pierwszy Polski Maraton Biblijny Biblia Λ i Ω, w którym wzięło udział 890 osób. Wielkie czytanie Pisma Świętego trwało non stop 119 godzin i dzięki transmisji internetowej było obserwowane na całym świecie. W sierpniu 2007 roku w ramach Verba Sacra po raz pierwszy w dziejach polskiej kultury jeden aktor - Andrzej Seweryn przeczytał publicznie przez sześć kolejnych dni w całości Pana Tadeusza.

Organizacji przygotowań podjął się w roku 2000 Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Verba Sacra łączą nie tylko środowiska najważniejszych nurtów kultury duchowej człowieka - wiary, nauki i sztuki, ale również przedstawicieli życia politycznego, społecznego i gospodarczego, przekonanych o potrzebie afirmacji i przywrócenia do życia publicznego kultury i sztuki słowa."

/-/ Przemysław Basiński

więcej:

http://www.verbasacra.pl/index.php?option=com_content...

http://www.verbasacra.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=10&Itemid=2

http://www.przewodnik-katolicki.pl/nr/kultura/wsluchujac_sie_w_zywe_slowo.html

oprac.:  Danuta Bartosz