W ramach I. MIędzynarodowej Polsko- Ukraińskiej Wiosny Poetyckiej" spotkanie z młodzieżą w Boryspilu.

W ramach I. MIędzynarodowej Polsko- Ukraińskiej Wiosny Poetyckiej" spotkanie z młodzieżą w Boryspilu.

img_9170 1.jpg - 19.48 Kb

Na  drugi  dzień  festwalu  ( 25  maja  2015 r. )  pojechaliśmy do Boryspila, miasta zwanego „bramą powietrzną Kijowa”. 50-tysięczne miasto Borispil zlokalizowane  obok  międzynarodowego  lotniska Boryspol obsługuje  42 zagranicznych i 32  ukraińskich przewoźników. W ciągu godziny z  lotniska startuje 15-20  samolotów. W Boryspilu odbyło się spotkanie z  młodzieżą Specjalistycznej  Szkoły  Boryspil nr 5 ( poziom I – III) im.  Konstantyna Mogiłka. Jest  to  niezwykła   szkoła,  z  wyjątkową  kadrą  nauczycielską i bardzo  utalentowaną  młodzieżą. Czekano  na  nas od rana.  Szkoła nie miała  zajęć,  w  tym  dniu celebrowała  święto poetyckiej jedności i święto ukraińskiego haftu. Kilka słów o szkole:

http://boryspil-lingvaschool.edukit.kiev.ua/informaciya_pro_zaklad/

W szkole uczy się ponad 600 uczniów, w 22 klasach. Trzy poziomy: klasy od 1 – 11 tej. Program szkolny realizowany jest za pomocą środków niekonwencjonalnych, które  mają  na  celu  rozwój osobowości  ucznia,  badanie  jego  instynktu i umiejętności w celu wszechstronnego rozwoju.  Dlatego też, to nie przypadek, że szkoła otrzymała  tytuł "Lidera  edukacji  i  nauki  Ukrainy",  zdobyła "Złotą  Płytę",  została laureatem  konkursu regionalnego  na  najlepszą  witrynę internetową,  a pani Tatiana  Dubrovsky,  została laureatką  w  regionalnym i ogólnokrajowym  konkursie bibliotekarzy szkolnych w kategorii " Mistrza bibliotekarza ".

Na schodach, przed wejściem głównym do szkoły czekała na nas młodzież. Po chwili pojawiła się pani Dyrektor Switłana Grigoriwna Mazur (Мазур Світлана Григорівна), kadra nauczycielska Szkoły oraz przedstawicie Departamentu Edukacji i Nauki i Rady Miasta regionu Boryspol w Kijowie. Przywitano nas chlebem.

boryspil9018.jpg - 12.16 Kb

Po przedstawieniu  gości i przeczytaniu przez nas wierszy po polsku  Aleksander Gordon te  same teksty zaprezentował po ukraińsku.  Zaczęło się przedstawienie  inscenizacji poetycko-patriotycznej , być może specjalnie przygotowanej na tę uroczystość przez teatr szkolny i zespół taneczny  "Kalynonka szkoły". Usłyszeliśmy piosenki w wykonywaniu uczennic: Bochelyuk Anastasia (11B) Tunoshenskoyi Darina (11), Solodayeva Andrew (11-B), Pruzhynskoyi Mary (4) Spichko Alexandra (2).

Na czoło wybijały się motywy tradycji ukraińskiej, w której wybrzmiał Dzień Haftu i ukochanie Ojczyzny: Matka Moja, Ojciec Mój, Ojczyzna Moja…Ukraina

Młodzież z wielkim zaangażowaniem i profesjonalizmem recytowała, tańczyła i śpiewała tak pięknie, że wszystkim nam ze wzruszenia szkliły się oczy.  Jak przystało na Dzień Haftu, uczniowie szkoły ubrani  byli w bogato haftowane kolorowe stroje ludowe.

a.ukrainskie_wyszywanki.jpg - 47.97 Kb

Spotkaniu towarzyszyła specjalna wystawa haftu ukraińskiego, którego  historia  sięga  VI  wieku, ulubionej i szeroko rozpowszechnionej  formy ludowej  twórczości. Haft,  to  świat  piękna  i  fantazji,  poetycznego  pojmowania  przyrody, przekaz myśli i uczuć, obrazy, które pochodzą z dawnej mitologii i obyczajów. Jego wzory występują w całej słowiańskiej mitologii i są bardzo proste: okręgi, romby, trójkąty, zygzaki i inne. W ornamencie spotyka się motyw niekończącej się linii falistej, tzw. „krzywułki”, znany już w okresie kultury trypolskiej, a to oznacza, że pojawił się znacznie wcześniej, niż sławny grecki „meander.

Próbując  wzbogacić ograniczoną paletę barw złota i srebra, hafciarki wykorzystywały różną fakturę nici oraz  różnorodne  techniczne  sposoby  wyszywania.  Srebro często  umieszczano  razem  z  białym  albo  niebieskim  kolorem.  W rezultacie powstaje niepowtarzalna gra światłocienia, która zaskakuje i zachwyca. Rozkwit stylu baroku w końcu XVII w.  wniósł  nowinki również  do ukraińskiego  haftu. Ornamenty  roślinne stały się bardziej przestrzenne,  wywołując skojarzenia z dekoracjami rzeźbiarskimi w architekturze.

Po spektaklu pani dyrektor Szkoły- Switłana Grigoriwna Mazur (Мазур Світлана Григорівна) zaprosiła nas na poczęstunek i poetycka biesiadę, w której uczestniczyły m.in.: Natalia Mikołajiwna Zalewska (Залевська Наталія Миколаївна),  Ludmiła Mokołaiwna Szokoła,  Olga Iwaniwna Orłowa, Tamara Pidgayets

W efekcie rozmów Kazimierz Burnat obiecał, że w Polsce znajdzie szkołę chętną do współpracy ze szkołą goszczącą nas, a Jerzy Fryckowski, jako nauczyciel także deklarował nawiązanie kontaktu i współpracy. Danuta Bartosz zaoferowała kontakt z Kołem Jana – młodzieżową grupą folklorystyczną w Poznaniu, prowadzoną przez muzyka i pedagoga panią Edytę Czarnecką.

Rozmowom nie było końca.

Wielką niespodzianką dla nas było to, że gdy opuściliśmy budynek powitała nas grupa czekającej młodzieży szkolnej. Chcieli zrobić zdjęcia, dokumentujące obecność polskich poetów w Szkole.

Był to pięknie spędzony czas. Poezja, muzyka, śpiew i taniec zbudowały fundament poetyckiej jedności i podziwu dla finezji ukraińskiego haftu.

Serdecznie polecam linki:

https://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=1&hl=pl&prev=search&rurl=translate.google.pl&sl=uk&u=https://

 

https://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=1&hl=pl&prev=search&rurl=translate.google.pl&sl=uk&u=https://

o bibliotece szkoły:

https://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=1&hl=pl&prev=search&rurl=translate.google.pl&sl=uk&u=https://www

 

dyrektor szkoy.jpg - 19.25 Kb

Dyrektor Szkoły- Switłana Grigoriwna Mazur (Мазур Світлана Григорівна)

Z-ca Dyrektora Szkoły Natalia Mikołajiwna Zalewska (Залевська Наталія Миколаївна)

Pani Natalii dziękujemy za przywiezienie nas do Szkoły,  i odwiezienie z powrotem.Okazało się, że Pani Natalia jest nie tylko dobrym pedagogiem i z-cą dyrektora, ale także świetnym kierowcą.

 

Oprac.: Danuta Bartosz