Wierzbicki Łukasz

Wierzbicki Łukasz

- to dalszy ciąg bohaterów bajki : Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana.

“Życie będzie wspaniałe i ciekawe,
jeśli nauczymy się podejmować wyzwania, które przed nami stawia…”

Gdy usłyszałem o wyprawie Jana z Grabowej Doliny i Benedykta Polaka do dalekiego kraju Mongołów, pokręciłem głową z niedowierzaniem. W XIII wieku, gdy każdy drżał z przerażenia na sam dźwięk słowa „Tatarzy” (tak wówczas nazywano Mongołów, a słowo to oznaczało „ludzi z piekła rodem”), znalazło się dwóch śmiałków, którzy wyprawili się poza krańce znanego świata na spotkanie z obcą cywilizacją. Jakże musieli być odważni! Nieustraszeni! Kim byli? Poszukiwaczami przygód? Wojownikami? Zdobywcami? Nie! Jan i Benedykt byli skromnymi franciszkanami.
Dowiedziałem się, że Robert Szyjanowski ze Szczecina od lat bada historię niezwyczajnych podróżników, a nawet odbył wyprawę ich śladem. Odwiedziłem go, a on podzielił się wrażeniami ze swojej podróży i podarował kopie średniowiecznych relacji.
Nie mogłem oderwać się od lektury. Czytając w pociągu ze Szczecina do Poznania słowa spisane przed 750 laty, raz jeszcze przeżywałem pasjonujące przygody dwóch franciszkanów, którzy porzucili spokojne życie w zakonie, ruszyli w pełną niebezpieczeństw podróż i… jakże wielka spotkała ich nagroda! Przeżyli wspaniałą przygodę, poznali wielu przyjaciół, zobaczyli kawał świata i dokonali czegoś wyjątkowego – nawiązali kontakt z ludźmi innej rasy, mówiącymi innym językiem, wyznającymi inną religię. Zrozumiałem, że muszę napisać o nich książkę. 
Ta książka to Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana.

Przedruk: http://www.lukaszwierzbicki.pl/konmi-do-mongolii

 

tytuł: Dziadek i niedźwiadek

autor: Łukasz Wierzbicki

Wydawnictwo:
Pointa , Maj 2009
ISBN:
978-83-924991-1-4
Liczba stron:
162
Wymiary:
170 x 245 mm
Notka wydawcy:
Przekazujemy naszym dzieciom i ich rodzicom książkę opowiadającą prawdziwą historię niedźwiedzia Wojtka - czworonożnego przyjaciela żołnierzy z Armii Andersa, który przebył z nimi cały szlak bojowy przez Iran, Irak, Palestynę, Egipt do Włoch. Brał udział w bitwie o Monte Cassino, pomagał nosić ciężkie skrzynie z amunicją, dzięki czemu został uwieczniony w oficjalnym emblemacie 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii 2. Korpusu Polskiego. Wspaniała, ciepła opowieść o niedźwiedziu-żołnierzu, niezapomniana lekcja historii, która brzmi jak bajka...

DZIADEK I NIEDŹWIADEK

Książka autora Afryki Kazika, pod honorowym patronatem pani generałowej Ireny Anders, niezwykle ciekawie i zabawnie opowiada prawdziwą historię niedźwiedzia Wojtka - czworonożnego przyjaciela żołnierzy z Armii Andersa, który przebył z nimi cały szlak bojowy przez Iran, Irak, Palestynę, Egipt do Włoch. Brał udział w bitwie pod Monte Cassino, pomagał nosić ciężkie skrzynie z amunicją, dzięki czemu został uwieczniony w oficjalnym emblemacie 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii 2. Korpusu Polskiego.
"Wspaniała, ciepła opowieść o niedźwiedziu-żołnierzu, niezapomniana lekcja historii, która brzmi jak bajka…
Gorąco polecam do rodzinnego i szkolnego wspólnego czytania".  Wiek 6-12 lat
Elżbieta Olszewska, Dyrektor programowy Fundacji ABCXXI CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM. 
http://www.pointa.com.pl/?p=10

Wydawnictwo: Bis 
data wydania: sierpień 2009
liczba stron: 166
format: 17,5x24,5 cm

EAN: 9788375511338

Opowiadania dla dzieci napisane na podstawie reportaży Kazimierza Nowaka, który w latach trzydziestych XX wieku przemierzył Afrykę na rowerze. Barwne spotkania z mieszkańcami Afryki, mrożące krew w żyłach, a niekiedy zabawne przygody, które zdarzyły się naprawdę, pozwolą poznać młodemu czytelnikowi tego niezwykłego podróżnika.

 

 

Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana.

autor: Łukasz Wierzbicki

Książka dla dzieci
z ilustracjami Wojtka Nawrota
oraz posłowiem Roberta Szyjanowskiego
ukazała się nakładem wydawnictwa Pointa w maju 2011 roku!


WYPRAWA NIESŁYCHANA BENEDYKTA I JANA

Książka Łukasza Wierzbickiego – „WYPRAWA NIESŁYCHANA BENEDYKTA I JANA” jest przeznaczona dla dzieci w wieku 8+.
Stanowi drugą część zapoczątkowanej książką tego samego autora - "DZIADEK I NIEDŹWIADEK"serii wydawniczej HISTORIA PRAWDZIWA DLA DZIECI.
Autor już po raz trzeci po "AFRYCE KAZIKA" i "DZIADKU I NIEDŻWIADKU" w piękny, zabawny sposób przedstawia dzieciom postaci i fakty historyczne, opisuje niewiarygodne scenariusze podyktowane przez życie.
Tym razem przenosi nas w średniowiecze, kiedy to w roku 1245 dwaj franciszkanie -
Jan z Grabowej Doliny i Benedykt Polak, udali się konno w podróż na koniec świata i jeszcze dalej. Mieli odczytać list papieski władcy tajemniczego Imperium Mongolskiego.
Co spotkało ich po drodze?
Czy ich misja się powiodła?
Jak zakończyła się ta niezwykła i niebezpieczna przygoda?
Książka „WYPRAWA NIESŁYCHANA BENEDYKTA I JANA” napisana jest bardzo barwnym, żywym językiem, bogato i zabawnie ilustrowana przez Wojciecha Nawrota. Stanowi mieszankę zabawnych opowieści i pouczających faktów. Na dodatek udowadnia po raz kolejny, że życie potrafi być znacznie ciekawsze niż wymyślone historie…
http://www.pointa.com.pl/?p=10

 

db