Związek Literatów Polskich Oddział w Poznaniu

PKP - Poetycki Komentarz Polityczny

,,Moja bezbronna ojczyzna przyjmie cię najeźdźco
i da ci sążeń ziemi pod wierzbą – i spokój
by ci co po nas przyjdą uczyli się znowu
najtrudniejszego kunsztu – odpuszczania win''
 
Zbigniew Herbert (1924 - 1998)
 
JERZY UTKIN
 
bez odpuszczania win
 
większość z nich już nie żyje choć o tym nie wiedzą
bez pochówku swych szczątków choćby gdzieś pod miedzą

Read more

 

ESPERANTO – „ARKONES” – POZNAŃ 2015

Zygmunt Dekiert

ESPERANTO – POEZJĄ ZAKLĘTE

W dniach 25 – 27 września 2015, gród Przemysła stał się areną Międzynarodowego Zjazdu Esperantystów.

Artystycznych Konfrontacjach –  ”ARKONES” uczestniczyło ok. 200 osób, miłośników języka esperanto z Europy i dalszych zakątków świata. To doniosłe wydarzenie w ruchu esperantystów stanowi kontynuację imprez odbywających się cyklicznie, pod auspicjami Światowej Organizacji Młodzieży Esperanckiej i Światowego Związku Esperantystów. Tradycyjnie tematyka imprezy nakreślana jest przez uczestników, jak również przez zaproszonych gości. Na przebogaty  program ARKONES – składają się występy artystyczne, bloki naukowe i wachlarz zagadnień dot. ruchu esperanckiego na świecie.

Z inicjatywy Uniwersytetu Adama Mickiewicza / tu ukłony, uznanie i podziękowania dla prof. Ilony Koutny/ i Związku Literatów Polskich Oddz. Poznań – /ukłony i podziękowanie dla poetki Danuty Bartosz /, w sobotnie popołudnie Sala lustrzana Domu Kultury Kolejarza gościła poetów, którzy przybywając na spotkanie mieli okazję osobiście promować wydaną antologię polsko – esperancką pt. „JAK PODANIE RĘKI”, co w przekładzie na język esperanto brzmi - „KIEL DONO DE LA MANO”. Redakcja tego tomu, to czwarta już dwujęzyczna antologia serii wydawniczej LIBRA.

Read more

 

Ares & the Tribe w nowej odsłonie, bo... dość mamy nudy :)

Ares & the Tribe - czołowy  zespół  reggae  w  Polsce,  założony przez  Jah  Ares'a  w  2002 roku  po  jego  powrocie  z USA i założeniu Ariston RootsReggaeStudio. Już w 2004 roku byli w radiowej dziesiątce listy przebojów. Wydali 5 albumów i dwa single, które sprzedały się w ponad 85 tys egzemplarzy. Płyta "Great return" 2007 r. zdobyła miano platynowej płyty, a album "JahJah children" 2009 r. tytuł najlepszej płyty reggae w Polsce i Grecji.

Read more

   

LAPONIA POETYCKA

LAPONIA  POETYCKA

 

Do Domu Kultury „Polan 100” zostałam zaproszona 18 września 2015 roku na wernisaż wystawy. Tym razem fotografii. Dość rzadko można mieć okazję aby wziąć udział w tak pięknej uczcie zarówno wizualnej, jak i duchowej. Fotografie poetki, członkini Poznańskiego Oddziału Związku Literatów Polskich Marii Magdaleny Pocgaj, okraszone były wspaniałymi wspomnieniami, oraz wierszami powstałymi pod wpływem oczarowania tamtym zakątkiem świata. Perfekcyjnie wykonane zdjęcia dalekiej krainy – jakże odmiennej od naszej – potrafiły przybliżyć tamto miejsce i spowodować przyspieszenie bicia serca.

Read more

   

Strona 5 z 280