Związek Literatów Polskich Oddział w Poznaniu

Zaproszenie na wieczór autorski

Związek Literatów Polskich Oddział w Poznaniu
serdecznie zaprasza na wieczór autorski młodego poety, członka Koła Młodych przy poznańskim oddziale ZLP,
BENIAMINA MARII BUKOWSKIEGO,
stanowiący promocję tomiku „Wiązane/Rozwiązane”.
Prowadzenie: Maria Magdalena Pocgaj
Spotkanie odbędzie się 21 września 2012 r. (piątek) o godz. 17.00 w Sali Złotej Pałacu Działyńskich w Poznaniu (Rynek Główny 78/79).

 

Jurij Zavgorodniy nie żyje

30  sierpnia br. odszedł na zawsze jeden z naszych przyjaciół, ukraiński poeta Jurij Zavgorodniy. Często bywał w Polsce, również na naszym Międzynarodowym Listopadzie Poetyckim w Poznaniu. Wszyscy pamiętamy jego wiersze, uśmiech, dowcip i ukraińskie piosenki, które lubił śpiewać.W ubiegłym roku podczas XXXIV MLP odbywał się wspólny wieczór autorski Jurija Zavgorodnego i Marka Wawrzkiewicza, prowadzony przez Pawła Kuszczyńskiego. Do dziś jeszcze w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich rozbrzmiewa echo jego głosu. Wielka szkoda, że już do nas nigdy nie przyjedzie... Cześć Jego Pamięci!

Umarłym poetom

odchodzą
zostaje po nich
puste krzesło
kilka pokrytych kurzem książek
i migotliwe słowa

czasem spłynie na ziemię
biała kartka
- złamane skrzydło wiersza

dopiero przyszłe pokolenia
przypomną sobie ich imiona
i będą żałować
że nie można już spytać
„co autor miał na myśli?”

Wiersz i oprac.: Kalina Izabela Zioła

Nota biograficzna

Юрій Завгородній urodził się 14 lipca 1940 r. w Okręgu Dniepropietrowskim na Ukrainie. Prozaik, poeta, tłumacz. Z zawodu inżynier budownictwa. Pracował na budowach elektrowni w Ukrainie, Łotwie, Rosji. Brał udział w likwidacji awarii elektrowni atomowej w Czarnobylu (1989-1993).

Read more

 

Strużańskie Wieczory Poezji

 

Photo: Lambe Milevski - Poezja nad rzeką Czarny Drin (Drim)

STRUGA¹ - ŚWIATOWA STOLICA POEZJI

W Strudze, na cześć braci Miladinov – poetów zamordowanych w tureckim więzieniu, corocznie pod koniec sierpnia odbywa się festiwal „Strużańskie Wieczory Poetyckie”. W tym roku uczestniczyło w nim, poza poetami z Macedonii, 54 poetów z 33 państw świata, w tym dwoje poetów z Polski: Danuta Bartosz  i  Aleksander Nawrocki. Festiwal uważany jest za największe tego typu wydarzenie. W świecie literackim ma podobną rangę jak dla filmu Festiwal w Cannes³. Od początku istnienia (1962 r) Festiwal gościł ponad 4000 poetów, tłumaczy i krytyków z 95 państw świata. Podczas Festiwalu przyznawane są następujące nagrody:

1/ Złoty Wieniec (zwany także „Złotą Koroną) –ustanowiony w 1966 r, kiedy to festiwal nabrał charakteru międzynarodowego. Przyznawany jest autorowi najlepszego tomiku poezji. W tym roku zdobywcą Złotej Korony (za książkę „Aleksandria”) był dr Mogane Wally Serote - poeta i dziennikarz z Południowej Afryki. Złoty Wieniec wykonany jest ze szczerego złota o wartości kilkudziesięciu tysięcy euro. Pierwszym laureatem nagrody był Robert Rożdestwienski, drugim Bułat Okudżawa, a w roku 1987 otrzymał ją polski poeta - Tadeusz Różewicz .W gronie nagrodzonych byli także późniejsi nobliści:  Josif Brodski, Eugenio Montale, Pablo Neruda  i Seamus Heaney.

Read more

   

Poetyckie igrzyska

Kiedy lato ma się ku końcowi, poezja zaczyna rozkwitać. Rozpoczyna się czas spotkań literackich, które otwiera „Popołudnie z poezją biesiadną” w Lesznie. W sobotę 25 sierpnia 2012 r. na uczcie słowa w Miejskiej Bibliotece im. St. Grochowiaka w Lesznie, Poznań reprezentowany był przez Oddział Poznański Związku Literatów Polskich (Paweł Kuszczyński, Ryszard Danecki, Zygmunt Dekiert i Barbara Tylman, a także mieszkający w Lesznie – Krystyna Grys i Ryszard Biberstajn), Klub Literacki „Dąbrówka” (Agnieszka Mąkinia, Mariola Kalicka i Wiesława Felińska), oraz Koło Literackie przy Klubie Nauczycieli Miasta Poznania  (Katarzyna Jeziółkowska).

Read more

   

Strona 203 z 280