Związek Literatów Polskich Oddział w Poznaniu

Ławeczka Literacka w Ogrodzie Botanicznym

Ławeczka Literacka w Ogrodzie Botanicznym

W imieniu organizatorów: Związku Literatów Polskich Oddział w Poznaniu oraz Ogrodu Botanicznego UAM zapraszam na kolejne spotkanie w ramach Ławeczki Literackiej, które odbędzie się w niedzielę 20 lipca o godz. 16.00. Ze względu na letnią aurę, tak jak ostatnio chcemy się spotkać na „zielonej trawce” w cieniu drzew, by posłuchać wierszy – tym razem o tematyce…nocy. Zestaw przygotowanych utworów obejmie twórców polskich, czeskich i skandynawskich. Czytać będą: Paweł Kuszczyński i Maria Magdalena Pocgaj. Gawędę o paproci zaprezentuje Ewa Kazimierczak – Grygiel.

Maria Magdalena Pocgaj

 

Co u naszego bajkopisarza i podróżnika Łukasza Wieczbickiego?


Łukasz Wierzbicki otrzymał tytuł "Przyjaciel Łazarza"

Na swojej stronie internetowej http://www.lukaszwierzbicki.pl/ napisał:

"Zostałem dziś oficjalnie Przyjacielem Łazarza, a biblioteczkę w moim gabinecie ozdobił imponujący kryształ. To wielkie wyróżnienie i przemiła niespodzianka. Członkom łazarskiej Kapituły serdecznie dziękuję. Niewtajemniczonym wyjaśniam: na poznańskim Łazarzu mieszkał podróżnik Kazimierz Nowak, pierwowzór popularnego Kazika.Opowiadam o nim dzień w dzień, czego dowodem zdarty głos i chrypa na koniec sezonu. Od jutra wakacje! Odsapnę, odzyskam głos i nim się obejrzycie ruszę znów w świat z kazikowymi opowieściami… obiecuję".

Łukasz Wierzbicki jest autorem książki "Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd". Wydana w 2000 roku. Zainteresował się nią znany pisarz Ryszard Kapuściński – w listopadzie 2006 roku przyjechał do Poznania i na dworcu kolejowym odsłonił poświęconą poznańskiemu podróżnikowi tablicę pamiątkową w kształcie Afryki.Tamtego dnia Łukasz Wierzbicki słuchając jego słów zdecydował o napisaniu jeszcze jednej książki o przygodach Kazimierza Nowaka, w której ten nieustraszony i serdeczny podróżnik opowie najmłodszym czytelnikom czego nauczyła go wyprawa do Afryki, niebezpieczne przygody, spotkania z egzotyczną przyrodą i mieszkańcami dalekich krain.

Zatytułował ją "AFRYKA KAZIKA".  Wydana w 2009 roku zdobyła nominację literacką do "Najlepszej książki roku". Podczas ogłaszania wyników w Bibliotece Raczyńskich miałam okazję poznania autora. Prezentował treść książki. I tak zaczęła się jego przygoda ze Związkiem Literatów Polskich. Wkrótce został członkiem poznańskiego Oddziału ZLP.

Read more

 

NIEBO PEŁNE ALG - Lech Lament

Makary Górzyński

„GDY DZIEŃ POWRACA CZARNYM BRZEGIEM...”

(Lech Lament: „ Niebo Pełne Alg „)

„Jesień to pora gwiazd na niebie – pora kandelabrów...” – tak otwiera swój nowy tomik poetycki Lech Lament, sytuując rozważania całego cyklu w porze roku zwanej często „czasem poezji”. I choć sceneria jest tu jednak tylko pretekstem, i to pretekstem znakomicie wykorzystanym, to zbiór nic nie traci – a wręcz zyskuje – na tym połączeniu obrazowania i pejzażu z refleksją.. „ NIEBO PEŁNE ALG ” zaskakuje różnorodnością wrażeń, bogactwem tematyki, szeroką gamą barwną, a może przede wszystkim – charakterem filozoficznych rozważań.

Read more

   

Lech Lament : "Winowajca księżyc"

Anna Baśnik

Winowajca księżyc Lecha Lamenta to poetycka opowieść o samotności, tęsknocie i przemijaniu. Wiersze utrzymane w nurcie autentyzmu niosą szczere, aż do bólu, wyznania zachowujące wszelkie znamiona autoanalizy o freudowskich konotacjach. Mądrość życiowa, swoista filozofia życia jest wszechobecna w każdym utworze, jednakowoż serwowana w sposób nienachalny, zdystansowany i ciepły. Cierpliwie prowadzona fraza ujawnia wnętrze człowieka bardzo wrażliwego i samotnego, który tęskni do ciepła, żaru uczuć, żywych płomieni. Osamotnienie nie jest jednak destrukcyjne i przykre, choć szczególnie boli, gdy cichną schody, (…) rozeszli się wszyscy,(…) myśli jak pająki zsuwają się na dno serca, (…) a zawiesina nocy czarnej trwa aż do świtu. Jest pretekstem do poznania samego siebie, służy do zdefiniowania własnych oczekiwań względem siebie i innych. Jeszcze tętni podskórnym hedonizmem, ale już coraz częściej spogląda w stronę zachodu słońca, ogląda się za siebie, dokonuje podsumowań czy warto było? i odpowiada twierdząco, że nic nie jest tak bardzo ważne w życiu, jak samo życie.

Read more

   

Strona 75 z 280