ZLP Archiwum
Zebranie ogólne
W dniu 19 kwietnia 2007 roku o godz. 16.00 w siedzibie Związku Literatów Polskich Oddział w Poznaniu odbędzie się zebranie ogólne członków Oddziału. Głównym tematem będzie informacja z bieżącej działalności Zarządu Oddziału. (Zbigniew Gordziej)
Wieczór z Jerzym Utkinem
Najbliższe spotkanie autorskie obchodzącego 25-lecie pracy twórczej Jerzego Utkina - poety, prozaika, dziennikarza „Tygodnika Nowego” - rozpocznie się 19 kwietnia 2007 r. o godz. 17.30 w Pilskim Domu Kultury . Spotkanie odbędzie się w ramach Salonu Poetyckiego prowadzonego przez Tadeusza Wyrwę-Krzyżańskiego. Zapraszamy.
A włosy im czesał biblijny wiatr...
W przeddzień Dnia Kobiet czytelniczki i bywalczynie bibliotecznych imprez zostały zaproszone do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu na pełen ciepła wieczór, wypełniony poezją i muzyką. Była to piękna opowieść Marii Magdaleny Pocgaj o bohaterkach jej najnowszej książki poetyckiej „A włosy im czesał biblijny wiatr”. Poezja i komentarz autorski przeplatane były muzyką, płynącą z fletni Pana, na której grał absolwent Akademii Muzycznej w Kiszyniowie, Dymitr Harea.
Wiersz to rodzaj rozmowy

Jadwiga Badowska-Muszyńska
TRISTAN I IZOLDA
Kantata na zaślubiny
Natalii B. z Tomaszem W.
Twoje Tristanie wrzosowe nazwanie
jest imieniem rośliny
czyżby przodka Tristanie?
Izoldo – ty słowiańska błękitnooka
a wrzosy patrzą fioletem
ty płowozłota
od słowa
z profilem rycerza na koniu
w ramionach fioletu
staniesz się łąką
Rycerzu celtycki Tristanie
swój znak mistyczny
przypinasz Izoldzie
i usłyszałam w Kościele Marii
pieśń średniowieczną
o Tristanie i Izoldzie
napisaną dla Was
przez słynnego
Richarda Wagnera
Poznań, 22.04.2006
ODESZŁA LEGENDA ZNAD WILII
Urodziła się w 1913 roku w Wilnie z ojca Kazimierza Szafkowskiego (adwokata) i Anny z domu Ignatiew. Ukończyła Szkołę Teatralną Związku Artystów Scen Polskich i Studium Teatralne Rady Wileńskiej Zrzeszeń Artystycznych. Była aktorką i reżyserem w teatrach dla dzieci i radia. Razem z mężem, Janem Władysławem Badowskim, stworzyli w Wilnie teatr kukiełek „Bajka”. Podczas okupacji należała do grona artystów działających w konspiracji (mąż przypłacił tę działalność sowieckim więzieniem i tułaczką). Po wojnie wraz z rodziną wyjechała z Wilna. Pracowała w „Baju Pomorskim”, w radiu i teatrze „Miniatura” w Gdańsku, w teatrach Gniezna i Poznania, również w teatrze szkolnym Liceum Sztuk Plastycznych. Pierwsze wiersze opublikowała w 1956 r. w „Głosie Wielkopolskim” (choć debiutowała w piśmie „Morze” w 1949 r.). Należała do Literackiej Grupy Niezależnych „Swantewit”. Pierwsza książka J. Badowskiej „Uliczkami po Poznaniu” ukazała się w 1987r. w Wydawnictwie Poznańskim. Po niej nastąpiły dalsze: „O Ntombi i morzu” (W-wa 1987), „Zaszumiała mi Wilia” (Poznań 1991), „Namaluję twarz” (P-ń 1993), „Krople słońca” (P-ń 1993), „Dęby Rogalińskie” (Murowana Goślina 1994), „Ondyna nad Niemnem” (P-ń 1995), „Dla ciebie Dafne” (przekład z języka francuskiego – 1996), „Dziwny ogród” (Kraków 1998), „Zamknięci w słowach” ( P-ń 2001), „Miedzioryty” (Białystok 2003), „Co mi opowiedziała stara lipa w parku lipnickim” (Poznań, 2004).
W posłowiu „Miedziorytów” napisałam: Poetka często identyfikuje się z żywymi i martwymi elementami otoczenia (roślinami, zwierzętami, domami, różnymi przedmiotami), a nawet więcej – ona je ożywia, personifikuje, użycza im własnych myśli i uczuć, nadaje osobowość, niekiedy niemal boską… Teraz one, drzewa, domy, przedmioty, na które patrzyła, których dotykała będą Ją opowiadać. Zostaną listy, wiersze i książki, w których zawarła całą siebie i nasza o Niej – zawodna niestety – pamięć. (Teresa Januchta)
Poeci odchodzą…

Domowe wizyty u literatów
Strona 14 z 14
- pierwsza
- poprzednia
- 11
- 12
- 13
- 14
- następna
- ostatnia