Związek Literatów Polskich Oddział w Poznaniu
Hipolitowi Cegielskiemu w 200 rocznicę urodzin
22 czerwca 2013 roku, o godz.18:00 w Auli Nowej (ul. Św. Marcina 87 w Poznaniu), odbył się uroczysty koncert słowno muzyczny "Hipolitowi Cegielskiemu w 200 rocznicę urodzin". Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie "Gloria in Musica", Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego oraz Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego. Projekt realizowany przy wsparciu Województwa Wielkopolskiego, w ramach "Roku Hipolita Cegielskiego". W programie koncertu wystąpili:
- Orkiestra Kameralna POSM: - M. Rimski - Korsakow "Szecherezada", J. Brams "Taniec Węgierski nr 1", F.Chopin "Polonez A-dur" oraz "Preludium nr 20", G. Verdi fragmenty "Traviaty". St. Moniuszko "Kwartet smyczkowy nr 1"
Wywiad z Tomaszem Kruczkiem, autorem książki "Miłość jest..."
"Miłość cierpliwa jest i łaskawa. Miłość nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą..." - poniżej zamieszczamy wywiad Katarzyny Pelczarskiej, redaktora Redakcji "Portalu Księgarskiego" przeprowadzony z członkiem poznańskiego Oddziału ZLP -Tomaszem Kruczkiem, autorem książki dla dzieci i młodzieży pt. "Miłość jest...", wydawnictwa Vocatio, laureatem ogólnopolskiego konkursu literackiego ,,Katolicka książka roku 2011” organizowanego przez portal ,,Granice” w kategorii: książki dla dzieci – nagroda czytelników.
Katarzyna Pelczarska: Skąd pomysł na to, by oprzeć konstrukcję książki na hymnie o miłości św. Pawła, tak by każdemu jej przymiotowi przyporządkować jedno opowiadanie? Mi, gdy je czytałam, niejako automatycznie nasunęły się skojarzenia ze słowami encykliki "Redemptor hominis" Jana Pawła II: Człowiek nie może żyć bez miłości. Człowiek pozostaje dla siebie istotą niezrozumiałą, jego życie jest pozbawione sensu, jeśli nie objawi mu się Miłość, jeśli nie spotka się z Miłością, jeśli jej nie dotknie i nie uczyni w jakiś sposób swoją, jeśli nie znajdzie w niej żywego uczestnictwa.
Tomasz Kruczek: Pomysł napisania książki nawiązującej do hymnu do miłości zrodził się w sercu mojego wydawcy Pana Piotra Wacławika z Vocatio. Od jakiegoś czasu szukał autora, który mógłby zmierzyć się z tym tematem. Ja wydałem właśnie swoją pierwszą książkę i w swoim niewysłowionym zarozumialstwie entuzjastycznie wręcz zgodziłem się napisać kolejną. Zabrałem się do pracy i już po miesiącu wiedziałem, że to
MIĘDZY NAMI PISARZAMI
Wczoraj, 17 czerwca, odbyło się kolejne spotkanie swobodnej myśli. Tym razem z moją skromną osobą w tle. Zwykle po takim spotkaniu na stronie oddziału ukazuje się relacja. Zamiast niej chcę się podzielić paroma refleksjami.
I KONKURS NA WIERSZ PATRIOTYCZNY IM. WŁADYSŁAWY MILCZAREK
REGULAMIN KONKURSU
1. W konkursie może wziąć udział każdy kto ukończył 16 lat, niezależnie od kraju zamieszkania, zarówno poeci z dorobkiem artystycznym, jak i ci, którzy piszą “do szuflady”.
Strona 156 z 280