Związek Literatów Polskich Oddział w Poznaniu
Krytycy i recenzenci o książce Marii Duszki -"Freienwill"
Trudno nie dać się uwieść zajmującej opowieści o dzieciństwie bohatera urodzonego w roku 1960, o okresie młodzieńczym dekady gierkowskiej, a następnie – o odnajdywaniu się w dojrzałym życiu w realiach lat osiemdziesiątych, aż po rok 1990 (wszystkie wiersze tytułowane są kolejnymi datami rocznymi). [...] „Forever” to taki mały przewodnik po PRL-u – od Gomułki do upadku ustroju. To opowieść, do której możemy dorzucić swoje trzy grosze, przecież też jesteśmy „stamtąd” i „z wtedy”. [...] Sądzę, że udała się Czuku rzecz niezwykła – wykreowanie, a może raczejpochwycenie świata w jego komplikacji i jednocześnie w jakiejś podstawowej wewnętrznej jego jedni. Niezborne opowieści małego dziecka (świetnie warsztatowo rozegrane ostrymi przerzutniami, dającymi efekt zaskakującej asocjacyjności) niepostrzeżenie przechodzą w monolog młodzieńca i osoby w pełni życiowo ukształtowanej, obdarzonej nie tylko zmysłem głębokiej obserwacji, ale też jakimś rodzajem autoironii.
dr Tomasz CIEŚLAK
Może raz jeszcze okruchy marzeń
Paweł Kubiak
Wiersze, z którymi chce się rozmawiać
Zdarzyła mi się przygoda z książką poetycką już dostrzeżoną przez krytykę literacką, nominowaną do nagrody „Poetycka Książka Roku” na XXXVI Międzynarodowym Listopadzie Poetyckim w Poznaniu i nagrodzoną przez Kapitułę Nagrody Ryszarda Milczewskiego-Bruno w dziedzinie poezji.
„Okno niepamięci” przedstawia się samo, otwiera się na czytelnika czystym liryzmem, jak w wierszu nawiązującym do tytułu:
zapukaj w okno mojej pamięci
może cię wpuszczę na chwilę
jak głodnego ptaka o świcie
X Międzynarodowy Festiwal Poeci Bez Granic
Każdy festiwal jest inny, nigdy nie jest identyczny z poprzednim. Zmienia się program i lista zaproszonych gości. O rozmachu decyduje dotacja budżetowa i zainteresowanie sponsorów. Festiwal poetycki nie jest tak spektakularny jak mecz piłki nożnej, stąd też udział sponsorów jest znacznie mniejszy, można zaryzykować stwierdzenie, że ograniczony do wąskiego grona koneserów sztuki. Wszak nie każdy kto ma pieniądze, ma duszę i wrażliwość poetycką. W Poznaniu o liczbie zaproszeń decydują otrzymane fundusze. Od trzech lat w naszym festiwalu uczestniczy 62-65 poetów, w tym 50 spoza naszego miasta. Poza hotelem i posiłkami, zabezpieczamy 90 do 120 płatnych spotkań autorskich.
Do tradycji należy udział członków naszego Oddziału w festiwalu Poeci bez granic w Polanicy. W tym roku na festiwal zaproszeni byli: Paweł Kuszczyński, Urszula Zybura i Jolanta Nowak Węklarowa, Zdzisława Kaczmarek. Decyzja o udziale Danuty Bartosz zapadła w ostatniej chwili, po rezygnacji - z przyczyn zdrowotnych, Zdzisławy Kaczmarek.
PO SPOTKANIU Z JERZYM FRYCKOWSKIM
Minutą ciszy poświęconą pamięci naszych kolegów-Tadka Stirmera i Marka Kośmidra, którzy nieomal w jednym czasie nagle odeszli, otworzyłem 20 stycznia, kolejne spotkanie ,,Swobodnej myśli”.W siedzibie naszego Związku, gościłem Jerzego Fryckowskiego. Poeta mieszka w Dębnicy Kaszubskiej i jest tam nauczycielem języka polskiego w szkole podstawowej. Od wielu miesięcy, telefonicznie próbowaliśmy ustalić termin spotkania. W końcu korzystając z ferii zimowych w województwie pomorskim, Jurek znalazł wolny czas, aby zaprezentować nam swoją nową książkę ,,Chwile siwienia”.
Strona 109 z 280