Związek Literatów Polskich Oddział w Poznaniu

Kalina Izabela Zioła w zakopiańskiej „Literatce”.

 

Pojechałam w Tatry, dokładnie do Zakopanego, by odpocząć od miasta, pooddychać świeżym górskim powietrzem i pochodzić nieco po górach. I także po to, by poczytać swoje wiersze, gdyż zaproszona zostałam do Art Pubu „Literatka”, mieszczącego się przy Krupówkach 77, na wieczór autorski. Przygotowano piękne plakaty i zaproszenia.

Read more

 

Urszula Zybura - lekcje języka polskiego

5 maja 2013 r. z inicjatywy Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu, odbyła się lekcja poetycka Urszuli Zybury. Zgodnie z harmonogramem Konferencji przedmiotowych zespołów metodycznych w przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach na miesiąc maj, poetka prowadziła zajęcia w III klasie Gimnazjum w Rajsku. Lekcja trwała 90 minut (9:00 -do 10:30).

Po krótkim wprowadzeniu przez organizatorkę spotkania p. Barbarę Nowak, głos został oddany poetce, która zapoznała obecnych ze swoją drogą poetycką i twórczością. Przedstawiła wybór wierszy wydany w 2012 roku  przez  Krakowskie wydawnictwo "Miniatura",  p.t. "212 wierszy".

Read more

 

Życie malowane słowem

Kalina Izabela Zioła: Życie malowane słowem
Przed kilkoma dniami miałam w ręce wydaną w 2012 roku książkę Urszuli Zybury „2012 wierszy”. Zaczęłam ją przeglądać i „wciągnęła mnie” ta piękna, liryczna poezja. Urszula znana jest w Polsce przede wszystkim jako znakomita aforystka, ale te ciepłe, oszczędne w formie utwory trafiają chyba do każdego. Książka jest zbiorem wierszy z kilku poprzednich tomików poetyckich, między innymi: „Nieuleczalnie żywa”, „Na wieki wieków chwilka” i „Miłość jest bardziej niż najbardziej”. Pokazują one życie człowieka ze wszystkimi przypisanymi mu zdarzeniami, radością, miłością, śmiercią, rozpaczą, z wiarą w Boga i we własne „zmartwychwstanie” po życiowych upadkach. Są jakby pamiętnikiem, pisanym przez kilka długich, trudnych lat.

Read more

   

Ryszard Krynicki, Róża nicości, Róża niczyja.

Wczoraj, 20 maja 2013 , w Sali Wielkiej w Poznaniu odbyło się, prowadzone z wielką swobodą i humorem przez Pawła Próchniaka i Andrzeja Franaszka, spotkanie autorskie Ryszarda Krynickiego. Prowadzenie tego spotkania było trudnym zadaniem, ponieważ pełen pokory poeta, nie jest zbyt wylewny w mówieniu o sobie. Przy swojej wielkości jest nad wyraz skromny, wszelkie ułomności świata chce wziąć na siebie:
„Panie, nie jestem godzien Twojej kary/ lecz jeśli ma być wymierzona /niechaj dosięgnie tylko mnie.”
Miłym akcentem, poza czytanymi przez autora wybranymi wierszami, była recytacja poezji poety przez studencką młodzież.
Spotkanie to zbiegło się z jubileuszem 70-lecia poety. Obecni, w wypełnionej po brzegi Wielkiej Sali, owacjami na stojąco okazali poecie podziw, uznanie i należny mu szacunek za ogrom pracy twórczej. Ryszard Krynicki przez wiele lat mieszkał w Poznaniu, tu spędził większość życia, tu powstały jego wielkie dzieła. Jest poetycką ikoną Poznania, czego wyrazem wczoraj było wręczenie mu przez Wiceprezydenta miasta Poznania, pana Dariusza Jaworskiego Złotej Pieczęci Miasta Poznania.

Read more

   

Strona 160 z 280