Związek Literatów Polskich Oddział w Poznaniu
WierszYstawki – prezentacja Grupy Literycznej NA KRECHĘ w przestrzeni Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie
Kochani :) to dzięki Wam wszystkim: zaangażowanym, zainteresowanym i obecnym można uważać pomysł organizowania WierszYstawki artystycznej za mniejszy lub większy sukces Grupy Literycznej NA KRECHĘ.
Najważniejsze podziękowanie składamy na ręce Pana Dyrektora Jerzego Woźniakiewicza, Pani Kierownik Lidii Staromłyńskiej oraz Pani Katarzyny Grzesiak za akceptację, wsparcie i umożliwienie zorganizowania WierszYstawki – Prezentacji Grupy Literycznej NA KRECHĘ w przestrzeni Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie; gdzie na II piętrze udostępniono nam stelaże i salę 245 na spotkanie poetyckie w sprzyjającym nam terminie 31 maja.
Po wszystkich zawirowaniach :) tym bardziej z całego serca dziękuję Joannie Kulhawik za bezinteresowność, gotowość i profesjonalizm w opracowaniu wierszy do prezentacji oraz całości WierszYstawki do druku. Nie byłoby Wystawki wierszy w Krakowie, gdyby nie motywacja i ogrom prac organizacyjnych jakie wykonał Mariusz Kusion.
Nasza utalentowana Aleksandra Bujak przygotowała na tę edycję komiks inspirowany wierszem „Dziewczyna” Bol. Leśmiana oraz inne grafiki. Przypominamy również komiks do wiersza „To ja Panie Boże” Ernesta Brylla; a przede wszystkim opracowane graficznie wiersze przez Bronka Olachowskiego i Dominika Lesiczkę, które mogliśmy oglądać w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu. Do oprawy wierszy wykorzystano inwencję twórczą, fotografie, rysunki oraz grafiki Jolanty Ciecharowskiej.
Bohdan Urbanowski: "Wiersze w kolorach pięknej, dojrzałej jesieni"
Bohdan Urbankowski
Wiersze w kolorach pięknej, dojrzałej jesieni
Poezja miłosna została sterroryzowana przez młodość. Normy wyznacza Julia i niedojrzały Romeo. Julia ma lat 14, Romeo niewiele więcej. Dla Balzaca dziewczyna po 30 – ce była już … kobietą w wieku balzakowskim.
I tak jest do dzisiaj.
Starsi panowie wybierający się na podboje miłosne ubierają się w dżinsy. Panie udają, że wierzą, iż kołacze się tam jakaś młodość. W poezji zamiast uczuć obowiązuje obłuda. Keep smiling.Jerzy Beniamin Zimny: - "Kaskaderzy poznańscy"
Jerzy Beniamin Zimny
Kaskaderzy poznańscy
W Dąbrówce odbyło się pierwsze spotkanie poświęcone poznańskim kaskaderom. Przybyli znajomi, koledzy poetów, przybyli także żyjący kaskaderzy w osobach Edka Popławskiego, Piotra Bagińskiego. Był też Marek Słomiak, który po latach milczenia wrócił do pisania poezji. Na spotkanie przyniósł ze sobą dokumenty o znaczeniu historycznym. Przybyli też uczniowie zmarłych poetów, nad wszystkim czuwał jak zawsze kaskader Grupiński.
Nie zdawalem sobie sprawy z tego, że podejmujemy się tematu rzeka? Dwie godziny wystarczyły zaledwie na przedstawienie sylwetki Andrzeja Babińskiego. I to skrótowo, ponieważ wielu uczestników miało dużo ciekawego do powiedzenia, wnosząc do biogramu poety nowe fakty, a także bardzo ciekawe dokumenty z przeszłości. Wobec takiego stanu rzeczy, postanowiliśmy z Jurkiem kontynuować temat jako cykl, obejmujący kolejno sylwetki poznańskich kaskaderów. W taki sposób aby powstał z tego materiał do książki? Ze szczególnym uwzględnieniem dokumentów, zdjęć, plakatów i wszelkich pamiątek związanych z ich przeszłością, a także tych poetów, którzy jeszcze żyją.
O Pawle Kuszczyńskim Jerzy Beniamin Zimny: "Rzecz jest pamięcią"
Jerzy Beniamin Zimny
Rzecz jest pamięcią
PAWEŁ KUSZCZYŃSKI - poeta i krytyk literacki, urodził się 7 czerwca 1939 roku w Wilsku, gmina Dobra, województwo wielkopolskie. Szkołę podstawową ukończył w Dobrej (1953 r.), liceum pedagogiczne w Kaliszu (1957 r.), studium nauczycielskie w Poznaniu (1959 r.). Początkowo był nauczycielem. Potem studiował na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, którą ukończył w 1970 roku. Przez 43 lata pracował, jako ekonomista. W 1962 roku został laureatem Poznańskiej Jesieni Poetyckiej (jury w składzie: Anatol Stern – przewodniczący, Bogusław Kogut i Jerzy Ziomek).
Publikacje wierszy w prasie poznańskiej (Gazeta Poznańska, Głos Wielkopolski) oraz w rozgłośni poznańskiej Polskiego Radia rozpoczął od 1963 roku. Wiersze Pawła Kuszczyńskiego zostały zamieszczone w dwóch almanachach poetyckich: Morwa (wybór i redakcja Bogusława Koguta) –1964r.Akcenty (redakcja Wojciecha Burtowego, przedmowę napisał Edward Balcerzan) – 1968 r. W roku1972 opublikował we Współczesności wiersz o Tadeuszu Borowskim. W roku 1987 został laureatem Międzynarodowego Listopada Poetyckiego (przewodniczący jury – Artur Sandauer, sekretarz Zdzisław Morawski). Następnie poeta publikował w Nurcie (1989 r.), Gazecie Młodych, W drodze (1991 r.), Przewodniku Katolickim, Gościu Niedzielnym.
Strona 79 z 280