Listy do przyjaciela ( 2 )

 

LISTY DO PRZYJACIELA (2)

Mój miły.
Za oknami już wiosna, ciepło, nocą słowiki przywołują  sny.
Nie pisałam do Ciebie od lutego... Nie dlatego, że zapomniałam, ale jakoś brakowało wciąż czasu. A przecież nie powinno... Czy jest coś ważniejszego niż więzi między ludźmi? Chyba nie.
Nadrabiam więc zaległości . Najważniejsze były Walentynki, o których Ty oczywiście nie pamiętałeś.
Wspólnie z Pawłem Kuszczyńskim i Markiem Słomiakiem urządziliśmy w „Motylarni” spotkanie zatytułowane „Trochę miejsca dla miłości”. Przeistoczyło się ono w biesiadę poetycką, gdyż oprócz publiczności , przybyli poznańscy poeci – Danuta Bartosz, Maria Magdalena Pocgaj, Agnieszka Mąkinia,  Piotr Galas, Stasiu Adamczewski i oni również chętnie czytali swoje  wiersze, a także Rozalia Nowak, poznańska malarka, która ilustrowała mój najnowszy tomik pt. „Kwaśne winogrona”. Idylliczny nastrój podkreślali piosenkami Ala i Piotr Galasowie. Żałuj, że nie przyszedłeś.
Po Walentynkach warszawski Ośrodek Kultury Ochoty zaprosił mnie na mój wieczór autorski, prowadzony przez Janinę Pytkę i Stefana Jurkowskiego. Przyszło ponad pięćdziesiąt osób! Pozwala to wierzyć, że ludzie nadal szukają kontaktu z kulturą, znajdują czas, by przyjść i posłuchać wierszy.
Po powrocie poszłam na benefis Lecha Konopińskiegow Pałacu Działyńskich. Poecie towarzyszyli  Eleni i trzy wielkopolskie kapele, dla których Konopiński przez wiele lat pisał teksty piosenek. Ludzi przyszło tylu, że nie starczyło dla wszystkich miejsc, niektórzy musieli stać przy otwartych drzwiach sali. Wieczór, przy winie i przekąskach, przeciągnął się do późnych godzin, jubilat podpisywał setki książek. Wyszedł zmęczony, ale szczęśliwy.
Na początku marca wybrałam się do Muzeum Archidiecezjalnego na „Droge Krzyżową”. Było to spotkanie z cyklu „Zapisane dźwiękiem”, organizowane przez Radio Emaus wspólnie z Muzeum. Tekst Drogi Krzyżowej, którego autorem był Andrzeja Sikorski, czytał Aleksander Machalica. Podniosły nastrój potęgowały rzeźby i palące się świece.
A w naszej „Dąbrówce” dwie koleżanki prezentowały nowe książki: Ela Gałęzewska – Krasińska tomik poetycki pt. „Tylko dotykam czule opakowań”, a Basia Tylman tomik prozy „Na przekór...”. Recenzentami książek byli Jola Szwarc i Paweł Kuszczyński. Przybyła nestorka poznańskich poetek Helena Gordziej oraz Anna Woniak, Prezes Zarządu Fundacji Wspierania Kultury im. Łucji Danielewskiej. Przy pysznym domowym placku i ciekawych utworach czas szybko upływał.
To jednak nie koniec poetyckich spotkań, w jakich uczestniczyłam. Dom Literatury Biblioteki Raczyńskich zorganizował wieczór z Bogusławą Latawiec, członkinią SPP, która promowała swoją  nową książkę „Gdyby czas był ziemią”. Poetce towarzyszył Edward Balcerzan.    Publiczność,  między innymi Basia Tylman, Jurek Grupiński i Włodek Braniecki,  bardzo żywo reagowała na utwory, czytane przez poetkę. Długo potem dyskutowano jeszcze przy ciastkach i winie. Gości podejmowały Regina Kurewicz i Alicja Przybyszewska.
W kwietniu Maksymilian Bart – Kozłowski święcił swój jubileusz w sali Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Spotkanie to prowadziła Teresa Januchta. Wiersze beneficjanta czytali Danuta Bartosz, Miosławaa Prywer, Maria M. Pocgaj, Piotr Kuszczyński i Zygmunt Dekiert. Uczennice Szkoły Muzycznej grały na flecie i saksofonie. Oprawę plastyczną stanowiła wystawa fotogramów Marii M. Pocgaj.
Przede mną zapewne wiele nowych spotkań, o których Tobie napiszę.. Może wybierzesz się kiedyś ze mną?

Pozdrawiam Cię serdecznie i wiosennie

Kalina Izabela Zioła

„Protokół Kulturalny” Nr 42, Poznań 2012