Związek Literatów Polskich Oddział w Poznaniu
Na czerwcowym ,,Spotkaniu swobodnej myśli” w siedzibie ZLP...
KOMUNIKAT
1. Zarząd Oddziału Związku Literatów w Poznaniu zwraca się do Koleżanek i Kolegów z prośbą o nadsyłanie wszelkich materiałów, dokumentujących udział w życiu kulturalnym i literackim, o planowanych / z wyprzedzeniem/ i odbytych spotkaniach, wydanych książkach, konkursach , w których uczestniczyli, publikacjach w czasopismach i.t.p. Również prosimy o zestawy kilkunastu wierszy do publikacji w dziale NASZA TWÓRCZOŚĆ, a także do dwujęzycznych antologii.
Materiały tekstowe proszę przysyłać na adresy mailowe Teresy Januchty Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. i Danuty Bartosz Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. jako załączniki do poczty - dokumenty zapisane w Wordzie, zdjęcia i inną tego typu dokumentację jako zeskanowane pliki w formacie jpg lub bezpośrednio, lub tradycyjną pocztą na adres siedziby: os. Powstańców Warszawy 6 L , 61-656 Poznań, z zaznaczeniem na kopercie: portal internetowy.
2. Przypominamy o obowiązku płacenia składek w kasie Oddziału, względnie w formie przelewu na konto:
92 1240 1747 1111 0010 3985 1461
nazwa banku: PKO SA
db
Jerzy B. Zimny o nowym tomie poezji J. Fryckowskiego "Chwile siwienia"
Jerzy Beniamin Zimny
Król Łgarzy
Do Fryckowskiego przylgnęła etykieta poety konkursowego. Wygrał niezliczoną ilość mniej lub więcej znaczących konkursów. Jeszcze więcej zdobył wyróżnień - co nie umniejsza jego pozycji w szeregu najlepszych poetów minionego ćwierćwiecza. Konkursy a wydawanie książek to dwie różne sprawy. Fryckowskiemu udało się pogodzić jedno z drugim. Godne uwagi jest to, że w przeciwieństwie do większości konkursowiczów - Fryckowski pisze nieustannie swoją odrębną, rozpoznawalną lirykę. Wszechstronny to poeta, z równie dobrym skutkiem pisze poezję awangardową jak i klasyczny sonet. Proza poetycka, też jest jego mocną stroną.
Fryckowski nie bywa poetą - jest nim. Poezji oddał swoje najlepsze lata, i jak mówi: przyjdzie mu z nią umrzeć. Debiutował w 1978 roku, w wieku 21 lat. Wydał dotąd szesnaście książek poetyckich, co jest dorobkiem imponującym. Jeśli dodać do tego publikacje prasowe, działalność artystyczną, animacje, pracę w oświacie i kulturze- to dorobek poety urasta do rozmiarów budzących podziw i szacunek.
Leokadia Komaiszko: w czerwcu br. mija 18 lat "Listów z daleka"
Listy z daleka są żywym i bezpośrednim nośnikiem polskiej kultury oraz języka polskiego na swiecie, atrakcyjnym łącznikiem polskich intelektualistów rozsianych po planecie, pomostem między krajem pochodzenia a miejscami współczesnej polskiej emigracji. (...) Na przeciągu tych wszystkich osiemnastu lat czasopismo starało się promować pozytywny obraz polskiego emigranta, nie wpadło jednak w eurofię, pozostało blisko migranckiej codzienności i jej wszystkich odcieni. Dzięki Listom z daleka wielu twórców ukrywających swe prace w szufladach, odważyło się napisać do redakcji i ponieważ Listy z daleka nikogo nie odrzucily a niejedną osobę potrafiły zmotywować do rozwoju, mogło zaistnieć jako samodzielny kreator, literat. (...)
Więcej przeczytamy w bieżącym wydaniu "Listów z daleka" Nr 98, w wersji interenetowej: http://www.polonia.be/Listy-z-daleka/lzd.htm i na wcześniejsze zamówienie – też papierowej, a także w wywiadzie z Leokadią Komaiszko, przeprowadzonym przez "Styl 50 plus", który serdecznie polecam:
"Kobieta50plus.pl rozmawia z Panią Leokadią Komaiszko poetką, dziennikarką, literatką, fotografikiem. Autorką: obszernego tomu reportaży o krzyżowych drogach Polaków na Wschodzie pt.: “Nawet ptaki wracają” i tegoż tomu w języku francuskim "Même les oiseaux reviennent", zbioru szkiców literackich o losach Polaków starszego pokolenia w Niemczech:
Strona 78 z 280