Łuczak Alojzy Andrzej

Łuczak Alojzy Andrzej

 

ZMARŁ ALOJZY ANDRZEJ ŁUCZAK

Ze smutkiem zawiadamiamy, że w piątek nad ranem, 29 kwietnia 2011 r. zmarł Alojzy Andrzej Łuczak - członek Poznańskiego Oddziału Związku Literatów Polskich, autor znanej książki pt. "Głodny", twórca Młodzieżowego Ruchu Miłośników Muzyki Pro Sinfonika, dyrektor Filharmonii Poznańskiej w latach 1967-1973. Urodził się w Poznaniu w 1930 r. Przez ponad czterdzieści sezonów był inicjatorem wielu znaczących wydarzeń kulturalnych w rodzinnym mieście.
Rodzinie składamy serdeczne wyrazy współczucia
Zarząd Oddziału ZLP w Poznaniu

Alojzy Andrzej Łuczak urodzony 12 czerwca 1930 w Poznaniu; pisarz, eseista, dziennikarz, animator kultury, twórca Młodzieżowego Ruchu Miłośników Muzyki “Pro Sinfonika" (od 1968) - do ostatniego dnia życia jego spiritus movens.

Wykształcenie: 
Wydział Finansów (1954), uzyskał dyplom licencjata na podstawie pracy dyplomowej pt. “Metoda saldowa ewidencji"; dyplom magistra na Wydziale Handlu Akademii Ekonomicznej (d. WSE) w Poznaniu (1956); 
praca magisterska: “Dochody i wydatki ludności na przykładzie mieszkańców Śremu woj. poznańskiego".

Działacz ZSP (1950-62): pełnił funkcję Kier. Wydziału Nauki i przewodniczącego Rady Uczelnianej WSE, kier. Wydziału Finansowego Rady Okręgowej, wiceprzewodniczącego i przewodniczącego Rady Okręgowej w Poznaniu, był członkiem władz naczelnych ZSP; 
W latach 1962-67 był dyrektorem Estrady Poznańskiej, a w latach 1967-73 dyrektorem Filharmonii Poznańskiej.
dyrektorem Zakładów Graficznych w Poznaniu (1973-81), równocześnie kier. Studium Kultury Współczesnej Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (1975-80); 

Redaktor naczelny wydawnictwa “Pro Sinfonika" (1969-2000), redaktor miesięcznika “Nurt" (1965-83). 
Współtwórca i prezes Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego. 

Organizator międzynarodowych konferencji i seminariów, m. in. europejskiego seminarium “Młodzież a rozbrojenie" (1959), światowego seminarium ISME - Pro Sinfonika “Muzyka środkiem uspołecznienia młodych" (1978), które odbyły się w Poznaniu. 
Organizator konferencji metodycznych Pro Sinfoniki w Tunisie (Tunezja), Perth (Australia), Montreux (Szwajcaria), London (Stan Ontario, Kanada). Członek wielu towarzystw krajowych i zagranicznych.

W 1968 r. założył młodzieżowy ruch miłośników muzyki Pro Sinfonika w Poznaniu - którego do końca życia pozostał prezesem prezesów. Jest to unikatowe przedsięwzięcie na skalę światową.. Pro Sinfonika zrzesza obecnie ok. 4 tysiące dzieci i młodzieży, a przez jej struktury przeszło ponad 300 tysięcy wychowanków.
To dzięki Pro Sinfonice i jej klubowemu systemowi tak wiele młodych ludzi mogło nie tylko bliżej poznać klasykę muzyczną, ale znacznie poszerzyć swoje horyzonty kulturowe. 

Na przełomie lat 70. i 80. XX wieku Alojzy Andrzej Łuczak był współtwórcą Festiwali Jednego Kompozytora odbywających się w Poznaniu przy udziale ówczesnej Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i TV.

W dorobku ma ponad 300 publikacji ogłoszonych w prasie krajowej i zagranicznej oraz ponad 40 książek. Jako pisarz znany był głównie ze swych wspomnieniowych powieści takich jak: 
“Głodny" (5 wydań - pierwsze -1974), 
“Jeszcze będziesz mi orłem" (3 wydania - pierwsze - 1976), 
“Muzyką pod wiatr" (1988), 
“Unieść się z muzyką" (1982,1996), 
“Muzyczne itinerarium" (1976), 
“Nie znajdziesz mnie, szukając tylko w niebie” i inne. 

Jego ostatni szlagier literacki: “Confiteor Deo Ominipotenti"
łac. (Spowiadam się Bogu wszechmogącemu )


Wśród licznych wyróżnień na uwagę zasługują: 
Order Uśmiechu (1976), 
Prestiżowa Nagroda Związku Kompozytorów Polskich (1974)
laureat Nagrody Literackiej im. W. Reymonta (1989),
Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2000),
trzykrotny Wielkopolanin Roku (1972, 1997, 1998),
laureat Złotego Hipolita jako Wybitna Osobistość Pracy Organicznej (2005),

laureat Nagrody Literackiej im. Władysława Reymonta (1988). 

Medale: 
Medal Komisji Edukacji Narodowej,(1971), 
Międzynarodowego Związku Studentów (1955). 
medal Ad Perpetuam Rei Memoriam (1993),
odznaczony Orderem Sztandaru Pracy I kl. (1980) 
oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2000).
Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2008),

a przede wszystkim twórca Młodzieżowego Ruchu Miłośników Muzyki Pro Sinfonika, " uchwałą Rady Miasta Poznania z dnia 9 czerwca 2009 roku uhonorowany był "za zaangażowanie w jego tworzenie i prowadzenie tytułem Zasłużony dla Miasta Poznania. 
To piękne zwieńczenie wielu lat pracy na rzecz edukacji kulturalnej kolejnych pokoleń Wielkopolan.

Interesował się przyrodą, lecz pasją jego życia była muzyka; szczególnie lubił twórczość Mahlera, Chopina i Szymanowskiego, z dzieł literackich prozę Teodora Parnickiego; wolny czas spędzał na łonie natury.

Z pejzażu Wielkopolski odszedł WIELKI CZŁOWIEK - nasz Kolega, który na zawsze pozostanie

w naszej pamięci..


Oprac.: Danuta Bartosz