Galas Krzysztof

Galas Krzysztof

Krzysztof Galas, CZAS NIEPEWNOŚCI, Projekt okładki: Agnieszka Ograszko, Wydawca: Związek Literatów Polskich Oddział w Poznaniu, Seria Wydawnicza LIBRA nr 48, Redakcja: Paweł Kuszczyński, ISBN 978-83-61412-89-2, Poznań 2012.

Krzysztof Galas, NIEUSTĘPLIWA PAMIĘĆ, Projekt okładki: Marcin Atler, Wydawca: Związek Literatów Polskich Oddział w Poznaniu, Seria Wydawnicza LIBRA nr 33, Redakcja: Helena Gordziej, ISBN 878-83-61412-28-8, Druk: Drukarnia Oświatowa, Poznań 2011.

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

Krzysztof Galas ,,NA POWIECE ZIEMI”

ISBN: 83-60122-05-10 Poznań 2007

Projekt okładki; Marcin Atler

Wydawca : Stowarzyszenie Pomocy Niewidomym i Słabowidzący ,,BYĆ POTRZEBNYM” w Owińskach

Redakcja: Helena Gordziej

Drukarnia Oświatowa w Poznaniu ul. Grunwaldzka 149

Większość wierszy Krzysztofa Galasa nosi znamię  prawdziwej „ars poetica”.
Odznaczają się one lapidarną formą, oszczędnym doborem słów, jest w nich dużo powietrza, lekkości. Autor w sposób świadomy i rozważny buduje przestrzeń poetycką swoich utworów, umiejętnie kondensując środki wyrazu do rzeczy najistotniejszych. To wprost niebywałe, że będąc niewidomym potrafi tak wspaniale malować słowem obrazy, używając skontrastowanych, nasyconych barw i umiejętnie operować grą światłocieni. Dzięki swej  wrażliwości i intuicji poetyckiej transponuje doznania słuchowo dotykowe na sugestywny, plastyczny przekaz, odbierany przez nas zmysłem wzroku. Często, umiejętnie wplata w treść wiersza element ze świata przyrody, co sprawia, że skraca się dystans pomiędzy twórcą i odbiorcą dzieła, a co znamienne, opisywany przez niego mikro i makrokosmos są wiernym odzwierciedleniem rzeczywistości, rzecz jasna ujętej w artystyczny wyraz. Równocześnie poeta nie udaje, że akceptuje swoje skazanie na ocean ciemności. Uważa natomiast, że nie jest w tym odosobniony. Bo, jak pisze „każdy kulawo niesie swoją cząstkę mroku”. A mrok to przecież także rodzaj wewnętrznego zagubienia, poczucie niepewności i istnienia trudnych do pokonania barier, to świadomość własnych błędów i słabości, kroczenie wbrew wytyczonym szlakom. Ale Galas, poeta pełen twórczej pasji okazuje się być człowiekiem silnym i zdeterminowanym, odpornym na przeciwności. Dlatego „bez przewodnika brnie w stronę bramy nadziei”. Co więcej, całe to swoje „niewidzenie” próbuje rozświetlić swoistym blaskiem wewnętrznym. Potrafi w swoich utworach wyczarować klimat: raz jest to aura niemal rodem z baśni Andersena, to znów sugestywny w odbiorze opis leniwego popołudnia w małym mieście, lub przyprawiające o gęsią skórkę odczucie październikowego chłodu.
Najlepsze jego wiersze z prezentowanego zbioru to niewątpliwie „Rozejście”, „”XXX( na opustoszałych ulicach), „Martwe nadzieje”, „Latarnie zgarbionych myśli”, ”W dalekim mieście”, „Koncert”, „Wrześniowa muzyka”. Niektóre z jego metafor są niezwykle piękne : ”pszczoły chowają w pasiekach okruchy słońca”, „smutny listonosz roznosi kilogramy kopertowych nieszczęść, uginają się pod ciężarem wiadomości wysłużone schody”, czy „zapomniana prawda w szarej zetlałej sukience” albo „zerwany most pozwala łatwiej przywyknąć do chaosu na niechcianym brzegu”. Reasumując – wiersze K. Galasa czyta się z prawdziwą przyjemnością, potrafią zachwycić i do głębi poruszyć. Są ważne.                                                                             Maria Magdalena Pocgaj

Krzysztof Galas ,,KAMIENIOŁOMY DNI”
ISBN: 978-83-61412-32-8
Projekt okładki: Andrzej Przewoźny
Wydawca: Związek Literatów Polskich Oddział w Poznaniu
ul. Noskowskiego 24, 61-705 Poznań
Seria wydawnicza LIBRA 9
Redakcja : Maria Magdalena Pocgaj
Drukarnia Oświatowa w poznaniu ul. Grunwaldzka 149

KRZYSZTOF GALAS zdaje się być poszukiwaczem nieistniejącego klucza, którym mógłby skutecznie otwierać sumienia wszystkich ludzi. Próbuje oczyszczać pogorzeliska powstałe po destrukcyjnej działalności osób, czasami też te zaistniałe na skutek zdarzeń dokonanych przez zmiany w naszych komórkach, tkankach i organach. Podpowiada, a może nawet uczy, że należy i warto wsłuchać się w ciszę drugiego człowieka, kiedy ten samotnie mocuje się z męką duszy i ciała. Wiersze autora dotykają tematów dziejących się zarówno na piedestale dni, jak i w ich najciemniejszych zaułkach. Buduje ciekawe relacje pomiędzy prozą jasnych i ciemnych godzin, stwarzając minuty inspirującej poezji. Próbuje synchronizować zjawiska, procesy i czynności. Czyni to w swoim poetyckim laboratorium, wykorzystując słowa wywiedzione z własnych, często bolesnych doświadczeń. Jednak nie zapomina o dobrych przeżyciach, które umacniają go na dzisiaj, na jutro i na kolejne lata. Takie wszechstronne patrzenie czyni Krzysztofa Galasa wewnętrznie bogatym, a on wierzy i słusznie przypuszcza: „Jeszcze się przydam ludziom/ niech tylko zakwitną/ malwy moich wierszy”. Warto umieć postrzec takie malwy.
Zbigniew Gordziej

Krzysztof Galas ,,WIZERUNKI GODZIN”
ISBN : 83-60122-05-9 Poznań 2006
Projekt okładki: Marcin Atler
Wydawca :
Stowarzyszenie Pomocy Niewidomym i Słabowiddzącym ,,BYĆ POTRZEBNYM” w Owińskach
Redakcja : Helena Gordziej
Drukarnia Oświatowa w Poznaniu ul. Grunwaldzka 149
W czasach frustracji, pesymizmu i negowania wszelkich wartości, poezja powinna być skutecznym antidotum. Ale jakże trudno taką poezję znaleźć. Mnie się udało, ponieważ zetknęłam się z wierszami Krzysztofa Galasa. Poeta podaje skuteczne remedium na wszystkie niepokoje i lęki naszej codzienności. Jest nim ,,droga na niebieskie wzgórza” pozwalająca ,,zdążyć na ten pociąg/ poznać koniec ksiązki/ delektować się każdą jej stroną…/ … i tworzyć, smakować piękno, każdego nawet szarego dnia. Wrażliwość artystyczna, kontakt z naturą, umiejętność cieszenia się każdą chwilą, pozwalają poecie wykreować świat, lepszy ciekawszy, w którym warto żyć. Nie jest to jednak świat wolny od problemów. Jest w nim miejsce na smutek, cierpienie, samotność, ale na szczęście jest także miłość, bliskość drugiego człowieka, wiara w dobro i radość spełnienia. Wrażliwość twórcy pozwala mu zauważyć i uwypuklić piękno kształtu i barwę rzeczy, z pozoru banalnych, przeoczonych przez innych, a przecież wartych zauważenia i niespiesznej refleksji. Poeta nie chce naprawiać świata, chociaż nie godzi się na istniejące zło. Do życia podchodzi z powagą, ale i z autentycznym optymizmem,, Mam plan/ zbuduję dom/ co przetrwa każdą zimę/ w nim zagłada nie zajrzy w oczy…” Wiersze Krzysztofa Galasa urzekają elegancką prostotą, troską o wagę słowa, ale także różnorodnością i zasadnością zastosowanych środków artystycznych, pozwalających wykreować plastyczne, sugestywne obrazy otaczającej rzeczywistości.
Krystyna Moczulska-Atler

Krzysztof Galas ,,POSZENIE CHWIL:
I
SBN: 83-60122-04-0 Poznań 2005
Projekt okładki: Marek Jakubowski
Wydawca: Stowarzyszenie Pomocy Niewidomym i Słabowidzącym  ,,BYĆ POTRZEBNYM” w Owińskach
Redakcja: Helena Gordziej
Drukarnia Oświatowa w Poznaniu ul.Grunwaldzka 149

Krzysztof Galas ,,RÓŻA PRZEZNACZEŃ”
ISBN: 83-88143-33-6 Poznań 2004
Projekt okładki; Marcin Atler
Wydawca: Krzysztof Galas
Redakcja-Helena Gordziej
Drukarnia Oświatowa w Poznaniu
ul. Grunwaldzka 149

autor: Krzysztof Galas

tytuł: Na mieliźnie prawdy

e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ; Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

ISBN 978-83-61412-76-2

ZWIĄZEK LITERATÓW POLSKICH

Oddział w Poznaniu

ul. Noskowskiego 24

61-705 Poznań

tel/fax 61 852 9931

 

Seria Wydawnicza LIBRA

nr 20

Redakcja Helena Gordziej

DRUKARNIA OŚWIATOWA

ul.Grunwaldzka 149,60-313 Poznań

tel.m 61 867 96 82

db