Podlewski Ryszard

Podlewski Ryszard

 

 


"Rok z VAT-em
Ein Jahr mit der MwSt"

Aforyzmy - Aphorismen
Autor: Ryszard Podlewski
Rysunek na obwolucie: Stanisław Mrowiński
Ilustracje w tekście: Maria Pelec-Gąsiorowska (grafika)
Jerzy Sobociński (autor rzeźb)
Redakcja techniczna: Małgorzata Cioć
Konsultacja i korekta: Renata Hohn
Seria Translatorska (XIII)
ISBN 83-920919-9-X
Wydawca i druk:
Wydawnictwo Drukarnia bestprint s.c. w Lublinie•

Danuta Bartosz

Ironiczne mgnienie oka


Kiedy jestem zmęczona, kiedy radio i telewizja "zdołuje" mnie do końca, sięgam po tomik Rysia Podlewskiego p.t. "Rok z VAT-em". Podlewski - podobnie jak sam mistrz Stanisław Jerzy Lec - daje dowód na to, że wszystko, co nas otacza jest mgnieniem oka. Ironicznym. 
Aforyzmy Podlewskiego pozbawione kłamstwa i nierozliczonych obietnic - stawiają przede mną świat, w którym by dotrzeć do źródła trzeba razem z autorem iść pod prąd. Odważnie.
Znam spotkania towarzyskie, które nie odbędą się bez kilku cytatów z tomików autora. One bawią, uczą, wprowadzają ład, dają nadzieję, że wielka orkiestra zachowań świata może grać w zgodnej harmonii dźwięków.
Czy można na siłę tworzyć genialne rzeczy? Tak, trzeba tylko mieć tę siłę i być Stanisławem Lecem, Ryszardem Podlewskim, Urszulą Zyburą, Lechem Konopińskim, Lechem Nawrockim…


"Rok z Vatem"
"Aforyzm to fast food filozofii"- pisze Ryszard Podlewski w tomie polsko-niemieckim aforyzmów p.t. "Rok z Vat-em" To po prostu dobra
robota. "Przeglad".

"Otrzymałem do recenzji książkę niewielkiego formatu, ale zawierającą wielki ładunek uroczej i mądrej treści, dorównującej chyba twórczości
mistrza polskiej aforystyki Stanisława Jerzego Leca... To "Rok z Vat-em" Ryszarda Podlewskiego. Zygmunt Broniarek.

"Ale nie tylko polityka - zawoalowana lub nie - pociąga Podlewskiego. W równym stopniu uwodzi go erotyka"..."Rynki Zagraniczne".

"Rok z Vat-em " to elegancka, kieszonkowa książka, coś jakby ..katechizm aforyzmu". Prof. dr Joachim Glensk -Opole-Wrocław.

Fraszki i myśli z cyklu DRAKO-róbstwo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Fraszki i myśli z cyklu: DRAKO-róbstwo"
autor: Ryszard Podlewski
Rysunki Stanisława Mrowińskiego
Redakcja techniczna: Małgorzata Cioć
ISDN: 978-83-60702-05-5
Wydawca i druk:
Wydawnictwo bestprint s.c.
Lublin 2007
Wielkopolska Agencja Literacka
Poznań, 2007 r
"DRAKO-róbstwo"... to świetne, syntetyczne, lakoniczne podpatrywanie małego świata codzienności i wielkiej polityki...
ta pozycja jest ważnym produktem terapeutycznym dla Polaków". Jerzy Miller "Nasza Wielkopolska".
"Drogi Panie Ryszardzie.
Ogromne dzięki za "DRAKO-róbstwo".
Znakomite!
Zygmunt Broniarek.
W "DRAKO-róbstwie" R. Podlewskiego, też można doszukać się polityki,chociaż tylko wtedy, kiedy czytelnik tego chce, bo na przykład
fraszka: "Po drodze zwanej karierą, najgłośniej toczy się zero"... jest wieczna. "Miesięcznik" - Kołobrzeg.
Ryszarda Podlewskiego pamiętamy z jego felietonów , które w latach 90 ukazywały się w Teleskopie TVP i "Gazecie Poznańskiej". Nie każdy
wie, że pisze on także aforyzmy i fraszki. Niedawno ukazał się tom p.t. "DRAKO-róbstwo" . Ilustrują go rysunki Stanisława Mrowińskiego z cyklu "Metamorfozy"..Polecamy. "POLSKA-Głos Wielkopolski" . Marek Zaradniak.
"Drak" po czesku znaczy "smok", również :"latawiec', a więc dla Czecha mogłoby to być SMOKO- lub LATAWCO-róbstwo".
Mężowi - Czechowi musiałam wyjaśnić gwarowy termin  d r a k a.
Bardzo przyjemna i zabawna lektura. Życzę nadal takiej lekkości pióra"
Ewa Klosova-Praha.
•••••
Aforyzmy Podlewskiego
"Notes of 'Thoughts Hunter" czyli "Notatki MYŚLI-wego" to kolejny dwujęzyczny tomik aforyzmów Ryszarda Podlewskiego. Autor będąc dziennikarzem, poetą i satyrykiem w sposób jedynie jemu właściwy przedstawia aforyzmy - perełki skondensowanej myśli, pozwalając czytelnikowi wejść w świat pełen humoru, zadumy i refleksji. Krótkie, zabawne i pouczające błahostki - dają wiele do myślenia, dowcipne humoreski prowadzą do powagi.
Sytuacje banalne nagle napełniają zdumieniem i pokazują twarz ułomności bądź mądrości świata.
Szeroki wachlarz krótkiej, zwięzłej formy, ścisła myśl, precyzja prostego słowa łączy autora z czytelnikiem, pozwalając mu na majeutyczne przemyślenia, w których to uosabiając się z autorem - każdy odnajdzie siebie.
Nie polecam czytania tomiku jednym tchem - podobnie jak picia dobrego wina haustem - lecz łyk po łyku, by jak najdłużej delektować się jego smakiem.
"Aforysta rozmnaża się przez cytaty  - An aphorist multiplies by being quoted" - sięgając polskich i anglojęzycznych półek świata autor po wydaniu w roku 2006 aforyzmów w wersji polsko-niemieckiej p.t. "ROK z VAT-em - Ein Jar mit der MwSt" oraz w roku 2007  fraszek i myśli z cyklu "Drako-róbstwo" w bieżącym roku wydaje 780 aforyzmów wydanie polsko-angielskie p.t. "Notes of 'Thoughts Hunter" czyli "Notatki MYŚLI-wego".
Kolejny raz zabawa słowem, które w krótkiej konkluzji próbuje ukazać istotę rzeczy. Drobiazg, który napełnia zdumieniem... .
Ryszard Podlewski- satyryk, dziennikarz - autor wieloletniego programu telewizyjnego p.t. "Gwóźdź w bucie" ukazując -podobnie
jak Bareja w "Misiu" - ironię ułomności poprzedniego systemu gospodarczego. Wydając "Aforyzmy z cyklu Notatki MYŚLI-wego: Notes of the Thoughts Hunter" - kolejny raz pokazuje, że jest D'ARTAGNANEM wśród krajowej i światowej czołówki muszkieterów aforyzmu.
Tomik przełożyła na angielski córka autora - dr med. Joanna Podlewska -Ely, absolwentka poznańskiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Marcinkowskiego oraz trzech amerykańskich uniwersytetów (m.in. Harwardu w Bostonie).W USA przebywa i pracuje od 19 lat...
Tomik ozdobiony ilustracjami Stanisława Mrowińskiego. Dobór rysunkowych przerywników: Irena Rychły Mrowińska.
Opracowanie graficzne, skład Małgorzata Cioć.
Okładka: zdjęcia Danieli Hatala-Podlewskiej i Joanny Wieloch - Kim.
Konsultanci: Tom i Laurie Dennis - Port Huron, MI, USA, Magdalena Kotwica - Poznań, Stanisław Nowodworski - Londyn
Wydawca, druk: Wydawnictwo Drukarnia bestprinnt s.c., Lublin.
(oprac.Danuta Bartosz)
"Ryszarda Podlewskiego wielu telewidzów pamięta z felietonu "Gwóźdź w bucie", ale niewielu wie, że debiutował on 55 lat temu aforyzmami w
"Głosie Wielkopolskim".
W gmachu głównym Biblioteki Raczyńskich" odbędzie się jego benefis, zatytułowany "Aforyzmy, muzyka,grafika". Będzie to zarazem promocja dwujęzycznego , polsko-angielskiego tomiku aforyzmów "Notatki Myśli-wego"-The Notes of Thoughts Hunter". Tłumaczyła go córka Ryszarda Podlewskiego Joanna , która od lat mieszka w USA.
Z właściwym sobie humorem Podlewski mówi, że rzecz ta (780 aforyzmów) powstawała bardzo wiele lat plus dwa, ponieważ właśnie dwa lata temu zdecydował, że co celniejsze jego aforyzmy muszą być przetłumaczone na angielski."
"POLSKA-Głos Wielkopolski" MAZ .(Marek Zaradniak).
==========================