Związek Literatów Polskich Oddział w Poznaniu
Pisarski zasiew Romana Brandstaettera
(Roman Brandstaetter)
1 Z trudnego zasiewu
Wspomnienie i upamiętnianie w XXV rocznicę śmierci pisarza, dramatopisarza, poety i translatora Ksiąg biblijnych Romana Brandstaettera, narzuca mi pomysł, aby z uzasadnionych motywów trącić struny harfy na której grali inni twórcy z literackiego dziedzictwa. Przychodzi mi na myśl Władysław Reymont, który został nosicielem Literackiej Nagrody Nobla (1924). Po jego śmierci (1925) myślący ludzie zamieścili na jego grobowcu przy katakumbach na cmentarzu powązkowskim znamienny napis:
„Bogiem zbrojny
Ojczyźnie duchem zaprzysiężny
Piśmiennictwa polskiego chwała
Ziemię plemienną niebem mieć nauczył”
Roman Brandstaetter nie otrzymał Literackiej Nagrody Nobla, a napis na grobowcu wybrał sam dla żony i dla siebie: „Przeszliśmy ze śmierci do życia” (1 J 3,14). Z tego napisu tchnie wielka wiara w życie. Wiara w tego, o którym pisze autor natchniony: „Jestem, posyła mnie do was” (Wj 3,14). Jest to ostatni życiowy wykrzyknik pisarza, wykrzyknik wiary i nadziei. Wykrzyknik człowieka, który miał jasną świadomość swego profetycznego posłannictwa. To posłannictwo wiązało się z trudnym zasiewem długiego życia .
NATCHNIENIE- IV Felieton Krzysztofa Galasa
NATCHNIENIE
Między świętami, a Sylwestrem mój sąsiad znów wpadł w sidła literackich rozterek. Cały okres przedświąteczny nie miał sposobności spotkać mnie na osiedlu. W końcu zatęsknił za rozmową do tego stopnia, że odwiedził mnie w moim mieszkaniu.
ROK 2013 ROKIEM HIPOLITA CEGIELSKIEGO
Hipolit Cegielski – przemysłowiec i humanista
W piątek, 1 lutego 2013 roku w Sali Odrodzenia poznańskiego ratusza pokazano po raz pierwszy dokumentalny film "Poezja i maszyny - Hipolit Cegielski 1813 - 1868". Producentami filmu są: Wydawnictwo Miejskie „Posnania” oraz Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego przy wsparciu Wielkopolskiej Spółki Gazownictwa, Banku Gospodarstwa Krajowego, Zakładami H. Cegielski – Poznań S.A., TVP Historia i Muzeum Narodowego w Poznaniu. Dokument został tak nakręcony, że może być pokazany jako trzyodcinkowy mini serial. Film przypomina życie i karierę poznańskiego przedsiębiorcy. Reżyser Jacek Kubiak skupił się na mniej znanych faktach z życia Hipolita Cegielskiego – pokazał np. dom wiejski w Łatkach koło Trzemeszna, w którym zamieszkiwał w młodości, opowiadał o pracy nauczycielskiej i literackiej Hipolita Cegielskiego. Mało kto wiedział, że znany przemysłowiec pisał wiersze, wydawał książki (nawet „Teorię poezji polskiej”), był wydawcą pierwszej wielkopolskiej gazety w języku polskim „Dziennika Poznańskiego”. Był również filozofem i historykiem literatury.
NAGRODA... I CO DALEJ?
Przeglądając półki mojej domowej biblioteki, zauważyłam brak w niej najnowszej książki Zbigniewa Gordzieja „Piórem po żebrach anatomii”, uznanej za najlepszą książkę poetycką roku 2012 podczas XXXV Międzynarodowego Listopada Poetyckiego w Poznaniu. Skoro przez szacowną Kapitułę została najwyżej wyróżniona spośród kilkudziesięciu nadesłanych na konkurs książek, to z pewnością warto, a przynajmniej wypada się z nią zapoznać – pomyślałam. Ba, ale jak ją zdobyć? Nie ma jej w siedzibie oddziału ZLP na regale z książkami wydanymi przez LIBRĘ, choć być tam powinna, nie ma w poznańskich księgarniach, choć jest to pierwsze miejsce, w którym czytelnik powinien szukać interesującej go książki. Nie pozostaje nic innego jak zwrócić się do samego autora z prośbą o nabycie książki (jeśli jeszcze jej nakład się nie wyczerpał). Tak też uczyniłam.
Strona 184 z 280