Związek Literatów Polskich Oddział w Poznaniu

Z. Gordziej o książce J. Fryckowskiego ZANIM ZAPOMNISZ

Zrozumieć, by przebaczyć

  Opublikowanie wyboru wierszy jest obarczone szczególną odpowiedzialnością. Trzeba spośród setek albo tysięcy utworów wyłowić te, które najpełniej ukazują dorobek poety. W tym celu należy poskromić nadmiar emocji i pokierować się rozwagą, by powstała wartościowa konstrukcja tomu. Oczywiście zdarza się i tak, że co innego odpowiada autorowi, a co innego czytelnikowi. Jednak konsekwencje publikacji ponosi poeta – otrzymuje pochwałę albo spotyka go dezaprobata. Ważne, by twórca i odbiorca tekstów nie mieli poczucia straty czasu, zajmując się wolumenem.

Read more

 

KOMUNIKATY

1. Administrator strony internetowej ZLP Oddział Poznań prosi o przesyłanie materiałów (informacje o spotkaniach autorskich, wydanych książkach, wiersze, opowiadania, recenzje, komentarze i inne teksty, zdjęcia, scany itp.) na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .


2. Zarząd Oddziału ZLP w Poznaniu informuje, iż na posiedzeniu w dniu 18 lipca br. dokonano zmiany na stanowisku wiceprezesa: na miejsce Urszuli Zybury został powołany Ryszard Ćwirlej.


3. W związku ze zmianą konta bankowego Oddziału ZLP w Poznaniu przypominamy aktualny numer: 92 1240 1747 1111 0010 3985 1461.
Teresa Januchta

 

MIEJSCE DLA SŁOWA

Paweł Kuszczyński: Miejsce dla słowa


Członkowie Klubu Literackiego Centrum Kultury Zamek a od 2005 roku „Dąbrówka” (przy Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej) twórczo potwierdzili 41 lat działalności swojej orientacji pisarskiej, wydając w 2011 roku kolejną antologię (trafniej byłoby nazwać almanach) „Na końcu świata albo języka”. Tytuł książki jest „bliższy” końcu języka niż świata. Należy go rozumieć co najmniej dwojako: koniec języka jako coś, co jest bardzo blisko, a czego nie możemy sobie przypomnieć oraz jako określenie trudności znalezienia... może na końcu świata...potrzebnego/ poszukiwanego słowa. Czytając utwory (liryczne, prozatorskie, reporterskie, eseistyczne, wspomnieniowe) pomieszczone w antologii, spotykamy się z wszelaką różnorodnością ( nie tylko w sferze tematyki czy też poetyki), na którą miało wpływ wiele przyczyn:

Read more

   

Michał Kruszona: Warto odpisywać na listy

 


Rok 1986, równe ćwierć wieku temu, nie był rokiem pełnym nadziei, wręcz przeciwnie. Władza wprowadzała kolejne podwyżki mleka, chleba, kaszy, masła, cukru… . O Okrągłym Stole i porozumieniu komunistów z opozycją nikomu się jeszcze nie śniło, przynajmniej nikomu z szeroko rozumianej tak zwanej opinii publicznej. Cóż zatem mogli robić ludzie wchodzący w tamtym czasie w dorosłe życie?

Read more

   

Strona 242 z 280