Związek Literatów Polskich Oddział w Poznaniu
Kalina Izabela Zioła "Szepty ikon"
Ikony znane były już w I wieku naszej ery w Bizancjum. W klasztorach i zakonach Grecji, Rusi, Bułgarii i Słowacji zaczęto doskonalić technikę pisania ikon, wzorując się na tych pierwszych, pochodzących z Bizancjum. Począwszy od XIV wieku na Rusi Kijowskiej zaczęto ikony ozdabiać „sukienkami” ze srebrnej lub złotej blachy. Złoto oznaczało istnienie postaci poza czasem. Farbę z minerałów, temperę, używano do malowideł na ścianach i na deskach. Sztuka pisania ikon otulona była tajemnicą. Odpowiednie barwy i gra świateł sprowadzić miały spokój ducha na patrzącego.Byłam niedawno na wernisażu wystawy Brygidy Mielcarek. Już przy drzwiach wejściowych powitały mnie uważne spojrzenia. Ikony spoglądały na wchodzących spod ciężkich powiek. Matka Boska z Dzięciątkiem, Anioły, smutny Pan Jezus...
Jubileuszowe spotkanie Krystyny Grys
Trochę nietypowo, bo w piątek. I nietypowo, bo nie w centrum Poznania, a w poznańskiej siedzibie ZLP mieszczącej się w bloku na osiedlu Powstańców Warszawy, członkini naszego oddziału, Krystyna Grys z Leszna, obchodziła swój pisarski jubileusz. Autorka „Smaku życia” debiutowała 20 lat temu fraszkami i wierszami w „Wiadomościach Kościańskich”. Od tamtej pory opublikowała 18 książek; w tym: lirykę, satyrę (fraszki, limeryki) i wiersze dla dzieci.
K. Galas - KOCIE TERYTORIUM
Z początkiem wiosny nastąpiła kolejna fala zachorowań na grypę. Trzymaliśmy się z żoną dzielnie, zachowując dobre zdrowie, mimo to odwiedziłem aptekę. Zawsze przyda się w domu parę witamin i aspiryna. Kiedy stałem w kolejce, poczułem że ktoś do mnie podchodzi i usłyszałem młody interesujący głos.
- Bardzo pana przepraszam, moje nazwisko Ewa Cichocka. Jestem córką Karola Cichockiego. Kupuję właśnie ojcu lekarstwa. Tata jest chory, właściwie kryzys już minął, ale przez pięć dni miał ponad trzydzieści dziewięć stopni gorączki.
- No tak, mnóstwo ludzi teraz choruje. Czy mógłbym pani w jakiś sposób pomóc?
Jubileusz 60-lecia debiutu twórczego Ryszarda Podlewskiego
(25 kwietnia 2013 r. g.17-00 - Klub Krąg)
60 lat temu Ryszard Podlewski zadebiutował fraszkami, które ukazały się na łamach "Głosu Wielkopolskiego".
W czasie studiów na Wydziale Filologii Polskiej na Uniwersytecie Poznańskim, debiutowałem fraszkami w "Głosie Wielkopolskim" w Poznaniu. Był rok 1953 - mówi o sobie Ryszard Podlewski, publicysta, felietonista, dziennikarz, satyryk, autor felietonów.
Strona 168 z 280