Nowa książka Krzysztofa Galasa - "Widzieć intelektem"

okadka widzie intelektem.jpg - 16.02 Kb

 

 

 

autor: Krzysztof Galas


tytuł : WIDZIEĆ INTELEKTEM
Przedmowa - Maria Magdalena Pocgaj

e-mail :  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

ISBN 978-83-7564-471-5

Wydawnictwo My Book www.mybook.pl

Wydanie I Szczecin 2015

 

PRZEDMOWA

Chyba żaden z nas, poetów, zrzeszonych w ZLP nie przypuszczał, że kiedyś nasz niewidomy kolega, także poeta, jak zwykło się mówić „brat po piórze”, zacznie pisać felietony, i to całkiem zgrabne. Co więcej, ich tematyka nie jest ani wydumana, ani wytrząśnięta z kapelusza, tylko ściśle związana z podwórkiem kulturalno-literackim, na jakim przyszło nam rozwijać skrzydła, tudzież borykać się z rozmaitymi literata bolączkami. Wymyślił sobie Krzysztof Galas dwóch bohaterów, w osobie niejakiego

pana Karola i bezimiennego Literata, który w charakterze mentora, z różnym skutkiem stara się go „dokulturnić”. Pan Karol, typowy mieszkaniec bloku, z gatunku tych, co kulturę omijają raczej z daleka, jako coś niestrawnego dla nich i dziwnego, przełamuje się i stara zbliżyć do swego sąsiada, który mocno go intryguje. Bo nie dość, że pisze i wydaje książki, to jeszcze jest osobą niewidomą!

 

 

Z kolei Poeta, początkowo zirytowany nagabywaniem – jak sam to określił – przez jakiegoś „menela”, stara się unikać z nim kontaktu, co w jego przypadku jest bardzo trudne. Okazuje się jednak, że z czasem ci dwaj nawiązują nić porozumienia, która przeradza się w rodzaj dobrosąsiedzkiej zażyłości, okraszonej niekłamaną sympatią. I tak, powoli, wchodzimy kuchennymi drzwiami w świat literatów, niedostępny dla czytelników, zwłaszcza dla tych, którym się wydaje, że poetom pada manna z nieba, a jedynym odczuwanym przez nich brakiem jest brak weny.

Krzysztof Galas z dużym znawstwem psychologicznym rysuje te dwie sylwetki, różniące się sposobem bycia, zachowania, wyrażania się, myślenia, poziomem intelektualnym, wrażliwością etc. Mamy tu do czynienia, jak przystało na felieton, z humorem sytuacyjnym i słownym, często z ironią i dużym dystansem do rzeczywistości. Galas to bystry obserwator życia, wyczulony zarówno na rzeczy piękne jak i niesprawiedliwość, czy wszelkie mankamenty, których nieraz nie chcą dostrzec osoby widzące, na dodatek w gestii których zaradzenie im jest nie tylko możliwe ale wręcz należy do ich obowiązków.

Po lekturze tych felietonów, czytelnik będzie miał daleko szersze pojęcie o kondycji i często syzyfowym trudzie rodzimego środowiska literackiego, jak i ogólnym stanie kultury miasta, które nie od dziś ubiega się o status kulturalnej stolicy Europy.

 

Maria Magdalena Pocgaj

___________________________________

autor: Krzysztof Galas

tytuł : WIDZIEĆ INTELEKTEM
Przedmowa - Maria Magdalena Pocgaj

e-mail : Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

ISBN 978-83-7564-471-5

Wydawnictwo My Book www.mybook.pl

Wydanie I Szczecin 2015

 

 

db