Związek Literatów Polskich Oddział w Poznaniu
Teresa Januchta o spotkaniach autorskich
Jakiś czas temu na forum internetowym oddziału ZLP Maria Magdalena Pocgaj wypowiadała się na temat spotkań autorskich. Chciałabym i ja dorzucić w tej sprawie swoje pięć groszy.
Spotkania autorskie są potrzebne zarówno pisarzom jak i czytelnikom. Są jedną z form popularyzacji literatury, służą promocji książek i ich twórców. Dają możliwość poznania ludzi pióra, uczą odbioru literatury, rozumienia sztuki, zachęcają do czytelnictwa, czasem także do podjęcia własnych prób pisarskich. Korzyści z organizowania i uczestnictwa w spotkaniach literackich można by jeszcze długo wyliczać.
DYTYRAMB NA CZEŚĆ POZNAŃSKIEGO ODDZIAŁU ZWIĄZKU LITERATÓW POLSKICH
LECH KONOPIŃSKI
Kwiaty nam niesie maj - Wiosny Miesiąc,
by uczcić Związku lat dziewięćdziesiąt!
Na lirach grają poznańskie pyry,
pieśni Erato tworzy satyryk!
Czyżby ze zwiędłej piersi ramola
miało dziś płynąć jedynie "STO LAT"???
Warta nad Wartą ! Eviva l'arte!
Wnet w kalendarzach zabraknie kartek!
Kiedy na karku dziewięćdziesiątka,
cóż odnajdziemy w pisarstwa wątkach?!
W OGRODZIE Mirosławy Prywer
W OGRODZIE LITERATURY
Poezję można pisać, można ją czytać, ale może ona być tworzywem scenariusza teatralnego. Tematy poruszane w poezji dotykają ziemi i kosmosu, zapisują wiele aspektów życia ludzkiego, dotykają różnorodnych uczuć – smutku i radości, miłości i samotności, pochylają się nad przemijaniem i śmiercią.
LESZCZYŃSKIE SPOTKANIA Z POEZJĄ
Tradycją stały się spotkania z poezją w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie. Zapoczątkowane jako TURNIEJE POEZJI BIESIADNEJ, choć przeistoczyły się w „Popołudnia z poezją biesiadną” są równie ważnym i sympatycznym wydarzeniem w Lesznie. Co roku w ostatnią sierpniową sobotę, do biblioteki przybywają ludzie, aby posłuchać poezji.
Strona 239 z 280