Związek Literatów Polskich Oddział w Poznaniu
NGUYỄN CHÍ THUẬT: moja dusza, jak żagle, nabrała nowego wiatru
NGUYỄN CHÍ THUẬT (Wietnam) Znad Rzeki Czerwonej nad Wisłę i Wartę
Naród polski wydał na świat utalentowanego kompozytora, Fryderyka Chopina, dumę nie tylko Polski, ale i całego globu. Polska to również kraj dwóch poetów-noblistów, Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej. Nie ma zatem wyolbrzymienia w stwierdzeniu, że od dawna świat uważa Polskę za kraj muzyki i poezji. Nadanie Polsce tego miana jest oczywiście jak najbardziej słuszne. W latach 70. XX wieku miałem szczęście mieszkać i uczyć się w Polsce – pięknym kraju wypełnionym znamienitymi wierszami i łagodnymi melodiami, które pozostają na długo w pamięci.
Danuta Bartosz: nie pytaj poety o pewnik
Ogród Poema Cafe przy Wodnej wypełnił się 7 lipca b.r. poetyckimi strofami Tomasza Rzepy.
Marek Słomiak, prowadzący spotkanie, przytoczył słowa Mieczysława Jastruna -
Literatura nie jest dla grzecznych dzieci ani nie może być matką pocieszycielką,
a poezja jest tym, co daje usta rzeczom niemym. W sztuce przejawia się najpierw to,
co zadomowi się w życiu, a życie nie dba o kompozycję...
– i namawiał:
Powróćmy z długich samotnych podróży…
Zbigniew Gordziej o książce "Niepowroty" J. Nowak-Węklarowej
Do usług serca
Hermann Hesse twierdził: „Zadaniem poety nie jest ukazywanie drogi, ale nade wszystko budzenie tęsknoty”. Ona często koreluje ze wspomnieniami, a według Khalila Gibrana wspomnienie jest formą spotkania. Dobrze o tym wie Jolanta Nowak-Węklarowa, poetka mieszkająca w Wągrowcu, mieście położonym na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wełną i Jeziorem Durowskim. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu sprezentowała nam kolejny tom poezji zatytułowany „Niepowroty”.
Felieton M.M. Pocgaj
Czy każdy musi pisać wiersze?
To pytanie zadał mi kiedyś w szkole pewien gimnazjalista, podczas prowadzonego przeze mnie spotkania autorskiego… No cóż? Może lepiej byłoby zapytać: Kto powinien? W najmniejszym stopniu nie chcę urazić nikogo z braci po piórze, spróbuję jednak przyjrzeć się różnicy pomiędzy tymi, co piszą, bo im się „wylewa z rękawa” a tymi, co naprawdę wyrażają w strofach coś ważnego.
Strona 244 z 280