Zamlewski Waldemar Andrzej

Zamlewski Waldemar Andrzej

 

Zamlewski Waldemar AndrzejZamlewski Waldemar Andrzej


DLACZEGO
ODCHODZĄ
NIE PYTAJĄC
"CZY MOGĄ?"
ZOSTAWIAJĄC PO DRODZE
NAJDROŻSZYCH
BĘDĄC WŚRÓD ŻYWYCH

Drogi Przyjacielu Waldku Wiceprezesie Zarządu Oddziału Wielkopolskiego Związku Literatów Polskich, sympatyku Fundacji Literackiej w Poznaniu, znakomity tłumaczu, autorze Serii Translatorskiej, odszedłeś nagle od nas w pełni sił twórczych. Człowieku o wielkim sercu, społeczniku.

Urodził się 27.03.1948 r. w Lesznie. Zmarł 3.04. 2006. W latach 1966-1973 studiował na uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu -Wydział Filologiczny (polonistyka i germanistyka). Stypendia i pobyty w uniwersytetach w Niemczech, Czechosłowacji i Skandynawii.

Od 1973 roku był nauczycielem akademickim Uniwersytetu Poznańskiego, germanista. Tłumaczył literaturę naukową i beletrystyczną z języków niemieckiego i angielskiego oraz z polskiego na niemiecki.

Autor licznych artykułów naukowych m in. w "Studia Historia Slovo-Germanica", w "Biuletynie Polonistycznym" i "Slovenska Rec" oraz artykułów z dziedziny kultury w prasie i czasopismach krajowych i zagranicznych.

Był odznaczony Złotą Odznaką Towarzystwa Wiedzy Powszechnej. Od roku 2005 do końca marca 2006 był wiceprezesem Zarządu Wielkopolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich.