Związek Literatów Polskich Oddział w Poznaniu

"Dziękuję" - nowy tomik Stanisławy Łowińskiej

Danuta Bartosz

Modlitwa - wołanie serca

Nowy tomik Stanisławy Łowińskiej  p.t. "Dziękuję"  jest zbiorem modlitw, pieśni patriotycznych, pastorałek i hymnów. Autorka posługując się metaforą szuka śladów Księgi nad Księgami. Jej perygrynacja poetycka odciska na ziemi własne ślady... Modlitwa, która przez ofiarowanie pomaga dostrzec w pełni bogactwo duchowe,  pozwala wędrować w głąb przeżywania. Modlitwą otwórzmy bramy/ niech wejdzie/ Pielgrzym Pokoju/ ...

Read more

 

XX Międzynarodowy Festiwal Poetycki „MAJ NAD WILIĄ I WISŁĄ – I FESTIWAL FILMÓW EMIGRACYJNYCH”.


Od 25 – 29 września 2013 roku, w Oranżerii  Pałacu w Wilanowie w Warszawie odbyła się EMIGRA - XX Międzynarodowy Festiwal Poetycki „MAJ NAD WILIĄ I WISŁĄ – I FESTIWAL FILMÓW EMIGRACYJNYCH”. Jak mówią organizatorzy festiwalu EMiGRA - Agata Lewandowski i Romuald Mieczkowski - „jest to nowatorski projekt łączący dwa rodzaje sztuki – poezję i film, słowo i obraz (…) to pierwszy festiwal o Polakach na całym świecie i dla Polaków na całym świecie”. To wydarzenie artystyczne EMIGRA jest kontynuacją 20. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poetyckiego „Maj nad Wilią i Wisłą” który w tym roku po raz pierwszy miał swoją premierę także w Warszawie.

Read more

 

Stworzył świat i siebie

Jerzy Beniamin Zimny

Stworzył świat i siebie
Jerzy Grupiński debiutował na łamach Głosu Wielkopolskiego w 1963 roku. Należy do pokolenia 60, biorąc pod uwagę dekadę debiutu, a więc zaistniał w okresie panowania Orientacji. Nie poszedł jednak szlakiem tego nurtu, od początku usadowił się w obszarze trudnym do zidentyfikowania, albowiem jest to obszar bardzo złożony, nikt dotąd (przez blisko pięćdziesiąt lat) spośród poetów nie znalazł się tam, nawet w pobliżu tego obszaru; połączenia klasycznego poetyckiego obrazowania, antycznego świata i echa antycznego metrum oraz wspaniałej erudycji z przebłyskami współczesności i delikatną wręcz nieśmiałą obecnością podmiotu lirycznego w tle.

Read more

   

Witek Wincenty Różański -„Została pusta karta dań tego świata"

Kalina Izabela Zioła

Oczami dziecka

Wincenty Różański, znany jako „Witek” Różański, zmarł 3 stycznia 2009 roku, lecz jego postać nie odeszła z literackiego środowiska Poznania. We wspomnieniach wielu ludzi wciąż żyje jego niesmiały uśmiech, dziecięca szczerość granicząca prawie z naiwnością, wielka religijność, niezaradność, życiowe zagubienie, a przede wszystkim jego twórczość.

Read more

   

Strona 133 z 280