Związek Literatów Polskich Oddział w Poznaniu

Afryka Kazika Łukasza Wierzbickiego w animacji filmowej i w komiksie Pawła Kołodziejskiego

AFRYKA KAZIKA w komiksie Pawła Kołodziejskiego:

AFRYKA KAZIKA w filmie animowanym Ridoo Animations
(pierwszy odcinek przygód obejrzeć można TUTAJ):

http://www.youtube.com/watch?v=1tTWZuNTFGs

W listopadowym numerze Małego Gościa Niedzielnego jako dodatek do czasopisma ukazał się narysowany przez Pawła Kołodziejskiego komiks zatytułowany “Afryka. Wielka podróż Kazika”. Scenariusz komiksu oparty został na przygodach opisanych w książce “Afryka Kazika“.

Read more

 

Luzem - Pokusa tajemnicy

Ryszard Biberstain

 

Luzem

Pokusa tajemnicy

Wiosna na przełomie grudnia i stycznia – to nie przyśniło się nawet filozofom. Na trawnikach – zazielenionych, a jakże – kwitną stokrotki, a wierzby zaczynają się puszyć wielkanocnymi baziami.

Podobno żyjemy w czasach ostatecznych i wszystko może się zdarzyć, ze złowieszczą kometą na czele. Jeszcze tylko wypatrywać czterech jeźdźców i trąb.

Synoptycy jednak przekonują, że anomalie pogodowe wpisane są w rytm natury i nie należy pochopnie wysnuwać daleko idących wniosków, zwłaszcza zabarwionych eschatologią. Pozostaje zatem cierpliwie poczekać na zimową aurę, bo – jak twierdzą górale – zima musi się w końcu wygzić.

Read more

 

... Serce słucha, ty dotykasz... MARLENA ZYNGER

Kalina Izabela Zioła

Dotykanie świata

Mam przed sobą najnowszą książkę poetycką Marleny Zynger (Ewy Bartkowiak) „DO-TYKANIE / TICK-TOUCHING”. Dwujęzyczny, polsko - angielski tom wierszy (przekład na język angielski Anita i Andrew Fincham) został nagrodzony „Złotym Piórem” podczas XIII Światowego Dnia Poezji UNESCO 2013.

Nagroda ta nie powinna nikogo dziwić. Poezja Marleny jest piękna, zawiera duży ładunek emocjonalny, jest zrozumiała dla czytelnika, pozwala mu się utożsamiać z podmiotem lirycznym. Nie znaczy to wcale, że jej poezja jest „lekka, łatwa i przyjemna”. Pomieszczone w książce wiersze są dojrzałe, bardzo starannie skonstruowane, posiadają rymy i rytm. Są tak melodyjne, że brzmią jak piosenka. Właśnie ich melodyjność sprawia, że często do tekstów komponowana jest muzyka i piosenki Zynger śpiewane są przez wielu wykonawców, nie tylko w Polsce, ale i za granicą.

Read more

   

Dwa debiuty, pomiędzy nimi połowa wieku … sześć dekad ewolucji poetyckiego języka

 

Jerzy Beniamin Zimny

 

Dwa debiuty

Koniec roku wypadałoby zakończyć optymistycznym akcentem. Miniony rok sypnął dobrą poezją, liczne debiuty sporo ciekawych książek. O większości informowałem, tutaj i winnych miejscach, dzisiaj przedstawiam Państwu dwóch debiutantów, których dzieli kilka pokoleń. W Zeszytach Poetyckich ukazał się rzutem na taśmę debiutancki tomik Arkadiusza Kwaczka z Warszawy pt: Arkadiament, tomik, który na już swoją warsztatową historię. Arek długo pracował nad tekstami, miał ambicję wydać dobrą książkę w renomowanej oficynie. I to się udało. Drugi debiut (zbiór wierszy rozproszonych, drukowanych w pismach i antologiach regionalnych) jest dziełem konińskiej poetki starszego pokolenia Pani Ireny Szałek. Urodzona w 1928 roku we Włocławku, debiutowała opowiadaniem w tygodniku Zorza. Jej wiersze znalazły się w antologii poezji konińskiej 1976-1996. Działała w klubie literackim przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Turku. Wydany niedawno zbiór jej wierszy pt. Wsłuchani w ciszę przez Wydawnictwo Setidava Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie jest formalnie debiutem książkowym.

Read more

   

Strona 115 z 280