Związek Literatów Polskich Oddział w Poznaniu

TURNIEJ POETYCKI O MALINOWĄ KARAFKĘ

KOŁO LITERACKIE PRZY KLUBIE NAUCZYCIELI MIASTA POZNANIA I ODDZIAŁ ZLP W POZNANIU
zapraszają wszystkich chętnych na VII edycję TURNIEJU POETYCKIEGO „O MALINOWĄ KARAFKĘ”, która odbędzie się 28 stycznia 2014r. o godz. 17.00 w Klubie Nauczycieli Miasta Poznania – ul. J. Słowackiego 58/60 (oficyna w podwórzu). Wystarczy 1 wiersz w 2 egz., nawiązujący w dowolny sposób do hasła DRZWI DO LASU. Wiersz przeczytany przez autora oceni wyłonione z publiczności jury, a nagrodą dla laureata będzie butelka owocowej nalewki i dyplom.
W imieniu organizatorów - Teresa Januchta

 

Ada Jadwiga Matysiak o książce ks. prof. Jana Kantego Pytla "Inaczej, jeszcze raz o księdzu"

 

Po lekturze nowej książki ks. prof. Jana Kantego Pytla

Z wielką uwagą przeczytałam książkę księdza profesora Jana Kantego Pytla pt. ”Inaczej, jeszcze raz o księdzu”. To bardzo interesująca pozycja, tym bardziej, że - jak na tę tematykę -jest napisana w niekonwencjonalny sposób. Autor w  bardzo ciekawy sposób nadał  postaciom kapłanów obce dla współczesnego świata imiona. Czytając odniosłam wrażenie, że dobór imion nie jest przypadkowy. Bohaterowie, przypuszczalnie starsi wiekiem, mają imiona biblijne – Stachys, Ampliat, Arystarch – lub pochodzenia greckiego - Euzebiusz, Anastazy, Polikarp. Młodsi mają imiona łacińskie – Fidelis, Tercjusz, Dezydery, germańskie –Rudolf,  bądź też zgermanizowane (biblijny Jan – Hans). Zresztą byłoby to logiczne chociażby dlatego, że kultura łacińska rozwinęła się z greckiej, a europejska rozwinęła się z łacińskiej. 

Read more

 

"Puste muzea" - Karoliny Kułakowskiej

Kalina Izabela Zioła

Odcienie erotyki

W grudniu 2013 roku rozstrzygnięty został Konkurs na Najlepszy Debiut Poetycki Roku 2013. Nagrodę zdobyła Karolina Kułakowska za książkę „Puste muzea”, wydaną przez Zaułek Wydawniczy POMYŁKA w Szczecinie.

Tomik jest pięknie wydany, na błyszczączym kredowym papierze, w ciekawej kolorystyce, ilustrowany obrazami Jarosława Eysymonta. Naprawdę z wielką przyjemnością bierze się go do ręki. Nie rozczarowuje również zawartość nagrodzonej książki. Dawno już nie było tak dobrego debiutu poetyckiego. Dlatego nikogo nie dziwi, że werdykt jury zapadł jednogłośnie. Nagroda należała się właśnie tej młodej poetce.

Read more

   

Magdalena Pocgaj, Paweł Kuszczyński: Pożegnanie Tadeusza Stirmera

Pamięć jak drzewo

Trudno ugłaskać ten żal... Pustka po Tadeuszu Stirmerze to jakby wyrwa w murze. Nie prędko da się ją wypełnić… Poetą był nieprzeciętnym, człowiekiem wyrazistym, nie tylko z powodu słusznej postury. Jego wielkość (o którą nie zabiegał) wynikała z osobowości, charakteru i żywej reakcji na wszystko, co Go dotknęło. Mógł budzić respekt, ze względu na swą powierzchowność, w istocie jednak nie skrzywdziłby muchy. Człowiek – niedźwiedź o wrażliwym sercu, twardziel uczulony na niesprawiedliwość i krzywdę, pochylający się nad losem ptaków i zwierząt, nieprzejednany w piętnowaniu bezsensu, mierności i głupoty. Był dobrym kolegą, z gatunku tych spod znaku Zawiszy. Nie szafował słowem, nie trwonił go, na wiatr nie rzucał. Nie da się określić Go w sposób banalny, przypisując takie a takie cechy… Stirmer po prostu był Stirmerem. Był…Trudno zaakceptować to, że już go nie zobaczymy w nieśmiertelnej sztruksowej marynarce i nie spojrzy na nas zza okularów trochę łobuzersko a przy tym tak ciepło….

Read more

   

Strona 111 z 280